Sprawdź ważność swojego małżeństwa

Ewa Grączewska-Ivanova
rozwiń więcej
Zawarcie związku małżeńskiego przed niewłaściwie powołanym urzędnikiem USC nie wywołuje skutków prawnych. Małżeństwa takie mogą żądać zadośćuczynienia od jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa.
Od pół roku w Bytomiu funkcjonuje kierownik USC powołany na to stanowisko bez konkursu. Wojewoda śląski wniósł w tej sprawie skargę do sądu, zarzucając radzie miejskiej działanie niezgodne z prawem. Jeśli wojewódzki sąd administracyjny przyzna mu rację, kilkaset ślubów oraz czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego będzie nieważnych. O podobnej sprawie Gazeta Prawna informowała w połowie maja tego roku, ostrzegając, że należy przeprowadzić konkurs.

 

- Skoro kierownik USC w myśl ustawy o pracownikach samorządowych nie jest wyłączony spod procedury konkursowej, to powinien być przeprowadzony otwarty konkurs, a dopiero później należało wybraną osobę powołać uchwałą rady miejskiej - tłumaczy Krzysztof Nowak, dyrektor wydziału nadzoru prawnego i właścicielskiego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dodaje, że na miejscu prezydenta Bytomia skorzystałby z możliwości osobistego wykonywania obowiązków kierownika USC.

Radni nie zmieniają zdania

- Rada miejska uznała, że skarga wojewody jest nieuzasadniona. Stosując w pierwszej kolejności przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, odbiera się radzie miejskiej kompetencje do powołania kierownika USC - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzecznik prasowy UM w Bytomiu.

Zdaniem prof. Zbigniewa Radwańskiego nie można odstępować od zasady, że tylko ważnie powołany funkcjonariusz państwowy może dokonywać czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego.

Kłopotliwe przepisy

Wszystkiemu winne są niespójne przepisy. Ich interpretacją dwukrotnie zajął się Sąd Najwyższy oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oraz w Łodzi. Kierownikiem USC z mocy prawa jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Rada gminy może jednak w drodze uchwały powołać innego kierownika USC lub zastępcę. SN uznał, że powołanie oznacza powierzenie wykonywania obowiązków (funkcji), a nie podstawę nawiązania stosunku pracy (19 stycznia 2001 r. I PKN 480/99).

Podobne stanowisko zajął WSA w Lublinie w wyroku z 22 czerwca 2006 r. (III. SA/Lu 154/06), w którym utrzymał w mocy rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego stwierdzające nieważność uchwały rady miejskiej w Józefowie o powołaniu kierownika USC bez konkursu. W piątek zapadł też wyrok w Łodzi.

- Sąd oddalił skargę gminy Koluszki na rozstrzygniecie wojewody łódzkiego, który unieważnił nieprawidłową uchwałę o powołaniu zastępcy kierownika USC w Koluszkach (III SA/Łd514/07) - wskazuje Elżbieta Staszyńska, dyrektor wydziału organizacji i nadzoru w łódzkim urzędzie wojewódzkim.

Skutki prawne

- Moc prawną ma tylko taki związek małżeński, który został zawarty przed kierownikiem USC (art. 1 par. 1 k.r.o.). Dokonanie aktu zawarcia małżeństwa przed innym pracownikiem USC nie wywołuje skutków prawnych, bowiem nie została zachowana jedna z przesłanek zawarcia małżeństwa - wyjaśnia Aleksandra Zadrożna, adwokat specjalizujący się w problematyce prawa rodzinnego z Kancelarii Adwokackiej Aleksandra Zadrożna.

Jej zdaniem nie można tej czynności w żaden sposób zalegalizować.

Zadośćuczynienia za krzywdy

- Jeśli ten stan trwa w Bytomiu od pół roku, to powstaje pytanie o szkody, które powstały. W tym czasie ludzie przekonani, że są małżeństwem, mogli zaciągnąć kredyty i poczynić inne ważne inwestycje. Według mnie wszystkie czynności, które dokonywali wspólnie jako małżonkowie - rozporządzanie mieniem, zaciąganie zobowiązań - są nieważne - uważa Mikołaj Budzikowski, prawnik specjalizujący się w sprawach rodzinnych.

W Józefowie niedoszłe małżeństwo otrzymało 5 tys. zł odszkodowania od miasta tytułem zwrotu kosztów wesela.

Jak należy powołać kierownika urzędu stanu cywilnego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...