REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dysponować majątkiem małżeńskim

Niedzielska-Jakubczyk Dobromiła

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy wiedzą jak zawierać umowy dotyczące majątku wspólnego małżonków. Kiedy dysponować tym majątkiem może samodzielnie żona lub mąż, a w jakich sytuacjach konieczne są podpisy obojga z nich ?

Małżonkowie mogą nie tylko biernie poddawać się regulacjom ustaw, ale także - w granicach obowiązującego prawa - wolno im umownie układać między sobą i z osobami trzecimi stosunki majątkowe. Mogą decydować o regułach tworzenia majątku wspólnego i majątków osobistych, a także o zarządzaniu tym, czego się dorobili i co mają z czasów przedmałżeńskich. Mogą też decydować, ile z ich stanu posiadania trafi do rąk spadkobierców i kto to będzie. Ryzyko zaś, jakie towarzyszy wszelkim poczynaniom gospodarczym powoduje, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) zawierają zarówno przepisy chroniące rodzinę przed nieobliczalnymi poczynaniami małżonków, jak i zabezpieczające interesy osób trzecich. Te ostatnie stały się od 20 stycznia 2005 r. o wiele bardziej wyraziste. Od tego bowiem czasu, tj. od wejścia w życie nowelizacji k.r.o., poprawiła się znacznie pozycja wierzyciela kosztem statusu małżonka-dłużnika.

Wspólność ustawowa

Wspólność majątkowa małżeńska to klasyka w polskim systemie prawa rodzinnego. Ustrój uważany jest za sprawiedliwy i zabezpieczający obydwoje małżonków, bez względu na to, jaki przyjmą podział pracy i ról w rodzinie. Dlatego ciągle jest ustawowym ustrojem majątkowym, mimo wolnorynkowych - jak utrzymywano - propozycji twórców nowelizacji k.r.o. Rzadziej taki ustrój powstaje wskutek umowy, ale i jest możliwy.

Wspólność majątkową małżeńską tworzą trzy masy: majątek wspólny i dwa majątki osobiste - męża i żony.

Z reguły małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. To wyraz ich równouprawnienia w małżeństwie. Z ważnych powodów każdy może jednak żądać, by ustalenie udziałów nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakim mąż i żona przyczynili się do powstania tego majątku. Z takim wnioskiem mogą wystąpić także spadkobiercy tego, kto wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa, o rozwód albo o separację.

Obydwoje małżonkowie są zobowiązani do współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym, m.in. powinni sobie udzielać informacji o zobowiązaniach obciążających ten majątek. Zasadą jest, że każdy może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, tzn. działać w imieniu własnym ze skutkiem dla współmałżonka, o ile przepisy k.r.o. nie stanowią inaczej.

Po pomoc do sądu

Jeżeli małżonek odmawia wymaganej zgody na czynność konieczną przy zarządzaniu majątkiem wspólnym (np. gdy żona nie godzi się na sprzedaż walącego się budynku, którego rodzina nie jest w stanie utrzymać, kiedy nadarza się okazja korzystnej transakcji), albo gdy porozumienie jednego małżonka z drugim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody (np. gdy mąż wyjechał przed kilkoma laty do Anglii do pracy i słuch po nim zaginął, a żona kończy budowę nowego mieszkania i musi sprzedać stare), to ten, kto jest w potrzebie, może zwrócić się do sądu o zezwolenie na dokonanie niezbędnej czynności. Sąd ma obowiązek udzielić zezwolenia, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Może też z ważnych powodów, na żądanie jednego małżonka, pozbawić drugiego prawa do samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym.

Ideę równouprawnienia męża i żony podkreśla także zasada współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego.

Ważne!

Wspólność majątkowa małżeńska to współwłasność bezudziałowa. Gdy trwa, żaden z małżonków nie może żądać podziału. Małżonkowie nie mogą też w tym czasie rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzenia udziałem, który w razie ustania wspólności przypadłby im w majątku wspólnym albo w poszczególnych przedmiotach do niego należących

Przesunięcia między majątkami

Nie ma jednolitych poglądów wśród prawników co do możliwości przesuwania składników między majątkami małżonków inaczej niż przez intercyzę. Niemniej można spotkać przekonanie, że przesunięcia są dopuszczalne zawsze, o ile zostanie zachowana forma konieczna dla dokonania konkretnej czynności prawnej i nie zostanie naruszony interes osób trzecich. Tym samym byłoby możliwe podarowanie lub nawet sprzedanie przez męża żonie, do jej majątku osobistego mieszkania, które odziedziczył po rodzicach (weszło do jego majątku osobistego), a także wniesienie go (aktem notarialnym) do majątku wspólnego. Część prawników utrzymuje, że przesunięcia między majątkiem wspólnym a majątkami osobistymi małżonków w drodze innej niż intercyza są dopuszczalne, jeżeli nie prowadzą do faktycznego podziału majątku wspólnego. Bodaj jednak najczęstszy wydaje się pogląd, że przesunięcia między majątkiem wspólnym a osobistymi powinny odbywać się jedynie w drodze intercyz, i to z powodu nowej (obowiązującej od 20 stycznia 2005 r.) regulacji art. 471 k.r.o., zgodnie z którą małżonkowie mogą się powoływać względem osób trzecich na rozszerzenie, ograniczenia lub wyłączenie wspólności tylko wtedy, kiedy zawarcie umowy i jej rodzaj było tym osobom znane. Chodzi oczywiście o ochronę wierzycieli jednego z małżonków, np. przedsiębiorcy, nawet kosztem interesów żony lub męża i dzieci dłużnika.

Ustanie wspólności

Kres wspólności ustawowej może spowodować ustanie małżeństwa (np. z powodu śmierci męża lub żony czy orzeczenia rozwodu) lub separacja. Wówczas ustrój ustawowy ustaje z mocy prawa. Tak samo dzieje się po orzeczeniu sądu o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków, a także w razie ogłoszenia upadłości któregoś z nich. Przyczyną może być również umowa majątkowa małżeńska tworząca system rozdzielności majątkowej, wspólności umownej czy rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Może się również zdarzyć, że sąd zniesie wspólność majątkową (ustawową albo nawet umowną) na wniosek jednej ze stron. Wówczas wspólność ustaje z datą oznaczoną w wyroku. Muszą jednak istnieć ważne po temu powody. Przeważnie z żądaniem występują ci, którzy nie chcą ponosić konsekwencji ryzykownych inwestycji połowicy albo jej skłonności do hazardu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ważnym powodem (w rozumieniu art. 52 k.r.o.) sama możliwość powstania w przyszłości długów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez małżonka. Sąd Najwyższy przypomniał o tym w wyroku z 7 listopada 1995 r. (sygn. akt CRN 170/95). Podważałoby to bowiem sens przepisu pozwalającego wierzycielowi żądać zaspokojenia z majątku wspólnego, kiedy dłużnikiem jest tyko jeden z małżonków. Wniosek płynie z tego taki, że małżonek obawiający się ryzyka powinien namówić małżonka prowadzącego przedsiębiorstwo lub inne niebezpieczne interesy do zawarcia intercyzy, by doprowadzić do powstania rozdzielności majątkowej.

Skutkiem ustania wspólności majątkowej jest powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Majątek dorobkowy nadal jest ich wspólnym dobrem, ale zmienia się jego charakter. Zamiast współwłasności łącznej pojawia się współwłasność w częściach ułamkowych. Z trzech majątków powstają dwa majątki osobiste każdego z małżonków. Udziały męża i żony w majątku wspólnym, który ma ulec rozdzieleniu, są co do zasady równe. Tylko z ważnych powodów i całkowicie wyjątkowo każdy może żądać ustalenia udziałów z uwzględnieniem stopnia, w jakim obydwoje przyczynili się do jego powstania. Tak bywa, gdy jedna ze stron rażąco lub uporczywie nie przyczyniała się do powstania podstaw materialnych utrzymania rodziny (np. opuściła dom).

MOŻLIWE USTROJE

W zasadzie są dwie możliwości - wspólność majątkowa i rozdzielność. To jednak, który z ustrojów i w jakiej postaci dotyczy konkretnych małżonków, zależy od sytuacji i od źródła ustanowienia reguł.

Najczęstsza i najprostsza jest sytuacja, w której małżonków łączy wspólność majątkowa, czyli ustrój ustawowy, uregulowany artykułami 31-46 k.r.o. Dzieje się tak przeważnie wtedy, kiedy osoby pobierające się nie zawarły umowy majątkowej. Bywa jednak i tak, że to sąd orzeka, że małżonków ma łączyć wspólność majątkowa, albo że sami zainteresowani przywracają - przed notariuszem - ustrój ustawowy, z którego zrezygnowali wcześniejszą umową.

Druga możliwość to ustrój umowny. Powstaje na skutek zawarcia umowy majątkowej zwanej intercyzą (art. 47-515 k.r.o.).

Trzecia ewentualność wiąże się z ustrojem przymusowym. Wynika on albo z orzeczenia o separacji, albo z innego wyroku, kiedy to sąd, wskutek żądania - z ważnych powodów - jednego małżonka, ustanawia rozdzielność majątkową. Ustrój przymusowy powstaje też po orzeczeniu ubezwłasnowolnienia małżonka lub po ogłoszeniu upadłości prowadzącego działalność gospodarczą męża lub żony.

Zarówno umowy, jak i wyroki sądów prowadzą do powstania rozdzielności majątkowej.

CZYNNOŚCI WYMAGAJĄCE ZGODY MAŁŻONKA

Niezbędna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania takich czynności, które:

l prowadzą do zbycia, obciążenia lub odpłatnego nabycia nieruchomości, względnie użytkowania wieczystego, jak również potrzebnych dla skuteczności czynności prowadzących do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków,

l prowadzą do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia prawa rzeczowego, którego przedmiotem jest lokal lub budynek (czynności prawne),

l prowadzą do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia i wydzierżawienia gospodarstwa rolnego względnie przedsiębiorstwa (prawne),

l polegają na podarowaniu z majątku wspólnego rzeczy i praw przekraczających zwyczajowo przyjęte drobne prezenty.

Zgoda może być wyrażona w trakcie czynności lub potem. Druga strona umowy może wyznaczyć małżonkowi kontrahenta termin na potwierdzenie czynności prawnej. Po jego bezskutecznym upływie staje się wolna. Transakcja nie powinna dojść do skutku.

Podział majątku

Dalszą konsekwencją ustania wspólności majątkowej jest podział majątku wspólnego. Trzeba przy tym pamiętać, że konieczny staje się wówczas zwrot wydatków i nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątki osobiste małżonków (np. trzeba rozliczyć wydatki z bieżących dochodów obydwojga małżonków na dom męża, który miał on jeszcze przed ślubem). Niezbędne jest także rozliczenie wydatków i nakładów z majątków osobistych na majątek wspólny. Wyjątek stanowią nakłady, które zostały zużyte dla zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności (art. 45 par. 1 k.r.o.).

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej odbywa się na takich samych zasadach, jak dział spadku (art. 1035-1046 kodeksu cywilnego).

Ważne!

Wyłączone są ze wspólnego zarządu jedynie rzeczy służące jednemu małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności gospodarczej. Takimi przedmiotami małżonek zarządza samodzielnie (np. taksówkarz samochodem osobowym używanym do pracy, choć należącym do majątku wspólnego z żoną). Nie są potrzebne do tego żadne umowy

DOBROMIŁA NIEDZIELSKA-JAKUBCZYK

dobromila.niedzielska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA