REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto skorzysta z dopłat państwa do kredytów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 sierpnia państwo pomoże przy spłacie kredytów na zakup droższych o 30 proc. niż do tej pory mieszkań i domów jednorodzinnych. Na dofinansowanie mogą liczyć małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci.


Ceny mkw. mieszkań i domów, przy zakupie których będzie można dostać kredyt z dopłatą (w tys. zł) 

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. z 2007 r. Nr 136, poz. 955) wchodzi w życie 15 sierpnia. Wprowadzone zmiany sprawią, że z państwowych dopłat do oprocentowania kredytu zaciągniętego na zakup własnego mieszkania czy budowę domu skorzysta większa grupa beneficjentów. Poprawione przepisy zwiększają o 30 proc. limit maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości, od której zależy uzyskanie dopłaty.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej osób sięgnie po dopłaty

REKLAMA

Obecnie możliwość skorzystania z dopłat jest uzależniona od wskaźników przeliczeniowych wartości odtworzeniowej 1 mkw. nieruchomości, czyli średnich cen w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze. Są one ogłaszane dwa razy do roku dla każdego województwa osobno z wyróżnieniem cen w samym mieście wojewódzkim. Tylko kredyty na mieszkania i domy, które nie przekraczają tych cen, mogły zostać do tej pory objęte dofinansowaniem.

Przy ustalaniu wskaźników są brane pod uwagę średnie koszty budowy i ceny nieruchomości. Te jednak z miesiąca na miesiąc zaczęły odbiegać od gwałtownie rosnącego poziomu cen na rynku nieruchomości. Wskutek tego systematycznie malała dostępność preferencyjnych kredytów. Sytuację mają zmienić wchodzące w życie przepisy nowelizacji, które zwiększają o 30 proc. limit wskazanej maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli wskaźniki w Lublinie sięgają teraz 2,3 tysiąca złotych za mkw., to po wejściu w życie nowych przepisów będzie można uzyskać dopłaty przy 3 tysiącach za mkw. Dzięki temu więcej osób będzie miało realną szansę na zakup własnego lokum.

Kto ma prawo do dofinansowania

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin przewiduje dwie kategorie uprawnionych do otrzymania dopłat. Są one określane według kryterium stanu cywilnego lub sytuacji rodzinnej. Pierwszą grupą są małżonkowie, którzy starają się o wsparcie na zakup, ewentualnie budowę pierwszego mieszkania lub domu. Nie ma przy tym znaczenia, czy posiadają dzieci. Niezbędnym warunkiem jest to, aby oboje byli stronami umowy kredytu preferencyjnego. Drugą grupą beneficjentów są osoby samotnie wychowujące dzieci, przy czym przynajmniej jedno z nich musi być małoletnie. Wymóg małoletniości dziecka nie będzie musiał być zachowany, jeżeli zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992) jest pobierany na nie zasiłek pielęgnacyjny. Podobnie będzie, gdy dziecko uczy się lub studiuje (jednak do ukończenia przez nie 25 roku życia).

Na mały dom i średnie mieszkanie

Chociaż stawki cenowe nieruchomości mieszkaniowych warunkujące przyznanie preferencyjnego kredytu zostały podniesione przez ustawodawcę, to zmianom nie uległy limity powierzchni budynków i lokali. W dalszym ciągu kredyty z dopłatą do odsetek mogą zostać przeznaczone na zakup mieszkań, których powierzchnia nie przekracza 75 mkw. W przypadku domów jest to 140 mkw. Dopłaty przysługują do części powierzchni nieruchomości (do 50 mkw. lokalu i 70 mkw. domu). Warto pamiętać, że bank przyjmie za właściwą taką wartość powierzchni użytkowej, jaka została wskazana w akcie notarialnym lub, jeśli jeszcze trwa budowa, w odpowiedniej umowie zobowiązującej (np. przedwstępnej umowie kupna domu). Czasami może bowiem okazać się, że mimo iż całkowita powierzchnia domu jest większa niż 140 mkw., to jednak powierzchnia użytkowa mieści się w tym limicie. Osoby, które zdecydują się na budowę większego domu, nie mogą w ogóle liczyć na otrzymanie kredytu preferencyjnego.

Trzeba zrezygnować z najmu

REKLAMA

Państwo dofinansuje kredyt tylko wtedy, gdy żadna z osób ubiegających się o dopłatę nie jest w dniu zawarcia umowy kredytu preferencyjnego właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego. Podobnie jest w przypadku mieszkania. Takiego kredytu nie dostaną również mieszkańcy spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Natomiast osoby zamieszkujące lokal jako najemcy lub w spółdzielni mieszkaniowej - na podstawie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeśli chcą skorzystać z kredytu z dopłatami, muszą zobowiązać się do rezygnacji (w ciągu sześciu miesięcy od nabycia własności kredytowanego mieszkania) z dotychczas zajmowanego lokalu. W tym celu muszą rozwiązać umowę najmu albo doprowadzić do wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Warunek niedysponowania żadnym tytułem prawnym do lokalu odnosi się zarówno do lokali położonych na terytorium RP, jak i znajdujących się poza jej granicami. Osoba ubiegająca się o kredyt preferencyjny równocześnie z zawarciem umowy kredytu preferencyjnego musi złożyć pisemne oświadczenie o spełnieniu takiego warunku. Z kredytu preferencyjnego można skorzystać tylko raz w życiu.

Nie tylko na zakup mieszkania

Dopłaty mogą być stosowane nie tylko w sytuacji, gdy kredyt preferencyjny został udzielony na zakup istniejącego już domu jednorodzinnego lub wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym. Pomoc otrzymają także ci, którzy zdecydują się na kupno takiej nieruchomości, która jest właśnie w trakcie budowy. Kredyt z państwową dopłatą może zostać przyznany również na prace polegające na wykonaniu nadbudowy lub przebudowy budynku mieszkalnego. Będzie także dostępny dla osób chcących zaadaptować budynek lub lokal o innym przeznaczeniu na cele mieszkalne. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które chcą rozbudować budynek mieszkalny po to, by utworzyć w jego obrębie dodatkowy nowy lokal, w którym chcą następnie zamieszkać.

Preferencyjny kredyt może zostać przeznaczony na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. Powierzchnia domu jest liczona na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego, natomiast koszty budowy na podstawie kosztorysu prac. Z podobnych preferencji można skorzystać w przypadku zaciągania kredytu na sfinansowanie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej, który jest wnoszony w celu uzyskania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Chodzi tutaj jednak wyłącznie o lokale mieszkalne zasiedlane po raz pierwszy.

GDZIE KREDYT

l Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski

l Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa

l Gospodarczy Bank Wielkopolski

l Bank Polskiej Spółdzielczości

l Bank Pocztowy

l Bank Polska Kasa Opieki

GDZIE DOPŁATA

l Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, www.pkobp.pl, 0 801 302 302

l Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, www.skok.pl, (58) 55 09 600

l Gospodarczy Bank Wielkopolski www.sgb.pl 0 801 30 11 88

l Bank Polskiej Spółdzielczości www.bankbps.pl

l Bank Pocztowy www.pocztowy.pl 0 801 100 500

l Bank Polska Kasa Opieki www.pko.com.pl 0 801 365 365

Kredyty z dopłatami i bez dopłat

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

REKOMENDACJA GP

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego z dopłatami, przeanalizuj uważnie oferty innych banków. Kredyty są zaciągane najczęściej na 20, 30 lat, a państwo dopłaca do odsetek tylko przez osiem lat. Może się okazać, że inni kredytodawcy przedstawią nam warunki korzystniejsze niż po skorzystaniu z dopłaty i uwzględniając perspektywę czasu zapłacimy w sumie mniej.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA