REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pokrzywdzeni i ich uprawnienia

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

REKLAMA

Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzonym może być też instytucja państwowa, samorządowa czy społeczna.

Czy można ukarać pokrzywdzonego za niestawienie się na przesłuchanie

Zostałem pokrzywdzony w wyniku przestępstwa. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury i dostałem wezwanie o konieczności stawienia się w celu wyjaśnienia okoliczności popełnienia przestępstwa. Jestem jednak osobą bardzo zapracowaną. Czy mogę zostać ukarany za niestwienie się na wezwanie prokuratora?

Tak

REKLAMA

Z faktem złożenia zawiadomienia o przestępstwie wiąże się konieczność uczestniczenia w czynnościach procesowych prowadzonych w celu wyjaśnienia sprawy. Pokrzywdzony musi m.in. stawić się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie i złożyć zeznania w charakterze świadka. Jeżeli pokrzywdzony bez usprawiedliwienia nie stawił się na wyznaczone miejsce i o określonej godzinie albo bez zezwolenia funkcjonariusza oddali się z miejsca, w którym miał złożyć zeznania, można na niego nałożyć karę pieniężną w wysokości do 3 tys. zł. Można zarządzić również jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie. Jeżeli jednak pokrzywdzony dostatecznie usprawiedliwi swoje niestawiennictwo lub samowolne oddalenie się, to karę pieniężną należy uchylić. Pokrzywdzony ma jednak tylko tydzień od daty doręczenia postanowienia o wymierzeniu kary pieniężnej na złożenie usprawiedliwienia.

Obowiązek stawienia się na każde wezwanie organu prowadzącego postępowanie nie jest jednak jedynym obowiązkiem, jaki musi wypełnić pokrzywdzony. Jeżeli bowiem karalność czynu zależy od stanu zdrowia pokrzywdzonego, nie może on sprzeciwić się oględzinom ciała i badaniom lekarskim niepołączonym z zabiegiem chirurgicznym lub obserwacją w zakładzie leczniczym. W celu ograniczenia kręgu osób podejrzanych lub ustalenia wartości dowodowej ujawnionych śladów od pokrzywdzonego można pobrać również odciski daktyloskopijne, próbki włosów, śliny i zapachu, próbę pisma, a także można wykonać fotografię osoby lub dokonać utrwalenia głosu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

l Art. 285-287 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Czy można zaskarżyć postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia

W zeszłym miesiącu skradziono mi rower z piwnicy. Złożyłam odpowiednie zawiadomienie na policji i miałam nadzieję, że zajmie się ona moją sprawą. Niestety z nieznanych mi przyczyn policja wydała postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Czy mogę je zaskarżyć?

Tak

Jednym z najważniejszych uprawnień pokrzywdzonego jest prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia. W celu skorzystania z tego prawa pokrzywdzony ma również prawo do przejrzenia akt sprawy. Pokrzywdzony powinien wnieść takie zażalenie do prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, który zatwierdził postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia wydane przez policję. Jeżeli natomiast postanowienie takie zostało wydane przez prokuratora, to zażalenie wnosi się do prokuratora nad nim nadrzędnego. Jeżeli prokurator nadrzędny nie przychyli się do złożonego zażalenia, to musi skierować je do sądu w celu rozpoznania. Termin na wniesienie zażalenia wynosi siedem dni od daty ogłoszenia lub doręczenia postanowienia.

Podstawa prawna

l Art. 306 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Czy pokrzywdzonemu można odmówić uczestniczenia w postępowaniu

Złożyłem na policji doniesienie o tym, że został mi skradziony samochód. Policja postanowiła zająć się tą sprawą. Boję się jednak, że sprawa nie zostanie dostatecznie wyjaśniona. Czy policja lub prokurator może odmówić mi uczestnictwa w postępowaniu przygotowawczym?

Nie

Pokrzywdzony jest stroną postępowania przygotowawczego i w związku z tym przysługują mu określone prawa. Pokrzywdzony posiada przede wszystkim prawo żądania dopuszczenia go do każdej czynności dowodowej, przeprowadzanej przez policję lub prokuratora. Prokurator może mu jedynie odmówić dopuszczenia do udziału w danej czynności ze względu na ważny interes śledztwa lub dochodzenia. Pokrzywdzony ma także prawo do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia. Do czynności, jakich może domagać się pokrzywdzony, należy np. przesłuchanie dodatkowych świadków, dokonanie oględzin miejsca, osób lub rzeczy czy też powołanie biegłego. Może on żądać także sądowego przesłuchania świadka w toku postępowania przygotowawczego, jeżeli według jego wiedzy i informacji jest zagrożenie, że w późniejszym terminie nie będzie można przesłuchać tego świadka przed sądem. Pokrzywdzony może również przejrzeć akta, które dotyczą sprawy.

Podstawa prawna

l Art. 315-317 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Czy można domagać się naprawienia wyrządzonej szkody

Zostałem okradziony i przy okazji włamania złodzieje zdemolowali mi dom. Nie mam jednak pieniędzy na to, żeby dochodzić odszkodowania za te zniszczenia przed sądem cywilnym. Czy mam szansą na jakieś odszkodowanie w postępowaniu karnym?

Tak

Jeżeli pokrzywdzony nie wystąpił z powództwem cywilnym, to może złożyć wniosek o naprawienie szkody. Wniosek taki może być złożony, jeżeli sprawca dopuścił się przestępstwa spowodowania śmierci, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przeciwko środowisku, mieniu lub obrotowi gospodarczemu. Pokrzywdzony może złożyć taki wniosek aż do czasu pierwszego przesłuchania go na rozprawie głównej. Wniosek ten może być złożony również przez prokuratora. Pokrzywdzony ma również prawo do wytoczenia przeciwko oskarżonemu powództwa cywilnego w celu dochodzenia w postępowaniu karnym roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa. Powództwo takie powinno być wytoczone aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej.

Podstawa prawna

l Art. 49a i 62-70 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

l Art. 46 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. nr 88, poz. 553 z późn. zm.).

Czy pokrzywdzony może brać udział na prawach strony w postępowaniu sądowym

Jestem osobą pokrzywdzoną. Prokurator wniósł akt oskarżenia do sądu przeciwko sprawcy przestępstwa. Chciałbym jednak brać udział w tym postępowaniu i mieć wszystkie prawa, jakie przysługują stronom postępowania. Czy mam takie prawo?

Tak

Pokrzywdzony w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy prokurator wniósł wcześniej akt oskarżenia do sądu. Oświadczenie w tej sprawie pokrzywdzony powinien wnieść aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej. Sąd może jednak ograniczyć liczbę oskarżycieli posiłkowych, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania. W takim przypadku oskarżyciel posiłkowy, który nie bierze udziału w sprawie, może przedstawić sądowi na piśmie swoje stanowisko w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Podstawa prawna

l Art. 53-58 i art. 59-61 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz.U. nr 89, poz. 555 z późn. zm.).

Przygotował ARKADIUSZ JARASZEK

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA