Jak opodatkować prowadzenie kempingu
REKLAMA
Osoby, które rozpoczynają lub kontynuują działalność sezonową w zakresie kempingów, mogą wybrać formę opłacania podatku. Trzeba pamiętać, że taki wynajem własnej nieruchomości turystom stanowi działalność gospodarczą, która podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Wybór ryczałtu
Usługi świadczone przez kempingi mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W tym celu osoba, która rozpoczyna dopiero działalność gospodarczą, powinna złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Oświadczenie składa się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W przypadku podatników, którzy kontynuują działalność, powinni byli oni złożyć oświadczenie nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ryczałt płatny jest w okresach miesięcznych na podstawie wpisanego przychodu do ewidencji przychodów do 20 dnia następnego miesiąca. Podatnik nie może w tym przypadku rozliczać kosztów, czyli pomniejszać przychodu o koszty związane z utrzymaniem nieruchomości, np. wydatki na prąd, wodę.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ze świadczenia usług hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU grupa 55.2) wynosi 17 proc. Stawka ta dotyczy także usług świadczonych przez kempingi i pola przeznaczone dla samochodowych przyczep kempingowych, gdyż według polskiej klasyfikacji wyrobów i usług należą one do grupy usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz innych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU 55.22).
Rozliczenie kwartalne
Podatnik ma jednak możliwość opłacania ryczałtu nie miesięcznie, ale kwartalnie. Może obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania (do końca stycznia następnego roku). Podatnicy, którzy wybrali opłacanie ryczałtu co kwartał, są obowiązani do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej, nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał, uważa się, że nadal opłaca ryczałt w ten sposób. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku) o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu podatnik jest obowiązany do założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym.
Podatek od dochodu
W przypadku niezłożenia oświadczenia o wyborze opłacania ryczałtu ewidencjonowanego podatnicy będą opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie ustawy o PIT. Podatek będzie płacony według skali 19, 30 lub 40 proc. w zależności od kwoty uzyskanego dochodu z tytułu usług kempingowych. Ta forma opodatkowania ma ten plus, że podatnik może odliczać od przychodu koszty związane z prowadzoną działalnością. W zależności więc od wysokości wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, od dochodu, choć opodatkowanego według wyższych stawek niż przy ryczałcie, może być zapłacony mniejszy podatek (zaliczki na podatek). Podatnik obowiązany jest przy tej formie opodatkowania do zapłaty zaliczek na podatek do 20 dnia miesiąca następnego za miesiąc uzyskania dochodu. Ponadto musi prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, w którym ewidencjonuje przychody i koszty, a po roku, do końca kwietnia, złożyć zeznanie roczne.
Stawka liniowa
Dla podatników, którzy zdecydowali się opłacać podatek od dochodu, istnieje jeszcze inna możliwość. Mogą oni wybrać rozliczenie podatku dochodowego według jednolitej 19-proc. stawki. W tym celu powinni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową. W przypadku opodatkowania podatkiem liniowym na podatniku spoczywają analogiczne obowiązki rozliczeniowe jak przy opodatkowaniu według skali. Jednak jest tutaj jedno poważne ograniczenie. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo nie mogą korzystać z ulg i odliczeń podatkowych, poza odliczeniem strat z lat poprzednich.
WAŻNA LICZBA
17 proc.
wynosi podatek ryczałtowy od przychodu od usług świadczonych przez kempingi
CZYM JEST DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa lub polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, lub polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.
KTO OPŁACA RYCZAŁT
Ryczałt mogą wybrać podatnicy, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły:
l 250 000 euro (limit na 2007 rok to 995 875 zł) - dla rozliczeń miesięcznych
l 25 000 euro (limit na 2007 rok to 99 587,50 zł) - dla rozliczeń kwartalnych
Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 9, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. d) oraz art. 21 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
l Art. 9 ust. 3 oraz art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
REKLAMA