REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy skargę do Trybunału można wysłać e-mailem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
_ MPS

REKLAMA

Skargę do Trybunału w Strasburgu może wnieść sama strona, nie musi przy tym korzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Można wystąpić także o przyznanie przez Trybunał pomocy prawnej z urzędu.

 

 


ROMAN NOWOSIELSKI

Kancelaria Nowosielski Gotkowicz i Wspólnicy

Skargę do Strasburga wnosi się przeciwko państwu polskiemu, a nie przeciwko jakiejkolwiek instytucji, która funkcjonuje w kraju. Wcześniej strona powinna wyczerpać wszystkie możliwości instancyjnego odwoływania się w Polsce (bez konieczności wnoszenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego). Jeżeli zostanie pominięty jakiś etap postępowania odwoławczego, Trybunał odrzuci skargę z przyczyn formalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trybunał stoi na straży Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jego zadaniem jest zapewnienie poszanowania przez państwa praw i gwarancji ustanowionych przez Konwencję oraz protokoły dodatkowe (nr 1, 4, 6, 7, 13).

Skargę może wnieść każdy, kto uważa, że został osobiście i bezpośrednio dotknięty naruszeniem praw określonych w Konwencji i jej protokołach. Naruszenie praw musi być popełnione przez państwo, w którym Konwencja obowiązuje.

Konwencja przewiduje ochronę takich praw, jak: prawo do życia, prawo do poszanowania prywatności, prawo do poszanowania mienia, równość wobec prawa, prawo do rzetelnego procesu sądowego oraz do skutecznego środka odwoławczego.

Możliwość wniesienia skargi do Trybunału obwarowana jest szeregiem warunków formalnych:

l naruszenie Konwencji bądź jej protokołów musi zostać popełnione przez jedno z państw, w których Konwencja obowiązuje,

REKLAMA

l osoba składająca skargę musi być bezpośrednią ofiarą naruszenia określonych praw bądź gwarancji (złożenie skargi w imieniu innych osób jest niedopuszczalne, chyba że osoby te są jednoznacznie określone i jest się w posiadaniu stosownych pełnomocnictw),

l konieczność wykorzystania wszystkich krajowych środków odwoławczych (zwykle oznacza to złożenie pozwu we właściwym sądzie, następnie apelację do sądu wyższej instancji, by ostatecznie sprawę rozstrzygnął Sąd Najwyższy - jeżeli istnieje w danym przypadku taka możliwość),

l sześciomiesięczny termin do wniesienia skargi, biegnący do daty ostatecznego rozstrzygnięcia w zwykłym toku instancji na poziomie krajowym (np. od daty wyroku Sądu Najwyższego),

l skarga musi być skierowana przeciwko jednemu lub kilku państwom, które naruszyły Konwencję (poprzez działanie lub zaniechanie dotyczące bezpośrednio osoby skarżącej, podjęte przez organy władzy publicznej tegoż kraju, np. sąd lub administrację).

Pisemną skargę do Trybunału można sformułować w dwojaki sposób: w formie listu, w którym jasno i precyzyjnie określić należy wszystkie szczegóły skargi, albo wypełniając formularz skargi, dostępny na stronie Biura Informacji Rady Europy - www.coe.org.pl. Skarga powinna zawierać:

l zwięzły opis stanu faktycznego oraz wskazanie istoty zarzutów,

REKLAMA

l określenie, które z praw Konwencji zostało naruszone, informacje, jakie środki prawne zostały wykorzystane, listę decyzji urzędowych wydanych w sprawie z określeniem daty każdej z nich, organów, które je wydały, oraz krótką informację o treści samej decyzji,

l kopie ww. decyzji (dokumenty te nie są odsyłane z powrotem, dlatego nie należy załączać oryginałów), podpis skarżącego lub pełnomocnika (jeżeli skarżący działa przez pełnomocnika, należy pamiętać o załączeniu do skargi stosownego pełnomocnictwa).

Skargę można napisać zarówno w języku angielskim bądź francuskim (oficjalne języki), jak również w języku jednego z państw, które ratyfikowały Konwencję (np. w języku polskim).

Na prośbę osoby składającej skargę jej tożsamość nie musi być ujawniona. Wniosek ten musi wskazywać na przyczyny, dla których zachowanie anonimowości tożsamości skarżącego jest istotne, a o jego zasadności rozstrzyga przewodniczący Trybunału.

Dopuszczalne jest również złożenie skargi przy użyciu faksu bądź poczty elektronicznej (e-mail), wówczas dodatkowo należy wysłać na wyżej podany adres pisemne potwierdzenie złożenia skargi.

Not. MPS

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na udział w pogrzebie Papieża Franciszka czy oglądanie transmisji a zakaz dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na religię i wyznanie

W dniu 21 kwietnia 2025 r. zmarł Papież Franciszek - Jorge Mario Bergoglio. Wierni choć byli świadomi złego stanu zdrowia Papieża, który niedawno opuścił klinikę ale jeszcze 20 kwietnia 2025 r., w Wielką Niedzielę brał udział w uroczystościach na placu Św. Piotra w Watykanie - są w szoku i czują ogromne poruszenie. Nie wiadomo jeszcze kiedy odbędą się uroczystości pogrzebowe, ale już teraz wiele osób, czy to wierzących czy niewierzących podkreśla stanowczo: wezmę udział w uroczystości pogrzebowej czy będę oglądał transmisję pogrzebu w TV. A co jeśli pogrzeb Papieża odbędzie się w dniu pracującym, w godzinach pracy?

Żałoba narodowa. Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Kwestie dotyczące wprowadzenia żałoby narodowej w Polsce uregulowane są ustawą z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Czym jest żałoba narodowa? Kiedy jest wprowadzana? Czy dzień żałoby narodowej jest dniem wolnym od pracy?

Pociąg do Chorwacji 2025. Minister Klimczak: obiad w Warszawie śniadanie w Rijece; bilety od 200 zł. PKP Intercity pracuje nad bezpośrednim połączeniem

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował 10 kwietnia 2025 r., że wystąpił do swoich odpowiedników w Austrii, by połączenie kolejowe z Polski do Rijeki w Chorwacji było realizowane od 1 lipca tego roku. "PKP Intercity jeszcze o tym nie mówi, ale ja mogę zdradzić - zaznaczając, że to jest dopiero początek naszych obliczeń, uzależnionych od zgód innych państw - być może udałoby się pojechać za 200 zł z Warszawy do Chorwacji" - przekazał minister Klimczak. Dodał, że to byłby najtańszy bilet.

Otrzymałeś gotówkę na budowę domu lub zakup mieszkania od rodziców lub dziadków? To może już być przestępstwo skarbowe

Jeżeli otrzymałeś wsparcie finansowe na budowę domu lub mieszkania w formie gotówki - urząd skarbowy może uznać to za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, chyba, że dopełnisz ściśle określonych formalności, wynikających z ustawy. Ponadto, problem może mieć nie tylko obdarowany, ale również obdarowujący, który chciał wesprzeć finansowo najbliższą osobę.

REKLAMA

Papież Franciszek zmienił zasady dotyczące pochówku. Zmiany mają już pół roku

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe poinformował o śmierci Papieża Franciszka. 20 listopada 2024 r. zmienione zostały zasady dotyczące pochówku.

W Poniedziałek Wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat

Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7.35 - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Franciszek (Jorge Mario Bergoglio), który zmarł w wieku ponad 88 lat, to jeden z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Zmarł Papież Franciszek. W jaki sposób będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. – Watykan poinformował o śmierci Papieża Franciszka. „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim smutkiem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. (…) Z ogromną wdzięcznością za jego przykład, jako prawdziwego ucznia Pana Jezusa, polecamy duszę Papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Boga Trójjedynego” – ogłosił o godz. 9:45 kardynał Kevin Farrell, kamerling Izby Apostolskiej. W jaki sposób, będzie przebiegał wybór nowej głowy Kościoła katolickiego i czy w konklawe będą uczestniczyli również świeccy mężczyźni i kobiety?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

REKLAMA

Watykan: zmarł papież Franciszek w Wielki Poniedziałek o godz. 7.35 [21 kwietnia 2025 r.]

W Wielki Poniedziałek zmarł papież Franciszek.

Twoje długi mogą zostać całkowicie umorzone bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat. To szansa na nowy start dla tysięcy osób

W ramach upadłości konsumenckiej – jeżeli zachodzą ściśle określone w ustawie przesłanki – dłużnik może uzyskać całkowite umorzenie swoich zobowiązań, bez obowiązku dokonywania jakichkolwiek spłat i tym samym – nowy start w życiu. Z rozwiązania takiego, mogą skorzystać m.in. zadłużeni seniorzy, prowadzący jednoosobowe gospodarstwa domowe, którzy uzyskują świadczenia zbliżone do najniższej emerytury.

REKLAMA