REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie sprawy przed ETS

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder

REKLAMA

Coraz więcej polskich spraw napływa do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skarżą nas, a my odwołujemy się od decyzji Unii. W zeszłym tygodniu Komisja skierowała skargę w sprawie akcyzy na energię elektryczną. W sierpniu spodziewamy się interwencji w sprawie Rospudy.

 

Polacy nie są największym pieniaczem w Trybunale. Najwięcej spraw mają Włochy, Grecja, Francja i Luksemburg. Ale ponieważ procedura rozpatrywania trwa średnio 19,8 miesiąca, a Polska przystąpiła do Unii trzy lata temu, mamy szansę być w czołówce. Marcin Radwan - Roehrenschef, adwokat z kancelarii Wardyński i Partnerzy, twierdzi, że postępowanie przed ETS nie jest sformalizowane, przewidziane są długie terminy zaskarżenia aktów wspólnotowych i nie uiszcza się wpisów sądowych. Natomiast jurysdykcja Trybunału jest ograniczona, bo nie rozstrzyga on w sprawach indywidualnych skarg na państwa członkowskie.

Najnowsze kwestie sporne

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu oddalił 18 lipca skargę polskiego rządu na unijną dyrektywę z 2005 roku, która nie uznaje uprawnień większości polskich pielęgniarek.

Nie będziemy się już odwoływać. Rzecznik prasowy Ministerstw Zdrowia Paweł Trzciński liczy, że strategia małych kroków na szczeblach niższych niż Trybunał przyniesie w końcu pożądany efekt.

Obecnie na rozstrzygnięcie w Trybunale (ETS) czekają dwie sprawy podatkowe i dziewięć skarg głównie z zakresu ochrony środowiska, własności intelektualnej, konkurencji i swobody przedsiębiorczości. Są one wniesione także przeciw Finlandii i Portugalii. W tym roku rozpatrywano już wnioski i skargi Thompson, Huty Częstochowa, Zakładów Ceramicznych Paradyż. Na rozstrzygnięcie.czeka FSO, Technopol, Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa.

Najczęstszymi naruszeniami naszego państwa są niezgodna z zasadami konkurencji pomoc publiczna i niezastosowanie się do decyzji Komisji w kwestiach ochrony środowiska czy podatków. Natomiast przedsiębiorstwa polskie najczęściej odwołują się od decyzji organów Wspólnot: Komisji, Parlamentu czy Rady.

Sprawy podatkowe

Maria Assimakopoulou z Komisji Europejskiej podaje, że Trybunał na razie tylko raz rozstrzygnął w sprawie podatkowej przeciw Polsce. Zaś nowe kwestie podatkowe zostały wniesione w ramach tzw. pytań prejudycjalnych, czyli składanych przez sądy polskie w celu dokonania interpretacji zgodności uregulowań krajowych z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzkie sądy administracyjne (WSA) wystąpiły o odpowiedź o zgodności przepisów ustawy o VAT z dyrektywą unijną. Dotyczyły one ograniczenia odliczenia VAT od paliwa do samochodów osobowych (wniosek WSA w Krakowie) i ograniczenia terminu zwrotu VAT oraz złożenie kaucji gwarancyjnej dla podatników zaczynających handel wewnątrzwspólnotowy (wniosek WSA we Wrocławiu).

Na podstawie wyroku ETS sąd wydaje wyrok w sprawie, która toczy się w Polsce.

Natomiast Komisja Europejska może wnieść skargę bezpośrednią przeciwko Polsce w sprawie opodatkowania wyższym podatkiem dochodowym dywidend i odsetek wypłacanych zagranicznym funduszom emerytalnym niż wypłacanych podmiotom krajowym oraz opodatkowanie VAT kwoty akcyzy należnej od zakupu samochodów.

Polska zdaniem Komisji naruszyła regulacje unijne, stosując przepisy krajowe.

Złote weto

Komisja Europejska zażądała od Polski zmiany ustawy z 3 czerwca 2005 r. o specjalnych uprawnieniach Skarbu Państwa w niektórych spółkach o znaczeniu strategicznym zwanej potocznie ustawą o złotym wecie. KE kwestionuje bowiem prawo krajów członkowskich do złotego weta w spółkach uznawanych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej za strategiczne.

Wysłany do Polski wniosek w sprawie złotego weta stanowi drugi etap procedury w sprawie naruszenia przepisów. Kolejnym etapem będzie skierowanie sprawy przeciwko Polsce do unijnego Trybunału w Luksemburgu, wówczas gdy nie podejmiemy stosownych kroków w celu dostosowania prawa.

Dolina Rospudy

Komisja Europejska zagroziła, że gdy dojdzie do rozpoczęcia budowy obwodnicy w dolinie Rospudy i wkroczą tam buldożery, a może to nastąpić 1 sierpnia, to natychmiast złoży wniosek do Trybunału w Luksemburgu o wydanie nakazu wstrzymania prac. Na wniosek Komisji Trybunał ma prawo nie tylko wstrzymać prace, ale również nałożyć wysokie kary finansowe na Polskę.

W wyroku z marca 2006 r. (Komisja przeciw Francji C/177/04) Trybunał przypomniał, że karę określa się, biorąc pod uwagę czas trwania naruszenia, jego wagę, zdolności płatnicze państwa, takie jak produkt narodowy brutto. Uwzględnia też skutki niewykonania wyroku dla interesu prywatnego i publicznego.

Polska jeszcze nigdy nie zapłaciła kary w ETS. Zawsze dostosowywała prawo do wymogów Unii.

Polskie skargi w ETS w 2007 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sprawy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Podstawa prawna:

- Art. 220-248 Traktatu o utworzeniu Wspólnoty Europejskiej (TWE).

- Art. 31-34 Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWIS).

- Art. 136-160 Traktatu o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euroatom).

- Protokół o statucie ETS z 1957 r.

- Regulamin postępowania ETS z 1974 r.


BOGDAN ŚWIĄDER MAŁGORZATA PIASECKA

gp@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA