REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może wykupić mieszkanie na własność

Monika Burzyńska

REKLAMA

Od dziś obowiązują nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich. Na pytania z tym związane, w trakcie redakcyjnego dyżuru telefonicznego, odpowiadał Cezary Grzybowski, ekspert ds. prawa mieszkaniowego.

 

Czy spółdzielnia będzie musiała uwzględnić bonifikaty

Spółdzielnia mieszkaniowa, której jestem członkiem, przeprowadziła przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności, korzystając z bardzo dużych upustów. Następnie, przy przekształcaniu dotychczasowych praw do mieszkań we własność, cenę gruntu ustalała z pominięciem bonifikat. Czy nowe przepisy nie będą na to pozwalały?

Tak

Rzeczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe, mimo korzystania ze znacznych bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności, nie chciały ich uwzględniać przy obliczaniu ceny ułamkowej części gruntu przypadającej na określony lokal. Obowiązujące od 31 lipca 2007 r. przepisy znowelizowanego prawa spółdzielczego nie będą na to pozwalały. W związku z tym, w przypadku gdy określona spółdzielnia korzystała z bonifikat, będzie musiała brać je pod uwagę przy wyznaczaniu wartości gruntu przy przekształcaniu spółdzielczych praw do lokalu w prawo własności. Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie gminy stosują bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. W takich przypadkach zainteresowani wykupem mieszkań członkowie spółdzielni nie będą mogli liczyć na obniżenie wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

l Art. 35 ust. 21 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy gminy będą stosować nowe przepisy

Zajmuję mieszkanie komunalne. Chciałabym wykupić je na własność. Czy będę mogła skorzystać z rozwiązań przewidzianych w nowych, obowiązujących od 31 lipca, przepisach?

Nie

Te przepisy nie dotyczą w ogóle mieszkań komunalnych. Wchodzą one w życie w ramach nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku wykupu mieszkań należących do zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkania komunalne stanowią własność gmin. Osoby zainteresowane wykupieniem ich na własność nie mogą liczyć to, że gminy będą stosować preferencyjne rozwiązania przewidziane dla mieszkań spółdzielczych.

Podstawa prawna

l Art.12 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy termin będzie liczony od 16 lipca 2007 r.

Ze względu na urlopowy wyjazd postanowiłam nie czekać na wejście w życie nowych przepisów i 16 lipca złożyłam wniosek o wykupienie mojego lokatorskiego mieszkania. Czy spółdzielnia ma czas na jego rozpatrzenie do 16 października 2007 r.?

Nie

REKLAMA

Wcześniejsze złożenie wniosku nie przyspieszy w ogóle przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności. Trzymiesięczny termin, jaki według nowych przepisów będą miały spółdzielnie na załatwienie tej sprawy, i tak będzie liczony od wejścia w życie nowelizacji, tzn. od 31 lipca 2007 r. W związku z tym osoby, które złożyły wnioski o wykupienie mieszkania na nowych zasadach np. na początku lub w połowie lipca, muszą liczyć się z tym, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała czas do końca października.

Poza tym należy pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach, tzn. wtedy gdy spółdzielnia ma nieuregulowany stan prawny dotyczący gruntów, na których znajdują się budynki z mieszkaniami objętymi wykupem, trzymiesięczny termin będzie mógł być przedłużony. W takich przypadkach zarząd spółdzielni będzie musiał powiadomić osoby zainteresowane przekształceniem o powodach takiego stanu sprawy.

Postawa prawna

l Art. 12 ust. 11 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy były mąż musi podpisać wniosek

Czy wniosek o wykupienie mieszkania lokatorskiego będzie musiał podpisać małżonek, nawet jeśli jesteśmy wiele lat po rozwodzie? Mieszkanie lokatorskie otrzymaliśmy jako małżeństwo, ale tylko ja jestem członkiem spółdzielni. Czy rzeczywiście muszę teraz szukać kontaktu z osobą, której nie widziałam około 20 lat?

Nie

Wszystko wskazuje na to, że w przedstawionej sytuacji spółdzielnia nie będzie mogła wymagać podpisu byłego męża na wniosku o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W czasie, w którym nabywała pani to prawo, nie obowiązywało domniemanie współposiadania mieszkania przez małżeństwo. Poza tym tylko pani była i nadal jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Może więc pani samodzielnie złożyć wniosek bez dodatkowego podpisu byłego męża.

Podstawa prawna

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873).


Czy każda spółdzielnia musi zaliczyć wpłaty na fundusz

Rok temu przekształciłam spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania na własność. Zapłaciliśmy za to 20 tys. zł. Czy to prawda, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów spółdzielnia będzie musiała przeznaczyć te pieniądze na fundusz remontowy? Czy wszystkie spółdzielnie będą miały obowiązek postąpić w ten sposób?

Nie

Rzeczywiście nowe przepisy przewidują możliwość zaliczenia pieniędzy wpłaconych na wykup mieszkania na dotychczasowych zasadach na fundusz remontowy. Jednak zostawiają one spółdzielniom pewną swobodę i nie będą działały automatycznie w każdym przypadku. O tym, czy pieniądze wpłacone przy przekształcaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności będą przeznaczone na fundusz remontowy, zdecydują walne zgromadzenia spółdzielni. Od ich zgody przepisy uzależniają stosowanie tego rozwiązania. Mogą więc zdarzyć się sytuacje, kiedy, ze względu na brak tego pozwolenia, spółdzielnie mieszkaniowe nie będą zaliczać wpłat na fundusz remontowy.

Oprócz tego należy pamiętać, że to zwolnienie będzie mogło mieć zastosowanie tylko w przypadku osób, które przekształciły mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r.

Podstawa prawna

l Art. 6 ust. 2 ustawy z 14 lipca 2007 r. w sprawie zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy mieszkanie będzie należało do jednej osoby

Jesteśmy z mężem po rozwodzie, ale nie dokonaliśmy jeszcze podziału majątku. Jednym z jego składników jest spółdzielcze mieszkanie typu lokatorskiego. Co należy zrobić w tej sytuacji, aby wykupić ten lokal na nowych zasadach? Czy będzie to mogła zrobić tylko jedna osoba?

Tak

REKLAMA

Chociaż w państwa przypadku mieszkanie należało do dwóch osób jako małżeństwa, to w związku z jego wykupieniem właścicielem może zostać tylko jedna. W tym celu w pierwszej kolejności powinni państwo uporządkować sprawy związane z podziałem majątku wspólnego i ustalić, komu będzie przysługiwało mieszkanie. W tym zakresie obowiązują określone terminy, o których warto wiedzieć, by później nie spotkać się z przykrymi konsekwencjami ich niezachowania.

Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Jeżeli małżonkowie nie dokonają odpowiednich czynności, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż sześć miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Kiedy załatwią już państwo sprawy związane z podziałem majątku wspólnego, osoba, której przypadnie spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, będzie mogła złożyć wniosek o jego przekształcenie w prawo własności.

Podstawa prawna

l Art. 9, art. 13 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy po ślubie nastąpi utrata mieszkania

Mam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, natomiast moja narzeczona spółdzielcze własnościowe (są to mieszkania w dwóch różnych spółdzielniach, w zupełnie innych miastach). Czy w momencie ślubu mogę stracić swoje mieszkanie lokatorskie? Słyszałem, że nie wolno mieć jednocześnie mieszkania lokatorskiego, kiedy ma się mieszkanie własnościowe, a rozumiem, że w momencie ślubu stanę się współwłaścicielem mieszkania mojej narzeczonej.

Nie

Nawet jeśli nie zdecyduje się pan na podpisanie intercyzy, mieszkanie spółdzielcze własnościowe należące przed ślubem do narzeczonej również po zawarciu małżeństwa będzie stanowiło jej wyłączną własność jako składnik jej majątku osobistego. Nie są potrzebne w tej sprawie żadne dodatkowe umowy i ustalenia. Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika bowiem, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Nie będzie pan współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Nie powinien pan mieć kłopotów z zachowaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy przy tym zaznaczyć, że w przepisach nie ma w ogóle przewidzianego warunku dotyczącego nieposiadania innego mieszkania czy też domu przez osobę, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podstawa prawna

l Art. 33 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Przygotowała MONIKA BURZYŃSKA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA