REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może wykupić mieszkanie na własność

Monika Burzyńska

REKLAMA

Od dziś obowiązują nowe zasady wykupu mieszkań lokatorskich. Na pytania z tym związane, w trakcie redakcyjnego dyżuru telefonicznego, odpowiadał Cezary Grzybowski, ekspert ds. prawa mieszkaniowego.

 

Czy spółdzielnia będzie musiała uwzględnić bonifikaty

Spółdzielnia mieszkaniowa, której jestem członkiem, przeprowadziła przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności, korzystając z bardzo dużych upustów. Następnie, przy przekształcaniu dotychczasowych praw do mieszkań we własność, cenę gruntu ustalała z pominięciem bonifikat. Czy nowe przepisy nie będą na to pozwalały?

Tak

Rzeczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy spółdzielnie mieszkaniowe, mimo korzystania ze znacznych bonifikat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego w prawo własności, nie chciały ich uwzględniać przy obliczaniu ceny ułamkowej części gruntu przypadającej na określony lokal. Obowiązujące od 31 lipca 2007 r. przepisy znowelizowanego prawa spółdzielczego nie będą na to pozwalały. W związku z tym, w przypadku gdy określona spółdzielnia korzystała z bonifikat, będzie musiała brać je pod uwagę przy wyznaczaniu wartości gruntu przy przekształcaniu spółdzielczych praw do lokalu w prawo własności. Warto przy tym zaznaczyć, że nie wszystkie gminy stosują bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność. W takich przypadkach zainteresowani wykupem mieszkań członkowie spółdzielni nie będą mogli liczyć na obniżenie wartości udziału w nieruchomości wspólnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna

l Art. 35 ust. 21 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy gminy będą stosować nowe przepisy

Zajmuję mieszkanie komunalne. Chciałabym wykupić je na własność. Czy będę mogła skorzystać z rozwiązań przewidzianych w nowych, obowiązujących od 31 lipca, przepisach?

Nie

Te przepisy nie dotyczą w ogóle mieszkań komunalnych. Wchodzą one w życie w ramach nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Mogą mieć zastosowanie tylko w przypadku wykupu mieszkań należących do zasobów spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkania komunalne stanowią własność gmin. Osoby zainteresowane wykupieniem ich na własność nie mogą liczyć to, że gminy będą stosować preferencyjne rozwiązania przewidziane dla mieszkań spółdzielczych.

Podstawa prawna

l Art.12 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy termin będzie liczony od 16 lipca 2007 r.

Ze względu na urlopowy wyjazd postanowiłam nie czekać na wejście w życie nowych przepisów i 16 lipca złożyłam wniosek o wykupienie mojego lokatorskiego mieszkania. Czy spółdzielnia ma czas na jego rozpatrzenie do 16 października 2007 r.?

Nie

REKLAMA

Wcześniejsze złożenie wniosku nie przyspieszy w ogóle przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności. Trzymiesięczny termin, jaki według nowych przepisów będą miały spółdzielnie na załatwienie tej sprawy, i tak będzie liczony od wejścia w życie nowelizacji, tzn. od 31 lipca 2007 r. W związku z tym osoby, które złożyły wnioski o wykupienie mieszkania na nowych zasadach np. na początku lub w połowie lipca, muszą liczyć się z tym, że spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała czas do końca października.

Poza tym należy pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach, tzn. wtedy gdy spółdzielnia ma nieuregulowany stan prawny dotyczący gruntów, na których znajdują się budynki z mieszkaniami objętymi wykupem, trzymiesięczny termin będzie mógł być przedłużony. W takich przypadkach zarząd spółdzielni będzie musiał powiadomić osoby zainteresowane przekształceniem o powodach takiego stanu sprawy.

Postawa prawna

l Art. 12 ust. 11 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy były mąż musi podpisać wniosek

Czy wniosek o wykupienie mieszkania lokatorskiego będzie musiał podpisać małżonek, nawet jeśli jesteśmy wiele lat po rozwodzie? Mieszkanie lokatorskie otrzymaliśmy jako małżeństwo, ale tylko ja jestem członkiem spółdzielni. Czy rzeczywiście muszę teraz szukać kontaktu z osobą, której nie widziałam około 20 lat?

Nie

Wszystko wskazuje na to, że w przedstawionej sytuacji spółdzielnia nie będzie mogła wymagać podpisu byłego męża na wniosku o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W czasie, w którym nabywała pani to prawo, nie obowiązywało domniemanie współposiadania mieszkania przez małżeństwo. Poza tym tylko pani była i nadal jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Może więc pani samodzielnie złożyć wniosek bez dodatkowego podpisu byłego męża.

Podstawa prawna

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873).


Czy każda spółdzielnia musi zaliczyć wpłaty na fundusz

Rok temu przekształciłam spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania na własność. Zapłaciliśmy za to 20 tys. zł. Czy to prawda, że w związku z wejściem w życie nowych przepisów spółdzielnia będzie musiała przeznaczyć te pieniądze na fundusz remontowy? Czy wszystkie spółdzielnie będą miały obowiązek postąpić w ten sposób?

Nie

Rzeczywiście nowe przepisy przewidują możliwość zaliczenia pieniędzy wpłaconych na wykup mieszkania na dotychczasowych zasadach na fundusz remontowy. Jednak zostawiają one spółdzielniom pewną swobodę i nie będą działały automatycznie w każdym przypadku. O tym, czy pieniądze wpłacone przy przekształcaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności będą przeznaczone na fundusz remontowy, zdecydują walne zgromadzenia spółdzielni. Od ich zgody przepisy uzależniają stosowanie tego rozwiązania. Mogą więc zdarzyć się sytuacje, kiedy, ze względu na brak tego pozwolenia, spółdzielnie mieszkaniowe nie będą zaliczać wpłat na fundusz remontowy.

Oprócz tego należy pamiętać, że to zwolnienie będzie mogło mieć zastosowanie tylko w przypadku osób, które przekształciły mieszkania lokatorskie po 23 kwietnia 2001 r.

Podstawa prawna

l Art. 6 ust. 2 ustawy z 14 lipca 2007 r. w sprawie zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy mieszkanie będzie należało do jednej osoby

Jesteśmy z mężem po rozwodzie, ale nie dokonaliśmy jeszcze podziału majątku. Jednym z jego składników jest spółdzielcze mieszkanie typu lokatorskiego. Co należy zrobić w tej sytuacji, aby wykupić ten lokal na nowych zasadach? Czy będzie to mogła zrobić tylko jedna osoba?

Tak

REKLAMA

Chociaż w państwa przypadku mieszkanie należało do dwóch osób jako małżeństwa, to w związku z jego wykupieniem właścicielem może zostać tylko jedna. W tym celu w pierwszej kolejności powinni państwo uporządkować sprawy związane z podziałem majątku wspólnego i ustalić, komu będzie przysługiwało mieszkanie. W tym zakresie obowiązują określone terminy, o których warto wiedzieć, by później nie spotkać się z przykrymi konsekwencjami ich niezachowania.

Po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie trzech miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Jeżeli małżonkowie nie dokonają odpowiednich czynności, spółdzielnia wyznaczy im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż sześć miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Kiedy załatwią już państwo sprawy związane z podziałem majątku wspólnego, osoba, której przypadnie spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania, będzie mogła złożyć wniosek o jego przekształcenie w prawo własności.

Podstawa prawna

l Art. 9, art. 13 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Czy po ślubie nastąpi utrata mieszkania

Mam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, natomiast moja narzeczona spółdzielcze własnościowe (są to mieszkania w dwóch różnych spółdzielniach, w zupełnie innych miastach). Czy w momencie ślubu mogę stracić swoje mieszkanie lokatorskie? Słyszałem, że nie wolno mieć jednocześnie mieszkania lokatorskiego, kiedy ma się mieszkanie własnościowe, a rozumiem, że w momencie ślubu stanę się współwłaścicielem mieszkania mojej narzeczonej.

Nie

Nawet jeśli nie zdecyduje się pan na podpisanie intercyzy, mieszkanie spółdzielcze własnościowe należące przed ślubem do narzeczonej również po zawarciu małżeństwa będzie stanowiło jej wyłączną własność jako składnik jej majątku osobistego. Nie są potrzebne w tej sprawie żadne dodatkowe umowy i ustalenia. Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika bowiem, że do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej. Nie będzie pan współwłaścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Nie powinien pan mieć kłopotów z zachowaniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy przy tym zaznaczyć, że w przepisach nie ma w ogóle przewidzianego warunku dotyczącego nieposiadania innego mieszkania czy też domu przez osobę, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Podstawa prawna

l Art. 33 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

l Art. 9 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 873).


Przygotowała MONIKA BURZYŃSKA

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

REKLAMA

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

REKLAMA

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

REKLAMA