Co zmieniło się w przepisach podatkowych dotyczących wspólnot mieszkaniowych

KT
rozwiń więcej
EKSPERT WYJAŚNIA Co zmieniło się w przepisach podatkowych dotyczących wspólnot mieszkaniowych Sergiusz Kmiecik aplikant radcowski, kancelaria BSO - Prawo & Podatki we Wrocławiu Dochody wspólnot mieszkaniowych przeznaczone na cele mieszkaniowe, niezależnie od źródła ich uzyskania, do końca 2006 roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Jakie zmiany nastąpiły w przepisach podatkowych dotyczących wspólnot mieszkaniowych od początku tego roku?

Od 1 stycznia 2007 r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT, wolne od podatku są tylko takie dochody wspólnot mieszkaniowych, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i tylko w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, niezależnie od tego czy zostały przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Dochody te, np. z wynajmu powierzchni reklamowych, odsetek z lokat bankowych, będą opodatkowane 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Zmiana art. 25 ust. 1 ustawy o CIT zdjęła ze wspólnot mieszkaniowych obowiązek składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Od 2007 roku nie istnieje zatem potrzeba składania przez zarząd wspólnoty oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych CIT-2. Wspólnota mieszkaniowa na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy jest zobowiązana do złożenia deklaracji rocznej na druku CIT-8 w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego.

Zaliczki na podatek dochodowy powinny być, co do zasady, odprowadzane miesięcznie. Osiągana przez wspólnoty mieszkaniowe wartość przychodu ze sprzedaży, wynosząca poniżej równowartości kwoty 800 tys. euro (przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł), pozwala zakwalifikować wspólnotę na podstawie art. 4a ust. 10 ustawy o CIT jako tzw. małego podatnika. Dzięki temu wspólnota może skorzystać z uprawnienia do wyboru kwartalnego okresu odprowadzania zaliczek, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT. O wyborze tej metody wspólnota powinna zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego.

Trzeba pamiętać też, że zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, zobowiązany jest do prowadzenia dla nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Określenie zakresu i sposobu ewidencji pozaksięgowej tych, jako przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga uchwały właścicieli lokali.

WNIOSEK

Dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, niezależnie od tego, czy zostały przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

(KT)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 4a, 25, 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...