Co zmieniło się w przepisach podatkowych dotyczących wspólnot mieszkaniowych
REKLAMA
Od 1 stycznia 2007 r. w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT, wolne od podatku są tylko takie dochody wspólnot mieszkaniowych, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i tylko w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, niezależnie od tego czy zostały przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Dochody te, np. z wynajmu powierzchni reklamowych, odsetek z lokat bankowych, będą opodatkowane 19-proc. stawką podatku dochodowego.
Zmiana art. 25 ust. 1 ustawy o CIT zdjęła ze wspólnot mieszkaniowych obowiązek składania miesięcznych deklaracji CIT-2. Od 2007 roku nie istnieje zatem potrzeba składania przez zarząd wspólnoty oświadczenia o skorzystaniu ze zwolnienia z obowiązku składania deklaracji miesięcznych CIT-2. Wspólnota mieszkaniowa na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy jest zobowiązana do złożenia deklaracji rocznej na druku CIT-8 w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego.
Zaliczki na podatek dochodowy powinny być, co do zasady, odprowadzane miesięcznie. Osiągana przez wspólnoty mieszkaniowe wartość przychodu ze sprzedaży, wynosząca poniżej równowartości kwoty 800 tys. euro (przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł), pozwala zakwalifikować wspólnotę na podstawie art. 4a ust. 10 ustawy o CIT jako tzw. małego podatnika. Dzięki temu wspólnota może skorzystać z uprawnienia do wyboru kwartalnego okresu odprowadzania zaliczek, zgodnie z art. 25 ust. 1b ustawy o CIT. O wyborze tej metody wspólnota powinna zawiadomić na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 drugiego miesiąca roku podatkowego.
Trzeba pamiętać też, że zarząd lub zarządca, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną, zobowiązany jest do prowadzenia dla nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej. Określenie zakresu i sposobu ewidencji pozaksięgowej tych, jako przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga uchwały właścicieli lokali.
WNIOSEK
Dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, niezależnie od tego, czy zostały przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.
(KT)
PODSTAWA PRAWNA
l Art. 4a, 25, 27 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
REKLAMA