Zasiłek opiekuńczy, gdy brak opiekunów

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
Prawo do zasiłku opiekuńczego ma pracownik, który sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem albo innym chorym członkiem rodziny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zasiłek ten nie przysługuje, gdy są inni członkowie rodziny, pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę wymienionym osobom. Zasada ta nie ma jednak zastosowania do dziecka w wieku do 2 lat.

Zasiłek opiekuńczy można otrzymać zarówno za opiekę nad zdrowym, jak i chorym dzieckiem. Zasiłek za opiekę nad zdrowym dzieckiem przysługuje do ukończenia przez nie 8 lat i tylko wtedy, gdy zaistnieje jedna z poniższych sytuacji:

= nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (uważa się, że zamknięcie żłobka, przedszkola, szkoły jest nieprzewidziane, gdy rodzic zostanie o tym powiadomiony w terminie krótszym niż siedem dni przed dniem zamknięcia wymienionych placówek),

= poród lub choroba małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

= pobyt małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

ZUS (w poradniku zamieszczonym na stronie internetowej www.zus.pl) wyjaśnił, że prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w dwóch ostatnich przypadkach przysługuje także rodzicom niepozostającym w formalnym związku małżeńskim, lecz pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Najczęściej pracownicy korzystają z zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności opieki nad chorym dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko wtedy, gdy opieki wymaga dziecko własne, ale także gdy będzie ona sprawowana nad dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym albo obcym przyjętym na wychowanie i utrzymanie.

Gdy dziecko ukończy 14 lat, warunkiem otrzymania zasiłku jest nie tylko choroba i konieczność sprawowania nad nim osobistej opieki, ale także pozostawanie z dzieckiem we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki. Spełnienie takich warunków jest także wymagane, gdy zachodzi konieczność sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny: małżonkiem, rodzicami, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem.

Warto zapamiętać, że pracownik nie dostanie zasiłku opiekuńczego, gdy poza nim są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogący zapewnić opiekę dziecku lub innemu choremu członkowi rodziny. Powyższa zasada nie dotyczy jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

ZUS wyjaśnił, że za członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym mogącego zapewnić opiekę nie uważa się:

= osoby całkowicie niezdolnej do pracy,

= osoby chorej,

= osoby, która ze względu na wiek jest niesprawna fizycznie lub psychicznie,

= osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,

= pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,

= osoby prowadzącej działalność pozarolniczą, która nie może regulować swojego czasu pracy w sposób dowolny (ma ustalone godziny pracy),

= osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli odmawia ona sprawowania opieki.

PRZYKŁAD:

LIMIT DNI ZASIŁKOWYCH

=  Anna K. w styczniu otrzymała zasiłek opiekuńczy za pięć dni z powodu opieki nad chorą matką. W kwietniu korzystała przez 30 dni z zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad chorym 8-letnim synem. Z kolei z 20-dniowego zasiłku, gdy zachorowała 5-letnia córka, korzystał w maju jej mąż Tomasz K. Teraz zachorował ojciec Tomasza K. i tylko on może zapewnić mu opiekę. Z uwagi na to, że Anna K. i Tomasz K. korzystali już w tym roku z zasiłku opiekuńczego, jeśli Tomasz przedstawi zaświadczenie lekarskie o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym ojcem może go otrzymać tylko za pięć dni. Roczny limit dni, za który może zostać wypłacony zasiłek (bez względu na to, że zasiłek przysługiwał na dwoje dzieci, matkę Anny i ojca Tomasza i że do zasiłku był uprawniony on i jego żona), wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.


Liczba dni w roku kalendarzowym, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Podstawa prawna

= Art. 189 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

= Art. 32-34 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

 

Monika Bugaj-Wojciechowska, Małgorzata Jankowska, Tomasz Zalewski

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...