REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internet wie o Tobie wszystko

Michał Fura
Michał Fura
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Administratorzy wiedzą o nas wszystko i musimy się do tego przyzwyczaić. Internauci mówią: Google wie o tobie wszystko. To nie mit, to fakt. Wiedza o preferencjach użytkowników to podstawa biznesu w internecie.

Na podstawie pytań, jakie zadajemy w wyszukiwarce internetowej, można nas zidentyfikować. Gdyby nie można było gromadzić informacji o internautach, załamałaby się jednak filozofia biznesu w sieci. Rynek, który tylko w Polsce wart jest 235 mln dolarów, w ogóle by nie istniał. Dlatego na serwerach Google - największej i najchętniej używanej wyszukiwarki świata - przechowywane są dane o tym, czego szukaliśmy w sieci każdego dnia, o której godzinie itp. Amerykański gigant - pod presją Komisji Europejskiej - zgodził się właśnie ograniczyć czas przechowywania takich danych z 24 do 18 miesięcy. Polskie prawo pozwala gromadzić dane osobowe do momentu osiągnięcia celu przetwarzania (administratorzy mówią o kilku miesiącach).

Uważaj, gdzie serfujesz

Jeśli korzystamy z zagranicznych serwisów, musimy mieć świadomość, że kwestię ochrony naszych danych reguluje prawo państwa, z którego pochodzi administrator (ogólnoświatowych przepisów nie ma). Polskie ustawodawstwo nie uchroni nas przed nieuczciwym administratorem, który ma serwery np. w USA czy Japonii. Tam też - bez pisemnej zgody - nasze dane nie mogą być przekazane (chyba, że są ogólnie dostępne).

Informacje o sobie, często szczegółowe, zostawiamy w każdej wyszukiwarce i serwisie. Robiąc zakupy w sklepie internetowym, podajemy dane teleadresowe, numer konta.

- Nie mamy wyjścia, musimy się do takiej sytuacji przyzwyczaić. To element współczesnego życia, który musimy dodać do listy innych zagrożeń, na przykład tego, że możemy wpaść pod samochód - mówi Bartłomiej Zarębski z portalu Onet.pl.

- Nie można zapominać, ile ma to dobrych stron. Bez tego nie moglibyśmy robić zakupów w sieci, przelewać pieniędzy. Życie byłoby trudniejsze - uważa.

- Na gromadzeniu danych o użytkownikach opiera się filozofia biznesu w internecie - zaznacza Gwidon Humeniuk, szef sieci Ad.net., brokera reklamy internetowej.

Pilnują jak trzeba

Właściciele wyszukiwarek i serwisów zapewniają, że robią wszystko, by chronić dane.

- W tej sprawie jesteśmy bardziej papiescy od papieża. Stosujemy zabezpieczenia wiele razy bardziej skomplikowane niż wymaga tego prawo - zapewnia Bartłomiej Zarębski z Onetu.pl. Bartek Szambelan, rzecznik prasowy Allegro.pl - największego serwisu aukcyjnego w Polsce - również przekonuje, że nasze dane chronione są zgodnie z przepisami. Pracownicy Allegro.pl są przeszkoleni przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pisemnie zobowiązują się do przestrzegania zasad poufności, przetwarzaniem zajmują się wyznaczeni administratorzy. Serwis stosuje też inne wyrafinowane zabezpieczenia.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Sześć obowiązków administratora danych

Michał Fura

michal.fura@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA