REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia przysługują rodzicom

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy przyznaje pracownikom liczne uprawnienia związane z urodzeniem i wychowywaniem dzieci.  Zasadą jest, że pracownica w ciąży podlega szczególnej ochronie.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że matka może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego tylko wówczas, gdy dzieckiem zajmie się jego ojciec, że przerwa na karmienie nie przysługuje, gdy czas pracy jest krótszy niż 4 godziny dziennie, że zasiłek opiekuńczy na chore dziecko, mające powyżej 8 lat, można otrzymać, gdy inny członek rodziny nie może się nim zająć.

 

 

Skrócenie macierzyńskiego zależy od ojca

Z kodeksu pracy wynika, że pracownica może zrezygnować z określonej części urlopu macierzyńskiego. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kobiety mogą z tego prawa skorzystać. Szybciej wrócić do pracy mogą bowiem tylko te, które powierzą opiekę nad dzieckiem jego ojcu.

Pracownica może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec, który ma faktyczną możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem - nie może on w tym czasie przebywać np. za granicą, mieszkać z dala od dziecka z powodu rozwodu czy separacji albo być pozbawionym władzy rodzicielskiej, albo mieć ją zawieszoną.

PRZYKŁAD:

WARUNKI REZYGNACJI Z CZĘŚCI URLOPU

= Pracownica jest zatrudniona, tak jak jej mąż i ojciec jej dwójki dzieci, na podstawie umowy o pracę. Urodziła drugie dziecko, zatem przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni. Wykorzystuje ten urlop od dnia porodu. Chce ona skrócić okres urlopu po wykorzystaniu 14 tygodni. Aby wrócić do pracy po tym okresie, musi najpóźniej na siedem dni przed przystąpieniem do pracy złożyć pracodawcy pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego. Do wniosku musi dołączyć zaświadczenie wystawione przez pracodawcę jej męża potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego, wskazany przez męża we wniosku o jego udzielenie, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez pracownicę.

Z kodeksu pracy wynika, że pracownica może zrezygnować z określonej części urlopu macierzyńskiego. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kobiety mogą z tego prawa skorzystać. Szybciej wrócić do pracy mogą bowiem tylko te, które powierzą opiekę nad dzieckiem jego ojcu.

Pracownica może zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni tego urlopu. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

Z urlopu macierzyńskiego może skorzystać ojciec, który ma faktyczną możliwość sprawowania opieki nad dzieckiem - nie może on w tym czasie przebywać np. za granicą, mieszkać z dala od dziecka z powodu rozwodu czy separacji albo być pozbawionym władzy rodzicielskiej, albo mieć ją zawieszoną.

Podstawa prawna

= Art. 180 par. 5 i 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).



Zawsze przysługują 2 dni na opiekę

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Nie wszyscy wiedzą, że wymiar tego zwolnienia jest stały i nie zależy od liczby wychowywanych dzieci.

Dwudniowe zwolnienie przysługuje pracownikowi w razie faktycznego wychowywania dziecka (może to być dziecko własne, przysposobione, a także przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej).

Z uprawnienia do zwolnienia od pracy może skorzystać nie tylko pracownica, ale także pracownik. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z prawa do zwolnienia od pracy może skorzystać jedno z nich. Z uwagi na brak w przepisach ograniczeń wydaje się, że pracownik może skorzystać z dni wolnych od pracy także wówczas, gdy drugi rodzic albo opiekun nie pracuje i może sprawować opiekę nad dzieckiem.

Wprowadzenie do kodeksu pracy dwudniowego zwolnienia od pracy ma ułatwić załatwienie spraw związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Aby skorzystać z wolnych dni, nie ma jednak konieczności dokumentowania pracodawcy celu wystąpienia o nie. Warto też wiedzieć, że prawo do omawianych dni wolnych nie jest uzależnione od stażu pracy i że niewykorzystane w roku kalendarzowym dni nie przechodzą na rok następny.

PRZYKŁAD:

DECYZJA O SKORZYSTANIU Z PRAWA ZALEŻY OD RODZICÓW

= Państwo Kowalscy są rodzicami 2-letniej Zosi. Oboje są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W przedstawionej sytuacji wybór, który z małżonków będzie korzystał z 2 dni wolnych od pracy na opiekę nad dzieckiem, należy do samych zainteresowanych. Przyjmuje się, że nie ma też przeszkód, by każde z zatrudnionych rodziców skorzystało z jednego dnia wolnego.

Podstawa prawna

= Art. 188 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).



Przerwy na karmienie zależą od czasu pracy

Pracownica, która karmi dziecko piersią, ma prawo do przerw w pracy. Wracające do pracy po urlopach macierzyńskich albo wychowawczych kobiety muszą jednak wiedzieć, że przerwy nie będą przysługiwały, gdy ich czas pracy jest krótszy niż 4 godziny dziennie.

Długość przerw w pracy zależy od wymiaru czasu pracy i liczby dzieci karmionych piersią, co obrazuje tabela. Przerwy te wliczane są do czasu pracy.

Kodeks pracy nie określa, przez jaki czas kobieta może korzystać z przerw na karmienie dziecka piersią. Muszą być one zatem udzielane przez cały okres karmienia dziecka piersią. Pracodawca może zażądać od pracownicy przedłożenia zaświadczenia od lekarza, potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią. Warto wiedzieć, że pracodawca, który pozbawi pracownicę prawa korzystania z przerw, naraża się na odpowiedzialność wykroczeniową.

Udzielenie przerw na karmienie następuje na wniosek pracownicy. We wniosku tym musi ona złożyć oświadczenie, że karmi dziecko piersią. Pracodawca może zażądać, jak wyżej zaznaczono, dołączenia do wniosku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią. Konkretny czas przerw na karmienie wyznacza pracodawca. Powinien on w tym względzie uwzględnić wniosek pracownicy, ale musi też wziąć pod uwagę funkcjonowanie zakładu pracy. Warto wiedzieć, że na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie. Często kumulowane są dwie przerwy i udzielane przed pracą albo po pracy.


Liczba i długość przerw na karmienie dziecka piersią

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

Podstawa prawna

= Art. 187, 281 pkt 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Monika Bugaj-Wojciechowska, Małgorzata Jankowska, Tomasz Zalewski

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia: Rozwiązano większość problemów z systemem e-Doręczenia

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.

Koniec z płaceniem za nieobecności. Za brak działania pieniądze się nie należą – tak orzekł sąd. Kto straci na takim podejściu?

Nieobecność oznacza brak działania. Brak działania z kolei oznacza brak kosztów i utraconych korzyści. Wszystko to razem oznacza natomiast, że za ten czas nie należą się diety i nie ma w tym zakresie swobody dokonywania ustaleń.

REKLAMA

Chleb, bułki, makarony ze zmielonymi larwami są bezpieczne. Chityna, witamina D3 i alergeny [ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2025/89 z 20 stycznia 2025 r.]

Zastosowanie żywieniowe znalazł Tenebrio molitor (mącznik młynarek). Można proszek z larw owada po poddaniu naświetleniu dodawać do szeregu produktów żywnościowych. Najwięcej kontrowersji budzi sprawa chityny. KE badała też kwestię witaminy D3.

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

e-Urząd Skarbowy w Twoim telefonie! Nowa aplikacja zmienia sposób korzystania z usług skarbowych

Ministerstwo Finansów wprowadza rewolucję w dostępie do usług skarbowych. Aplikacja e-Urząd Skarbowy pozwala na szybkie i bezpieczne załatwianie spraw urzędowych. To dopiero początek – kolejne aktualizacje przyniosą jeszcze więcej funkcji!

450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez zbędnej biurokracji. Nie musisz dokumentować wydatku. Kto może skorzystać?

Wszelkie świadczenie przyznawane pracownikom przez pracodawców pociągają za sobą określone konsekwencje podatkowe i na gruncie ubezpieczeń społecznych. Czy jest szansa na 450 złotych od pracodawcy bez składek ZUS i bez konieczności dokumentowania wydatku?

REKLAMA

Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Wyższe stawki wynagrodzenia zasadniczego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Wyrównanie od 1 stycznia 2025 r.

Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA