Jak w 2014 r. rozliczamy refakturowanie usług spedycyjnych
REKLAMA
PROBLEM
Pracownik korzysta czasami zusług firmy spedycyjnej, z którą nasza firma ma podpisaną umowę. Wystawiamy napracownika refakturę za usługę spedycyjną. Do tej pory było tak, że wysłanieprzez pracownika paczki kurierem odbywało się w jednym miesiącu, fakturauwzględniająca koszty wysyłki docierała do nas mniej więcej po miesiącu idopiero w tym momencie refakturowaliśmy koszt na pracownika. W zeszłym rokuobowiązywały szczególne zasady ustalania obowiązku podatkowego. A jak towygląda w 2014 r.?
RADA
Obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży usług spedycyjnychpracownikowi powstaje u Państwa z chwilą wykonania tych usług, tj. dostarczeniaodbiorcom wysłanych przez pracownika przesyłek.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Z przepisu art. 8 ust. 2a ustawyo VAT wynika, że w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale narzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że tenpodatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W przypadkach, gdy mazastosowanie ten przepis, dochodzi do odsprzedaży usług (np. usługtransportowych) i mogą być wystawiane tzw. refaktury.
Przepisy nie przewidują w takichsytuacjach szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego. Wkonsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży towarów i usługdokumentowanych refakturami powstaje na zasadach właściwych dla odsprzedawanychtowarów i usług.
W pełni aktualny jest w 2014 r.wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 października 2012 r. (sygn. akt IFSK 65/12), w którym czytamy, że:
REKLAMA
(...) moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów iusług, w przypadku refakturowania, należy ustalać tak jakby od początkurefakturowana usługa była wyświadczona przez odsprzedającego, a więc nazasadach określonych w art. 19 ustawy [obecnie art. 19a ustawy o VAT – przyp.autora] dla poszczególnych, będących przedmiotem refakturowania, świadczeń.Dlatego też, wbrew argumentacji Sądu pierwszej instancji, za moment wykonaniarefakturowanej usługi, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, przyjąć należy momentwykonania wszystkich działań i czynności składających się na refakturowanąusługę.
W przedstawionej sytuacji firmaodsprzedaje pracownikowi usługi spedycyjne, a więc usługi, dla których do końca2013 r. przewidziany był szczególny sposób powstawania obowiązku podatkowego(art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca2013 r.). Przepis ten w maju 2013 r. został co prawda przez TrybunałSprawiedliwości Unii Europejskiej uznany za niezgodny z przepisami unijnymi,lecz mimo to podatnicy do końca 2013 r. mogli korzystać z tego szczególnegosposobu ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego (zob. interpretacjęogólną Ministra Finansów z 8 sierpnia 2013 r., sygn.PT3/033/2/323/AEW/13/RD82408).
Od 1 stycznia 2014 r. przepisynie przewidują jednak szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego ztytułu świadczenia usług spedycyjnych (a także m.in. transportowych). Tak więcobowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług powstaje na zasadachogólnych określonych przepisami art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT, czyli:
1) z chwilą otrzymania całościlub części zapłaty – w zakresie, w jakim podatnicy otrzymują zapłatę przedwykonaniem usług spedycyjnych (zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),
2) z chwilą wykonania usługspedycyjnych – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
W przedstawionej w Państwapytaniu sytuacji pracownik jest obciążany kosztami usług spedycyjnych, zktórych za zgodą firmy korzysta dla własnych celów. Jest obciążany tymikosztami dopiero po skorzystaniu z usługi spedycyjnej, a więc po jej wykonaniu.A zatem obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży pracownikowi usługspedycyjnych powstaje z chwilą wykonania tych usług. Przez wykonanie usługispedycyjnej należy rozumieć dostarczenie przesyłki.
PRZYKŁAD
Pracownik firmy jest upoważniony do korzystania na własne cele z usługspedycyjnych w ramach umowy zawartej z firmą spedycyjną przez pracodawcę.Korzystając z tej możliwości, pracownik 31 stycznia 2014 r. nadał przesyłkę,która została dostarczona odbiorcy 3 lutego 2014 r. W tej sytuacji obowiązekpodatkowy z tytułu odsprzedaży pracownikowi przez pracodawcę usługi spedycyjnejpowstał 3 lutego 2014 r. (z chwilą wykonania usługi spedycyjnej). Odsprzedażtej usługi pracodawca powinien wykazać w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r. (i –jeżeli wystawia refakturę – udokumentować fakturą wystawioną w terminie do 15marca 2014 r.).
PODSTAWA PRAWNA:
- · art. 8 ust. 2a oraz art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz.1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1608
Tomasz Krywan – prawnik, doradca podatkowy,
właściciel kancelariidoradztwa podatkowego, autor licznych publikacji
REKLAMA