Dobre prognozy dla polskiego rynku nieruchomości komercyjnych

fot. shutterstock / ShutterStock
Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w drugiej połowie 2012 r. przekroczy 1 mld euro, wobec 856 mln euro w pierwszej połowie roku - prognozują analitycy. Ich zdaniem sytuuje to Polskę na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Według prognozy firmy doradczej Savills, wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych do końca roku wyniesie między 2 a 2,5 mld euro i będzie porównywalna z 2011 r.

Zdaniem analityków choć wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 r. była o 15 proc. niższa od odnotowanej w pierwszej połowie 2011 r., Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej i najprawdopodobniej utrzyma tę pozycję. To efekt wzrostu aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymująca się popularność Polski wśród inwestorów zagranicznych. Do najbardziej aktywnych należą inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Pomimo tego analitycy Savills zauważają, że krajowi inwestorzy odgrywają coraz większą rolę we wszystkich sektorach, a wartość transakcji z ich udziałem w pierwszej połowie roku wyniosła prawie 47 mln euro.

"Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce w pierwszym półroczu 2012 stanowi ok. 70 proc. wartości wszystkich transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej. To pozycjonuje Polskę na pierwszym miejscu w regionie. Jednocześnie jesteśmy w czołówce w Europie ustępując zaledwie Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Holandii oraz Szwecji. Wolumen transakcji w Polsce po pierwszym półroczu jest porównywalny z tym we Włoszech oraz w Belgii, jednakże przewidujemy, że do końca roku będzie on wyższy w Polsce" - powiedział PAP dyrektor Działu Inwestycyjnego w Savills Polska Michał Ćwikliński.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości handlowych w pierwszej połowie 2012 r. należał zakup większościowego udziału w Złotych Tarasach, centrum handlowo-biurowym w Warszawie przez AXA Real Estate i CBRE Central Europe, a wśród nieruchomości biurowych - zakup Harmony Office Center w Warszawie przez fundusz Azora. Z kolei na rynku nieruchomości magazynowych, największą zawartą w tym okresie transakcją była sprzedaż 11 nieruchomości przez Prologis firmie Hines Global REIT.

Jak podała w ubiegłym tygodniu firma doradcza CBRE, Polska jest na trzecim miejscu w Europie wśród najbardziej aktywnych rynków pod względem budowy centrów handlowych - w pierwszej połowie 2012 r. oddano w naszym kraju do użytku 140 tys. m kw. nowych powierzchni handlowych. Z danych CBRE wynika, że na polskim rynku powierzchni magazynowych widać oznaki stopniowego ożywienia. W pierwszej połowie 2012 r. oddano do użytku 305 tys. m kw. nowych powierzchni magazynowych, czyli dwa razy tyle, co w tym samym okresie ubiegłego roku.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...