Totolotek stracił koncesje na zakłady wzajemne
REKLAMA
REKLAMA
Wydział prasowy resortu finansów poinformował, że decyzją z marca 2012 r. minister finansów cofnął spółce Totolotek "wszystkie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych, w związku z rażącym naruszeniem warunków prowadzenia działalności określonych w zezwoleniach, zatwierdzonych regulaminach oraz przepisach prawa".
REKLAMA
Totolotek odwołał się od tej decyzji. Zgodnie z prawem spółce przysługuje najpierw odwołanie do resortu finansów, a w wypadku podtrzymania decyzji przez ministra - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Obecnie toczy się w ministerstwie postępowanie odwoławcze, które jest jawne wyłącznie dla stron, dlatego resort nie może poinformować, na czym polega "rażące naruszenie warunków prowadzenia działalności".
Członek zarządu Totolotka Łukasz Seweryniak uważa, że "Totolotek S.A. nie naruszał w żaden sposób polskiej ustawy hazardowej". "Spółka prowadzi działalność na podstawie ważnych zezwoleń i regulaminów gier wydanych przez Ministerstwo Finansów" - powiedział Seweryniak PAP.
Resort finansów pytany, czy Totolotek - mimo odwołania się od decyzji - powinien jednak zaprzestać urządzania zakładów wzajemnych od 26 marca tego roku, z chwilą gdy zezwolenia zostały odebrane, odpowiedział: " (...) nieostateczna decyzja o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier hazardowych, w tym zakładów wzajemnych, podlega wykonaniu".
To oznacza, że spółka powinna zaprzestać prowadzenia zakładów wzajemnych. Totolotek nie zgadza się jednak z tym stanowiskiem. Łukasz Seweryniak uważa, że wobec złożenia przez spółkę odwołania "nie zapadły jeszcze ostateczne i wykonalne decyzje".
REKLAMA
Jak dowiedziała się PAP, jedno z zezwoleń minister Rostowski odebrał Totolotkowi już pod koniec 2011 roku. Ta decyzja wycofała zezwolenie na prowadzenie zakładów bukmacherskich "Totomix". W tym przypadku Totolotek również odwołał się najpierw do resortu i wnioskował o wstrzymanie wykonania tej decyzji.
W czerwcu tego roku minister ten wniosek odrzucił i podtrzymał decyzję cofającą zezwolenie. W takiej sytuacji Totolotek zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Rzeczniczka WSA w Warszawie sędzia Joanna Kube w rozmowie z PAP poinformowała, że wniosek wpłynął 7 sierpnia. Jak powiedziała, najpierw sąd będzie rozstrzygał wniosek o wstrzymanie wykonalności tej zaskarżonej decyzji cofającej zezwolenie, a następnie wyznaczona zostanie rozprawa dotycząca samej decyzji o cofnięciu zezwolenia.
Totolotek SA jest organizatorem zakładów wzajemnych w Polsce od 1992 roku. Działalność prowadzona jest w oparciu o "Ustawę o grach hazardowych" na podstawie koncesji i regulaminów gry przyznawanych przez Ministerstwo Finansów.
Zgodnie z informacją podaną na stronie internetowej spółki, Totolotek SA dysponuje największą siecią przyjmowania zakładów wzajemnych w Polsce, liczącą blisko 450 punktów.
Większościowym udziałowcem Totolotka jest Intralot, grecki potentat branży hazardowej.
REKLAMA