REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Susza w Rosji winduje ceny zboża

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rosja walczy z suszą, która już zniszczyła 5,3 mln hektarów zasiewów. Rosyjscy analitycy prognozują, że wzrosną ceny mąki, chleba i mięsa. W syberyjskich parafiach odprawiane są nabożeństwa w intencji deszczu.

Susza opanowała pokaźną część terytorium Rosji. O wyjątkowo ciężkiej sytuacji w rolnictwie mówi się nie tylko w południowych regionach kraju, gdzie dała się ona najbardziej we znaki, ale też np. w obwodzie orenburskim położonym na Uralu oraz na Syberii.

Według dotychczasowych szacunków, tegoroczna susza zniszczyła już 5,3 mln hektarów zasiewów, co stanowi 12 proc. powierzchni przeznaczonej na uprawę roślin. W 10 rosyjskich regionach został ogłoszony stan wyjątkowy. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa prognozuje, że w tych regionach zbiory będą mniejsze o około 12 mln ton zboża w stosunku do 2011 roku.

REKLAMA

Natomiast zdaniem Iriny Worobjowej, eksperta departamentu oceny spółki doradczej 2K Audit - Business Consulting/Morison International, w tym roku spadek urodzaju zboża w Rosji wyniesie od 15 do 18 mln ton w porównaniu do ub. r. Będzie to ilość równowarta rocznemu zapotrzebowaniu Rosji na zboże.

"W wyniku suszy znacznie spadną nasze możliwości eksportowe. Jeżeli zostaną potwierdzone prognozy urodzaju zboża na poziomie 75-77 mln ton, to Rosja będzie mogła wyeksportować nie więcej niż 8 mln ton - powiedziała Worobjowa.

Susza dotknęła nie tylko Rosję. Ze skutkami przedłużających się upałów walczą również sąsiednie kraje wchodzące w skład Wspólnoty Niepodległych Państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Ukrainie zbiory zbóż mogą spaść od 8 do 13 mln ton w porównaniu do 2011 roku. Jednak Ukraińcy będą mogli przeznaczyć na eksport około 20 mln ton zboża.

REKLAMA

Najcięższa sytuacja jest w Kazachstanie, gdzie zbiory wyniosą około 13-14 mln ton, o połowę mniej niż w ubiegłym roku. Ucierpi też eksport. Rok temu Kazachowie wyeksportowali 15 mln ton, zaś w tym roku sprzedaż zboża za granicę może spaść trzykrotnie - ocenia Worobjowa.

Dyrektor generalny rosyjskiej firmy analitycznej ProZerno Władimir Pietriczenko, uważa, że eksporterów rosyjskiego zboża czekają poważne kłopoty. "W latach 2012-2013 potencjał eksportowy Rosji spadnie do 12-15 mln ton wobec 28 mln ton zboża, które zostało wyeksportowane rok temu. Przy czym eksport podstawowego rosyjskiego produktu - pszenicy może wynieść około 8-10 mln ton (w ubiegłym sezonie wyeksportowano 21,4 mln ton - PAP). Możliwy jest jednak wzrost eksportu kukurydzy do 2,4 mln ton (rok temu zostało wyeksportowano 1,87 mln ton tego produktu) - powiedział PAP analityk.

Co do kierunków eksportu, to lista dotychczasowych rynków zbytu nie ulegnie zmianie. Rosyjskie zboże - jak dotąd - kupi Egipt, Turcja i Arabia Saudyjska. Mówiąc o skutkach suszy w Rosji w odniesieniu do Polski Władimir Pietriczenko podkreślił, że trudno jest o taką ocenę, ponieważ kraj nasz nie odgrywa w Rosji dużej roli w handlu zbożem.

"Nie mniej jednak można przypuścić, że susza w Rosji może mieć pozytywne znaczenie dla Polski. Jeżeli okaże się, że w Polsce będzie nadwyżka urodzaju, to Polacy będą mogli sprzedać zboże po bardzo dobrej cenie. Ogólnie obecny sezon będzie sezonem bardzo wysokich cen - zaznaczył ekspert.

Irina Worobjowa dodała, że Polska kupuje głównie ukraińskie zboże. Wartość eksportu nie jest wielka, dlatego nie będzie też problemu z zakupem. Będzie za to drożej. Wahanie cen widać już na rynku światowym. Od początku czerwca 2012 roku kontrakty futures na zboże i kukurydzę na giełdzie w Chicago wzrosły o ponad 30 proc. Niewykluczone, że wzrosną o kolejne 10-15 proc.

"Na Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie będą rosnąć ceny zboża, mąki i chleba, zaś w okresie jesień-zima będziemy obserwować wzrost cen na mleko i mięso - podsumowała Worobjowa.

Susza już doprowadziła do korekty cen na pieczywo i wyroby cukiernicze w Rosji. Dziennik "Wiedomosti" poinformował, że rosyjscy producenci chleba alarmują o konieczności podniesienia ceny tego produktu średnio o 10 proc.

Władze Rosji chcąc zaradzić problemowi opracowują dodatkowy plan pomocy finansowej gospodarstwom rolnym, które ucierpiały z powodu suszy. Według zapowiedzi rosyjskiego wicepremiera Arkadija Dworkowicza, odpowiednia strategia zostanie przedstawiona w ciągu najbliższych dni. Tymczasem zwykli Rosjanie chcąc pomóc w ratowaniu krajowego rolnictwa odprawiają w swoich parafiach nabożeństwa w intencji deszczu.

Rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti podała, że we wszystkich prawosławnych świątyniach Kraju Krasnojarskiego na Syberii, gdzie upały utrzymują się drugi miesiąc z rzędu, odbyły się liturgie w intencji deszczu. Według relacji Piotra Bojewa, księdza pracującego w jednej z krasnojarskich parafii prawosławnych, nabożeństwa cieszą się duża popularnością, skupiając coraz większą liczbę mieszkańców regionu.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

REKLAMA