REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

340 mln dofinansowania na inteligentne sieci energetyczne

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

340 mln zł planuje przeznaczyć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów budowy pierwszych elementów ISE - inteligentnej sieci energetycznej.

Jak poinformował prezes Funduszu Jan Rączka, pieniądze te przeznaczone są przede wszystkim na opracowanie dwustronnej komunikacji między operatorem sieci a odbiorcą, na rozproszone źródła, magazynowanie energii, infrastrukturę do podłączania elektrycznych samochodów oraz na edukację i badania.

REKLAMA

W ramach programu przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 30-50 proc. inwestycji, natomiast limit dla innych działań, towarzyszących rozbudowie ISE, np. badań, sięga 70 proc. Rączka liczy, że z funduszy w ramach programu skorzystają operatorzy sieci, szeroko pojęta energetyka, samorządy, instytuty badawcze.

"Liczymy, że dzięki inteligentnym sieciom (ISE) zmniejszy się wpływ energetyki na środowisko i rozwinie się rynek energii. ISE umożliwią np. wprowadzenie dynamicznych taryf, w których energia w szczycie zużycia jest droższa. To z kolei obniża jej zużycie w takich momentach, przez to maleje prawdopodobieństwo przekroczenia rezerwy mocy, mniejsze są nakłady na zwiększenie przepustowości sieci. ISE są niezbędne dla korzystania z rozproszonych odnawialnych źródeł energii (OZE)" - podkreślił prezes NFOŚ.

Budżet całego programu na lata 2013-2018 ma wynieść 340 mln zł, które do Funduszu mają trafiać z opłat zastępczych i kar, naliczanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak podkreślił prezes URE Marek Woszczyk, inteligentna sieć umożliwia konsumentowi odgrywanie aktywnej roli na rynku, tzn. obok zużywania, również i produkcję energii na sprzedaż, a URE jako regulator aktywnie wspiera i promuje przebudowę sieci i chce to robić nadal.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Woszczyk podkreślił, że Urząd uzgodnił np. z operatorami - na których w pierwszej fazie spoczywa największy ciężar transformacji sieci - że jeżeli będą inwestować, to regulator jest gotów wspierać te inwestycje, np. przyjmując korzystniejsze dla operatorów parametry wyliczania kosztów, na których opierają się taryfy. Chcemy zapewnić długoterminową stabilność inwestowania, takiego, które w końcu przynosi korzyści konsumentowi - podkreślił Woszczyk.

Prezes Energa Operator Rafał Czyżewski podkreślał, że budowa ISE jest korzystna zarówno dla odbiorcy - bo będzie mógł oszczędzać - jak i dla operatora sieci. Dzięki możliwości różnicowania cen obniży się obciążenie sieci i spadnie ryzyko jej awarii.

Jak dodał Czyżewski, Energa Operator kończy projekt instalacji 100 tys. inteligentnych liczników, zainstalowano je u praktycznie 100 proc. odbiorców w Kaliszu oraz w kilku obszarach na Pomorzu.

Czyżewski podkreślał, że inwestycja w inteligentne liczniki dla konsumenta oznacza wzrost rachunku o ułamek procenta, natomiast z doświadczeń światowych wynika, że dzięki korzystaniu z inteligentnego licznika, odbiorca może zaoszczędzić 5-9 proc. energii, więc ostatecznie jest to dla niego korzystne.

Z kolei samorządy, mając z inteligentnej sieci dokładne dane o zużyciu energii, mogą w swoich jednostkach zoptymalizować jej zakupy, np. kupować hurtowo, w określonych godzinach itd. - wskazał prezes Rączka.

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, Polska musi budować inteligentną sieć energetyczną. Zmiany prawne, konieczne do budowy ISE, znajdują się w projektach ustaw: Prawo energetyczne i o OZE, nad którymi pracuje ministerstwo gospodarki.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA