REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do banków-córek w nowych krajach UE wpływa mniej kapitału

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do sektora finansowego nowych krajów UE w 2011 r. wpłynęło 48,7 mld euro kapitału, czyli o 25 proc. mniej niż w 2010 r. - wynika z raportu Banku Światowego. Banki-matki ze starej UE zaczęły delewarować swoje banki-córki - powiedziała w Brukseli ekonomistka BŚ.

Delewarowanie banków to zmniejszanie relacji ich aktywów do kapitału; w przypadku banków-córek może prowadzić to do ograniczenia ich finansowania przez banki-matki, które ich kosztem mogą wzmacniać swoje bilanse.

"Niepewność w sektorze finansowym spowolniła przepływ kapitału do regionu. W rezultacie zaczyna on odczuwać proces finansowego delewarowania; zasadniczo banki-matki w krajach starej piętnastki zaczęły delewarować swoje filie w nowych krajach UE" - powiedziała w czwartek w brukselskim think-tanku Bruegel, ekonomistka Banku Światowego Gallina Andronova Vincelette.

Wyjaśniła, że banki-matki starają się wzmocnić swoje bilanse ze względu na zaostrzone wymogi adekwatności kapitałowej i w rezultacie "dostęp banków-córek do finansowania banków-matek się zmniejszył".

Do końca czerwca, zgodnie z decyzją przywódców UE i europejskiego nadzoru bankowego, banki w UE musiały uzupełnić kapitały (bądź zmniejszyć aktywa), by osiągnąć tzw. współczynnik adekwatności kapitałowej na poziomie 9 proc.

Jej zdaniem, pomimo zjawiska delewarowania, popyt na kredyty w nowych krajach UE został zaspokojony. "Działalność gospodarcza zwolniła, spadło zapotrzebowanie na kredyty, a z drugiej strony wzrosły lokalne depozyty i zmniejszyła się zależność od zagranicznego finansowania" - wyjaśniła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczyła jednak, że w długim okresie kondycja sektora finansowego w nowych krajach członkowskich jest zależna od poprawy sytuacji w strefie euro.

Andronova Vincelette oceniła, że sytuacja Polski jest lepsza niż innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

"W Polsce 35-40 proc. aktywów sektora finansowego stanowią rodzime banki - to o wiele więcej, niż w innych krajach regionu. Inną bardzo ważną cechą polskiego sektora bankowego jest to, że jego ekspozycja na pogrążone w kłopotach kraje południa jest znacząco mniejsza" - powiedziała.

Nowe emerytury – praktyczny przewodnik

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA