REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przyszłym budżecie UE wzrośnie znaczenie badań i rozwoju

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W nowej perspektywie finansowej UE zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych na innowacyjność, badania i rozwój - oceniła wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

Uczestniczyła ona w konferencji WIRE 2012 (Week of Innovative Regions in Europe), która jest flagowym forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji.

Według przedstawicielki MRR, w obecnej perspektywie finansowej UE Polska potrafiła wykorzystać środki unijne, by "zakopać" przepaść między naszymi ośrodkami naukowo-badawczymi a zachodnimi.

Dodała, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej zdecydowanie więcej środków w ramach polityki spójności zostanie przeznaczonych w Polsce na innowacyjność, badania i rozwój.

REKLAMA

Według planów MRR dofinansowywane będą przede wszystkim już istniejące przedsięwzięcia, które dobrze funkcjonują. "Będziemy kierować je w taki sposób, żeby pobudzać wzrost konkurencyjności nauki polskiej z jednej strony, a drugiej - polskiej gospodarki" - zaznaczyła wiceminister.

Jak powiedział marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, budowanie innowacyjnego regionu opartego na wiedzy i nauce to jeden z priorytetów Małopolski. Przypomniał, że tylko w ramach programu Innowacyjna Gospodarka region ma do dyspozycji w obecnej perspektywie finansowej 0,5 mld euro i jest to jeden z najlepszych wskaźników w kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, który jest organizatorem konferencji WIRE 2012, poinformował, że spotkanie z udziałem ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji koncentruje się wokół zagadnień dotyczących synergii pomiędzy funduszami unijnymi a programami badawczymi.

"Debata ma wypracować najlepsze instrumenty i pomysły, jak użyć tych olbrzymich funduszy dla dobra rozwoju regionów, bo mówimy o polityce innowacyjności realizowanej na poziomie regionów" - podkreślił.

Według niego sfera innowacji, badań i rozwoju, jako największy beneficjent funduszy strukturalnych, powinna być teraz bardzo aktywna w definiowaniu i programowaniu tych funduszy.

WIRE Conference to forum dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego opartego na wiedzy i innowacji, zrzeszające ok. 500 przedstawicieli świata badań i innowacji: twórców polityk innowacyjnych, przedstawicieli władz wdrażających polityki innowacyjne, przedstawicieli władz regionalnych, jednostek badawczych, innowacyjnych przedsiębiorstw oraz wszelkich podmiotów działających na rzecz innowacyjności.

Cykl dorocznie organizowanych konferencji WIRE rozpoczęła konferencja WIRE 2010 zorganizowana w Granadzie w Hiszpanii; ubiegłoroczna odbyła się w Debreczynie na Węgrzech.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

REKLAMA