REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poważne zagrożenia nierównowag makroekonomicznych w 6 krajach

© Danicek - Fotolia.com
© Danicek - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Europejska wskazała w środę 12 państw, które mają problemy z nierównowagami makroekonomicznymi, zagrażającymi konkurencyjności. W sześciu z nich KE oceniła zagrożenia jako poważne (m.in. we Francji), a w przypadku Hiszpanii i Cypru - bardzo poważne.

W ramach okresowego przeglądu polityki gospodarczej krajów UE (tzw. semestr europejski) KE przyjęła w środę rekomendacje dla poszczególnych krajów UE. To analiza, która ma na celu uchwycenie zagrożeń związanych z nierównowagą wewnętrzną gospodarki.

"12 krajów (Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Włochy, Węgry, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania - PAP) zostało napiętnowanych jako te, które wymagają bardzo ścisłej obserwacji" - powiedział polskim dziennikarzom komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, co potem powtórzył na konferencji prasowej komisarz walutowy Olli Rehn. Nie ma wśród nich Polski.

REKLAMA

Cztery kraje, w których nierównowagę i zagrożenia określono mianem poważnych z perspektywy konkurencyjności tych gospodarek w Europie i w przekroju globalnym, to: Włochy, Węgry, Słowenia i Francja. W przypadku dwóch - Hiszpanii i Cypru - te zagrożenia zostały określone jako "bardzo poważne".

Francja, zdaniem KE, zanotowała najwyższy spadek konkurencyjności w UE - w sensie deficytu handlowego i utraty konkurencyjności na rynku międzynarodowym. To jest też problem Wielkiej Brytanii i Włoch. Tego problemu nie mają Niemcy, najbardziej konkurencyjna gospodarka Europy, dzięki której UE ma 20 proc. udziału w światowym handlu. Jednak KE wytknęła Niemcom, że nie podnoszą pensji wraz ze wzrostem produktywności pracy, przez co ich "gospodarka nie może się rozpędzić".

"Wiarygodność tych rekomendacji polega na tym, że sięgają najsilniejszych gospodarek w UE, a nie tylko małych Węgier czy innych małych i średnich krajów" - ocenił Lewandowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, rekomendacje zostały przyjęte "bez ulegania pokusie ich rozwadniania". Te bardzo szczegółowe rekomendacje zaproponowane przez KE dla każdego kraju będą musiały teraz zostać przyjęte przez państwa. Zanim formalnie przyjmą je ministrowie finansów, zgodę będą musieli dać na najbliższym szczycie UE 28-29 czerwca także sami przywódcy.

Kraje będą miały rok na ich wdrożenie. W razie nie zastosowania się do nich krajom strefy euro grożą kary finansowe przewidziane w przepisach tzw. sześciopaku.

Ogólnie KE rekomenduje krajom kontynuowanie reform strukturalnych. "Szczególna uwaga musi być poświęcona bezrobociu, zwłaszcza wśród młodzieży. Obecny poziom bezrobocia jest nie do zaakceptowania" - powiedział Barroso. Apelował o wdrożenie tzw. obligacji infrastrukturalnych na duże transeuropejskie projekty energetyczne, transportowe czy telekomunikacyjne. Jeszcze raz zaapelował o zwiększenie kapitału Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Osobne rekomendacje KE przyjęła dla strefy euro, tak by pogłębić integrację nękanej od czterech lat kryzysem zadłużenia unii walutowej.

"Musimy podjąć konieczne kroki w kierunku pełnej unii monetarnej. KE będzie adwokatem ambitnego podejścia. To obejmuje m.in. stworzenie unii bankowej ze zintegrowanym nadzorem europejskim i europejskim systemem gwarancji bankowych" - powiedział Barroso. Przypomniał, że KE przedstawiła już natomiast swoje stanowisko ws. obligacji stabilizacyjnych (euroobligacje), czyli przynajmniej częściowej wspólnej emisji papierów dłużnych przez kraje eurolandu.

KE przyznaje, że proces zacieśniania integracji strefy euro może wymagać zmiany traktatu; konieczne będzie też zapewnienie demokratycznego poparcia dla tego procesu.

REKLAMA

Barroso powiedział też, że "należy rozważyć" możliwość bezpośredniej rekapitalizacji banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS), o co od miesięcy apeluje wielu ekonomistów, mając na uwadze głównie banki hiszpańskie. Tymczasem będący w trakcie ratyfikacji w krajach euro traktat o EMS przewiduje, że wsparcie z EMS mogą dostawać kraje, które dopiero potem mogą zasilić swoje banki, ale to zwiększy ich dziury budżetowe.

Do szczytu w czerwcu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma przygotować w ścisłej współpracy z szefem KE, przewodniczącym eurogrupy i prezesem Europejskiego Banku Centralnego raport na temat metod pracy nad wzmacnianiem unii gospodarczej.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA