REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 czerwca rusza nabór wniosków od rolników, którzy chcą posadzić las

© keller - Fotolia.com
© keller - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca do 31 lipca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o wsparcie od rolników, którzy chcą posadzić las. Wysokość wsparcia wyniesie od 1700 do 6260 zł za ha. Rolnicy mogą liczyć też na dodatkowe premie.

Wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się na zasadzenie lasu, udzielane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jak wskazuje ARiMR - chodzi o to, aby pomóc tym rolnikom, którzy gospodarują na słabych jakościowo glebach i nie osiągają zadowalających plonów lub np. zrezygnowali z prowadzenia upraw, bowiem nie opłacało im się to ekonomicznie.

REKLAMA

"Rezygnując z prowadzenia działalności rolniczej na takich gruntach i sadząc tam las, rolnicy mogą liczyć na otrzymywanie wsparcia finansowego z ARiMR. Agencja udziela pomocy na zalesienie gruntów rolnych, jak i gruntów innych niż rolne" - wskazuje Agencja.

Wysokość pomocy, jaką może otrzymać rolnik na zalesianie gruntów, wynosi od 1700 zł/ha do 6260 zł/ha. Dodatkowe pieniądze można otrzymać za wykonanie zaleconego przez nadleśniczego ogrodzenia młodej uprawy leśnej dwumetrową siatką metalową. Za przygotowanie takiego zabezpieczenie można dostać 2590 zł/ha lub 6,50 zł za metr bieżący wykonanego ogrodzenia.

Ponadto rolnicy mogą liczyć na premię pielęgnacyjną, która jest wypłacana corocznie przez pięć lat, licząc od dnia wykonania zalesienia. Ma ona pokryć koszty prac pielęgnacyjnych oraz ochrony uprawy leśnej przed zwierzyną, w przeliczeniu na hektar zalesionych gruntów. Wysokość premii pielęgnacyjnej wynosi 970 zł/ha lub 1360 zł/ha i zależy od ukształtowania terenu oraz od kosztów prac pielęgnacyjnych i ochronnych, określonych w planie zalesienia. W przypadku rolników, którzy zdecydowali się posadzić las na gruntach innych niż rolne, wysokość premii pielęgnacyjnej waha się od 970 do 2050 zł/ha.

Dodatkowo można również otrzymać od 190 zł/ha do 700 zł/ha za zastosowanie zaleconych przez nadleśniczego środków ochrony młodej uprawy leśnej przed zwierzyną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rolnicy mogą ubiegać się też o premię zalesieniową, która jest wypłacana corocznie przez 15 lat, licząc od dnia wykonania zalesienia. Ma ona zrekompensować rolnikowi utracone dochody, które mógłby osiągnąć, gdyby prowadził działalność rolniczą na gruntach zalesionych. Premię taką otrzymają jednak tylko ci rolnicy, którzy udokumentowali uzyskanie co najmniej 25 proc. dochodów z rolnictwa, w roku poprzedzającym złożenie wniosku o pomoc. Kwota pomocy przyznawanej w ramach premii zalesieniowej wynosi rocznie 1580 zł/ha.

Rolnicy, którzy posadzili las na gruntach innych niż rolne, nie otrzymują premii zalesieniowej, gdyż - jak wskazuje ARiMR - nie prowadzili na tym obszarze działalności rolniczej.

REKLAMA

Rolnicy zainteresowani ubieganiem się o przyznanie pomocy na zalesianie w pierwszej kolejności muszą zgłosić się do nadleśniczego z odpowiednim wnioskiem, aby przygotował plan zalesienia. Zawiera on wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia uprawy leśnej.

Po sporządzeniu przez nadleśniczego planu, rolnik składa wniosek o przyznanie pomocy do biura powiatowego ARiMR wraz m.in. z kopią planu zalesienia, zaświadczeniem o wysokości dochodu z pracy w gospodarstwie rolnym albo o liczbie hektarów przeliczeniowych stanowiącej podstawę opodatkowania podatkiem rolnym.

Pomoc na zalesianie może być przyznana jednemu rolnikowi do powierzchni nie większej niż 100 ha.

Polska jest w grupie państw europejskich o największej powierzchni lasów, jest to ok. 9,3 mln ha. W tym rankingu wyprzedzają nas jedynie: Szwecja, Finlandia, Francja i nieznacznie Niemcy oraz Ukraina.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA