REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informatyzacja poprawi działanie systemu ochrony zdrowia

Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Informatyzacja systemu ochrony zdrowia, m.in. stworzenie elektronicznych kont pacjenta rejestrujących historię choroby, wyniki badań, wizyty lekarskie - to rozwiązania, które poprawią działanie systemu ochrony zdrowia i jakość leczenia - mówili w czwartek eksperci.

Podczas zorganizowanego w Warszawie Europejskiego Forum Polityki Zdrowotnej i E-Zdrowia prezentowano pomysły na cyfrowe wspomaganie ochrony zdrowia.

"Informatyzacja systemu ochrony zdrowia, czyli cyfrowe przetwarzanie informacji o zdrowiu, jest kluczem do budowy nowego systemu ochrony zdrowia, do obniżenia kosztów, zmierzenia tego, co się faktycznie dzieje" - mówił dyrektor Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia dr inż. Zygmunt Kamiński. Dodał, że obecnie polityka zdrowotna opiera się na domniemaniach, a nie twardych danych.

Przypomniał, że w Polsce od wielu lat pojawiają się różne próby i pilotażowe programy informatyzacji systemu ochrony zdrowia, które pokazują, jak trudno jest zbudować dobre rozwiązanie.

REKLAMA

"Jeżeli pacjent będzie "ucyfrowiony", to całą obsługę techniczną przejmą komputery, a lekarz będzie miał więcej czasu na rozmowę z pacjentem. Ponadto, jeżeli zajrzy do historii leczenia, będzie mógł uniknąć zapisania terapii, która wcześniej okazała się nieskuteczna. To dałoby oszczędności, lepszą jakość leczenia" - przekonywał Kamiński.

Jak podkreślił, na podstawie gromadzonych danych tworzone będą statystyki, które pozwolą na tworzenie strategii ochrony zdrowia i lepszą profilaktykę. "Lekarz, znając ogólny stan zdrowotny pacjenta na podstawie wszystkich danych zgromadzonych na elektronicznym koncie, będzie mógł starać się zapobiec prawdopodobnym problemom zdrowotnym, zamiast leczyć już rozwiniętą chorobę" - zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego ocenie, przygotowywane przez rząd rozwiązanie w zakresie cyfryzacji systemu ochrony  zdrowia, czyli Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizowania i Udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych, tzw. Platforma P1, to szansa na zbudowanie w Polsce dobrego systemu e-zdrowia. Wyraził nadzieję, że prace nad tym projektem będą realizowane zgodnie z harmonogramem.

REKLAMA

Wiceprezes zarządu firmy informatycznej Kamsoft Grzegorz Mródź podkreślił, że na bazie danych zgromadzonych w elektronicznym koncie pacjenta można budować profil zdrowotny pacjenta, który jest dokładniejszy niż ogólny wywiad lekarski, ponieważ zawiera dane z różnych placówek medycznych.

Jak wyjaśnił, na podstawie zebranych danych możliwe byłoby także realne przewidywanie przyszłego zdrowia pacjenta, a lekarz mógłby skupić się na "projektowaniu zdrowia pacjenta".

Jak mówił ekspert informatyki w ochronie zdrowia dr Rooger Wallhouse, w Anglii jest wprowadzana informatyzacja systemu ochrony zdrowia, a pacjenci mają już indywidualne bazy danych o swoim leczeniu. "Lekarze jeszcze w małym stopniu korzystają z dostępu do tych baz danych, ponieważ nie mają takiej praktyki" - ocenił.

Wallhouse poinformował, że Wielka Brytania zaplanowała wprowadzanie oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Jednym z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które ma temu służyć, jest nastawienie na odejście od kosztownego leczenia pacjentów w szpitalach na rzecz tele-leczenia w przypadku chorób przewlekłych. Dodał, że badania prowadzone w tym zakresie pokazały, że skuteczność tej formy leczenia.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia (OSOZ), tworzony przez informatyczną firmę Kamsoft, ma ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej. Pacjent, który zdecyduje się na udział w systemie, otrzyma anonimowe indywidualne konto zdrowotne, na którym gromadzone będą informacje o jego zdrowiu, wynikach badań laboratoryjnych, zażywanych lekach i wizytach lekarskich. W elektronicznej kartotece pacjenta będzie można także umieszczać pliki np. z dotychczasowymi prześwietleniami. System jest testowany, a dostęp do niego ma być dobrowolny i bezpłatny.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA