Dalsze obniżenie kosztów roamingu od 1 lipca

fot. shutterstock / ShutterStock
Parlament Europejski przegłosował dalsze obniżki stawek roamingu w europejskich sieciach komórkowych od 1 lipca 2012 r. Cena za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów spadnie do 29 centów; po raz pierwszy nałożony został limit na opłaty za przesył danych.

"Używanie telefonów komórkowych za granicą jest nadal drogie. Nasi obywatele będą mieli szansę skorzystania z bardziej przystępnych cenowo usług już podczas wakacji. Parlament odniósł sukces w swych wysiłkach na rzecz obniżenia cen roamingu" - powiedziała sprawozdawczyni PE chadecka europoseł Angelika Niebler.

Już teraz operatorzy mają określone limity na podstawie rozporządzenia, które jednak wygasa z końcem czerwca 2012 r.; europosłowie wymusili jeszcze dalej idące obniżki, zwłaszcza opłat za przesył danych. Nowe limity zmniejszą cenę za minutę rozmowy w roamingu z obecnych 35 centów do 29 centów od 1 lipca 2012 r. następnie do 19 centów w lipcu 2014 r. (bez VAT). Zmaleją też ceny za sms-y. Wiadomości tekstowe również będą tańsze - ich ceny spadną stopniowo z 11 do 9 centów już od 1 lipca, zaś 1 lipca 2014 r. cena jednego sms-a wyniesie zaledwie 6 centów.

Nowe przepisy regulują też po raz pierwszy ceny za przesył danych: 1 MB pobrany przez komórkę w roamingu będzie kosztować klientów nie więcej niż 70 centów od 1 lipca 2012 r., 45 centów od 1 lipca 2013 r. i 20 centów od 1 lipca 2014 r. (bez VAT).

Z ograniczeń w stawkach za ściąganie danych ucieszyło się stowarzyszenie europejskich konsumentów BEUC, choć uważa ono, że prowizje operatorów nadal będą zbyt wysokie. "Ostatnie badanie pokazało, że około 74 proc. konsumentów powstrzymuje się przed korzystaniem z telefonu za granicą w obawie przed kosztami. Ostatnia walka o bardziej uczciwe ceny może przyczynić się do zmniejszenia tego odsetka" - napisała w informacji prasowej organizacja.

Ponadto klienci będą mieli dodatkową opcję wykupienia roamingu u innego niż krajowy operatora od lipca 2014 r. Podpisując odrębną umowę na świadczenie usług roamingu, zachowają swój dotychczasowy numer telefonu i karty SIM.

"Będąc za granicą będzie można korzystać przy roamingu z innego operatora niż ten w kraju, jeśli na przykład okaże się tańszy. Teraz jesteśmy przywiązani do jednego operatora, korzystamy więc i z telefonu i z roamingu u jednej firmy" - tłumaczyła europosłanka Lena Kolarska-Bobińska (PO). Jej zdaniem, obniżenie stawek roamingu, które niemal natychmiast odczują konsumenci, może "ocieplić wizerunek samej UE" w czasie, kiedy wiele osób wątpi w UE i nie ufa jej instytucjom.

Dodatkowo, by uniknąć "szokujących rachunków" po powrocie z zagranicy, w nowym rozporządzeniu KE utrzymała ochronę klientów w postaci limitu miesięcznego rachunku za ściąganie danych w wys. 50 euro. Klient, jeśli będzie chciał, będzie musiał zwrócić się o ustalenie innego limitu.

Limity cen detalicznych proponowane w rozporządzeniu mają obowiązywać do połowy 2016 r., kiedy to - zdaniem KE - zadziałać mają już mechanizmy rynkowe obniżające ceny. Z kolei limity stawek hurtowych miałyby obowiązywać aż do 2022 r. Jednocześnie nowe przepisy ułatwią dostęp do rynku nowym operatorom, także tzw. "wirtualnym operatorom", którzy nie posiadają własnej sieci. Będą oni mogli korzystać z sieci innych operatorów w krajach UE po regulowanej cenie hurtowej.

Celem KE jest zrównanie do 2015 r. cen połączeń krajowych i zagranicznych w UE.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...