REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Irlandia chce obniżyć deficyt do poziomu poniżej 3 proc. PKB w 2015 r.

© pashabo - Fotolia.com
© pashabo - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Irlandia chce obniżyć deficyt do poziomu poniżej 3 proc. PKB w 2015 r., a bezrobocia do poziomu poniżej 10 proc. - poinformował w poniedziałek minister finansów Irlandii Michael Noonan. Wskazał na rolę eksportu, inwestycji i rolnictwa w strategii kraju.

Noonan wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie, że Irlandia kontynuuje politykę obniżania deficytu sektora finansów publicznych. Wskazał, że jego krajowi zależy też szczególnie na obniżeniu bezrobocia (ok. 14 proc.), które dotyka zwłaszcza osoby młode.

Noonan powiedział strategia Irlandii jest oparta m.in. na wzroście eksportu i inwestycjach zagranicznych, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji, które generują wiele nowych miejsc pracy. Coraz więcej osób pracuje w rolnictwie.

"Rolnictwo radzi sobie coraz lepiej. Rosną ceny bydła i produktów mlecznych" - dodał. Zaznaczył, że na irlandzkie produkty spożywcze otwierają się na przykład rynki Azji Południowo-Wschodniej, Chin i Indii. Szczególnie w Chinach widoczne jest zapotrzebowanie na irlandzką żywność dla dzieci. Noonan wskazał, że rynek ten ma wielki potencjał.

Zdaniem ministra do wzrostu popularności irlandzkiej żywności dla dzieci w Chinach przyczyniły się skandale związane z chińskimi zatrutymi produktami żywnościowymi dla dzieci.

REKLAMA

"Irlandzka żywność ma opinię bardzo bezpiecznej i o wysokiej jakości. Ponieważ kraj jest mały, mamy bardzo dobrze funkcjonujący system identyfikacji pochodzenia produktów (...) Jego rola na rynku żywności jest coraz większa, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo" - zwrócił uwagę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Noonan podkreślił, że rozwija się także rynek usług finansowych, na którym w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać 10 tysięcy miejsc pracy. Minister przyznał, że ciężko doświadczeni kryzysem Irlandczycy niechętnie jednak wydają pieniądze i ciągle wolą oszczędzać.

"Nie mamy wielkiego rynku wewnętrznego, dlatego nasz wzrost gospodarczy w znacznym stopniu zależy od Europy, Stanów Zjednoczonych i Zjednoczonego Królestwa" - powiedział. Irlandzki resort finansów prognozuje, że na koniec tego roku PKB Irlandii wzrośnie o 0,7 proc., a do 2015 r. bezrobocie powinno spaść poniżej 10 proc.

Noonan, pytany, czy patrząc na doświadczenia Irlandii w strefie euro mógłby zarekomendować Polsce przyjęcie wspólnej waluty, powiedział, że Polska zdecydowała się przystąpić do strefy euro, ale zamierza uczynić to w momencie, gdy strefa euro ustabilizuje się. "To rozsądne stanowisko"- ocenił.

Zaznaczył, że Irlandia nie żałuje przystąpienia do strefy euro. Jego zdaniem euro przyczyniło się do wielu dobrych rzeczy w Irlandii.

REKLAMA

"Euro czyni życie dużo łatwiejszym. Weźmy na przykład turystykę. Latem mamy tysiące turystów z Niemiec, czy Francji, którzy nie chcieliby wymieniać walut. (...) Euro pomaga im też porównywać ceny. Wspólna waluta to także olbrzymie oszczędności dla eksporterów i importerów. Nie przypuszczam, by w Irlandii znalazł się ktoś, kto żałuje przystąpienia do strefy euro. To, czego chcemy, to stabilizacja strefy i powrót krajów SE do wzrostu gospodarczego" - zaznaczył.

Irlandzka gospodarka załamała się w połowie 2008 r. Z powodu globalnego kryzysu finansowego z dnia na dzień okazało się wtedy, że tamtejsze banki nie mogą dłużej zaciągać tanich pożyczek na rynku międzybankowym. W pakiecie ratunkowym UE i MFW dla Irlandii, opiewającym na 85 mld euro, na rekapitalizację banków przewidziano 35 mld euro.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA