REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O ponad 30 proc. wzrósł w 2011 r. eksport wieprzowiny z Polski

Subskrybuj nas na Youtube
© Anatolii - Fotolia.com
© Anatolii - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2011 r. Polska wyeksportowała 309,8 tys. ton świeżej, chłodzonej lub mrożonej wieprzowiny za sumę blisko 580 mln euro, czyli o 32 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

W ujęciu ilościowym eksport w 2011 r. w stosunku do poprzedniego roku wzrósł o 19 proc. Eksport wieprzowiny stanowi 5,2 proc. całego eksportu rolno-spożywczego.

Eksportowano przede wszystkim tusze i półtusze świeże, schłodzone lub mrożone oraz mięso mrożone bez kości. Średnia cena jednostkowa eksportowanej wieprzowiny wyniosła w 2011 r. 1,87 euro/kg, wobec 1,69 euro/kg w 2010 r. oraz 1,78 euro/kg w 2009 r.

REKLAMA

Największymi odbiorcami polskiej wieprzowiny w ubiegłym roku były: Białoruś (62,7 tys. ton), Ukraina (23,8 tys. ton), Włochy (23,7 tys. ton), Węgry (23,0 tys. ton), Czechy (21,7 tys. ton), Japonia (18 tys. ton), Korea Południowa (16,2 tys. ton), Litwa (14,8 tys. ton), Słowacja (14,6 tys. ton), Hongkong (14,5 tys. ton), Niemcy (13,3 tys. ton), Rosja (10,6 tys. ton), Łotwa (10,5 tys. ton). Mięso to kupowały od nas także: Wielka Brytania, Dania, Szwecja, Holandia, Bułgaria, Belgia.

W 2011 r. kraje UE sprowadziły z Polski łącznie ponad 150 tys. ton wieprzowiny o wartości ponad 293 mln euro. Przy czym nowe kraje UE kupiły od nas prawie dwukrotnie więcej tego mięsa niż kraje 15-tki. Do największych odbiorców należały Węgry i Czechy oraz Niemcy i Włochy.

W minionym roku Polska wyeksportowała do krajów WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw) łącznie około 102 tys. ton wieprzowiny, tj. o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że do tych krajów trafiło ok. 1/3 całego eksportu tego gatunku mięsa. O takim wyniku zadecydował 30-proc. wzrost wywozu na Białoruś oraz dwukrotny wzrost sprzedaży do Rosji. Więcej polskiej wieprzowiny niż w 2010 r. dostarczono do Kazachstanu (wzrost o 24 proc. do 2,3 tys. ton); obniżył się natomiast handel z Ukrainą, o ponad jedną czwartą, do 23,8 tys. ton.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według analityków FAPY, "wzrost eksportu mięsa na Białoruś, do Rosji i do Kazachstanu wynikał częściowo z wyższych ceł w eksporcie żywych świń, obowiązujących w unii celnej tych krajów".

REKLAMA

Udział krajów azjatyckich (Hongkong, Korea Południowa, Japonia, Wietnam, Chiny) w polskim eksporcie wieprzowiny w 2011 r. wyniósł 16 proc. Trafiło do tych krajów ok. 50 tys. ton wieprzowiny, tj. prawie trzykrotnie więcej niż w 2010 r. Wartość tego eksportu zwiększyła się dwukrotnie do ponad 96,5 mln euro.

Polska od kilku lat więcej importuje wieprzowiny niż jej eksportuje. W 2011 r. sprowadziliśmy jej aż 574,3 tys. ton, czyli o 11 proc. więcej niż w 2010 r. Sprowadzano głównie półtusze, mięso bez kości oraz elementy (przodki, łopatki, szynki oraz boczek). Mięso to kupowaliśmy głównie w krajach starej UE, m.in. w Danii, Belgii, Niemczech i w Holandii.

Analitycy FAPY wskazują, że w ubiegłym roku na sytuację w chowie trzody chlewnej miała wpływ niska opłacalność produkcji żywca wieprzowego, wynikająca z wysokich cen pasz. Taki stan rzeczy sprawił, że spadło zainteresowanie rolników chowem trzody, co doprowadziło do zmniejszenia się jej pogłowia.

Według danych GUS, w końcu listopada 2011 r. pogłowie trzody chlewnej liczyło ok. 13 mln sztuk, tj. było o 11,7 proc. niższe niż rok wcześniej. Mniej było młodych zwierząt do tuczu, jak również loch. W związku z tym w tym roku eksperci spodziewają się dalszego zmniejszania krajowej produkcji żywca wieprzowego. W I półroczu br. będzie ona o 12 proc. mniejsza niż w pierwszym półroczu 2011 r.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ) wynika, że w związku ze wzrostem cen wieprzowiny, konsumenci w naszym kraju częściej kupowali drób. W ubiegłym roku Polacy spożyli przeciętnie 42,0 kg wieprzowiny wobec 42,6 kg w 2010 roku. W 2012 r. spożycie wieprzowiny w Polsce może ponownie się obniżyć.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA