REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: pieniądze z UE dobrze wykorzystane na szkolenia bezrobotnych

fot. shutterstock
fot. shutterstock
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy prawidłowo dysponowały pieniędzmi z UE na programy aktywizacji bezrobotnych - podała Najwyższa Izba Kontroli. Dodała, że choć wsparcie nie obniżyło bezrobocia , to jednak znacząco ograniczyło jego wzrost.

O wynikach kontroli poinformował Andrzej Zyśk z olsztyńskiej delegatury Izby, która ją przeprowadziła.

NIK przeprowadziła kontrolę wykorzystania pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w latach 2009-2010 w sześciu województwach o wysokiej stopie bezrobocia: w kujawsko-pomorskim, lubelskim, pomorskim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Według NIK także większość beneficjentów bez zastrzeżeń wydawała otrzymane pieniądze organizując szkolenia dla bezrobotnych oraz udzielając im bezzwrotnych pożyczek na założenie własnej firmy.

Jak oceniła NIK, choć wsparcie nie obniżyło bezrobocia w tych województwach, to jednak znacząco ograniczyło jego wzrost.

"Zarówno dane NIK jak i badania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wskazują bowiem, że około 60 proc. uczestników szkoleń znalazło pracę choćby czasową"- powiedział Zyśk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzeżenia NIK wzbudził zbyt liberalny system oceny efektywności szkoleń oraz nieliczne przypadki niegospodarnego wykorzystania przez beneficjentów otrzymanych pieniędzy.

"Brak jasnych kryteriów dotyczących kosztów, takich jak: płace, zakupy materiałów czy opłaty za usługi, doprowadziło do tego, że beneficjenci zawyżali stawki"- ocenił Zyśk.

Średni koszt szkolenia jednej osoby wynosił około 5,8 tys. zł, choć zdarzały się kursy, w których koszt uczestnictwa jednej osoby wynosił nawet 16 tys. zł.

Wysokie koszty organizacji szkoleń wynikały też - zdaniem NIK - z niegospodarnego dysponowania dotacjami.

Organizatorzy kursów zatrudniali bez uzasadnienia wielu np. kierowników projektów, koordynatorów, specjalistów z zakresu promocji. Niegospodarnie wykorzystywano także pieniądze na pozapłacowe koszty, m.in. kierownikom szkoleń, które odbywały się w dwóch miejscowościach wypłacono ekwiwalent za przejazdy samochodami prywatnymi ponad 20 tys. km.

Niegospodarnie - choć w granicach otrzymanych budżetów - opłacano różne usługi, czasem przepłacając nawet dwudziestokrotnie ceny rynkowe.

Jak podkreśla NIK, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego po zapoznaniu się z wynikami kontroli podjęło działania, by wyeliminować nieprawidłowości. Wprowadziło rygorystyczne limity kosztów organizacji szkoleń oraz sprawdza efektywność szkoleń.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA