Ekonomiści podzieleni co do przyszłych wyników eksporterów

fot. shutterstock / ShutterStock
Ekonomiści są podzieleni ws. oceny przyszłej kondycji polskich eksporterów. Część sądzi, że będą mieli mniej zamówień z powodu gorszej kondycji gospodarek naszych partnerów handlowych. Inni twierdzą, że popyt na polskie towary będzie trzymał się mocno.

Niedawno opublikowane przez GUS dane dotyczące produkcji przemysłowej mocno rozczarowały. W marcu zwiększyła się o jedynie 0,7 proc. w ujęciu rocznym, wobec 4,6 proc. miesiąc wcześniej. Tymczasem rynek oczekiwał 4,3-procentowej dynamiki.

Ekonomiści wskazywali po publikacji danych, że ewidentnie pokazują one osłabianie się polskiej gospodarki. Eksperci ocenili, że winę ponosi za to m.in. eksport, gdyż to branże typowo eksportowe zanotowały słabe wyniki, m.in. produkcja mebli.

Część ekonomistów, opierając się na danych wyprzedzających opublikowanych w Niemczech, nie widzi większych powodów do niepokoju. Według nich wskazują na to m.in. wyniki niemieckich indeksów ZEW oraz Ifo. Pierwszy z nich obrazuje prognozy 350 ekspertów, dotyczące przyszłości niemieckiej gospodarki; drugi mówi o prognozach finansowych 7 tys. przedstawicieli niemieckich firm.

W kwietniu wskaźnik ZEW wzrósł do 23,4 pkt. z 22,3 pkt. miesiąc wcześniej. Dane były dużo lepsze od prognoz ekonomistów, które mówiły o spadku do 11 pkt.

Kolejną pozytywną niespodzianką był odczyt indeksu Ifo, który w kwietniu wyniósł 109,9 pkt., wobec 109,8 pkt. w marcu. Ekonomiści oczekiwali spadku do 109,2 pkt.

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Dodała, że dane obrazujące nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, to sygnał dla naszych firm, że sytuacja gospodarcza naszego zachodniego sąsiada się poprawia. "To znaczy, że nasz eksport na tamtejszy rynek wcale nie będzie się kurczyć, co wieszczą pesymiści. Od stycznia indeks oczekiwań, będący komponentem Ifo, poprawia się. W kwietniu, co prawda wyniósł tyle samo, co w marcu, ale analitycy spodziewali się wyraźnego osłabienia" - powiedziała.

"Dla polskiej gospodarki, eksportu i eksporterów to bardzo istotne informacje, bowiem Niemcy odbierają ponad jedną czwartą naszego eksportu. W ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji, zatem poprawa sytuacji gospodarczej w tym kraju powinna pozytywnie wpływać na nasz przemysł, eksport oraz tempo wzrostu gospodarczego.

Według danych GUS po dwóch miesiącach 2012 r. eksport do Niemiec, naszego największego partnera handlowego, stanowił 26,3 proc. całego eksportu Polski. Eksport do tego kraju wyrażony w euro wyniósł ponad 5,6 mld euro, i był o 0,6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2011 r.

"Mam informacje od firm, iż nie widzą obecnie żadnych przesłanek, aby wnioskować, że w tym roku będą miały jakieś poważne kłopoty. Mimo to przyznają, że są ostrożne" - powiedziała.

Dodała, że doświadczenie nas uczy, iż w momencie, kiedy nasi partnerzy handlowi zaczynają mieć problemy, szukają takich dostawców, którzy zaoferują im produkty w lepszej cenie. "My w tej chwili jesteśmy absolutnie konkurencyjni i nie tylko pod względem ceny, ale też jakości" - podkreśliła.

Ekonomistka Lewiatana dodała, że nie wszyscy jednak polscy eksporterzy będą mieć ułatwione zadanie ze zdobyciem niemieckich klientów. Jej zdaniem, gorzej radzić mogą sobie m.in. branże: meblarska i motoryzacyjna.

Krzysztoszek wskazała, że polskie firmy powinny postawić na nowe rynki, znajdujące się nie tylko w sąsiedztwie Polski. "Polscy przedsiębiorcy powinni zacząć patrzeć nie tylko na te rynki, które są dla nich łatwe, ale też na te troszkę dalsze. Szczególnie w Azji, bo tam jest olbrzymi potencjał i można robić fantastyczne biznesy" - podkreśliła.

Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak podchodzi do danych z Niemiec sceptycznie i uważa, że eksporterów czeka jednak chudszy okres. "Myślę, że eksporterzy z Polski mają się jednak czego obawiać. Niemcy do niedawna była taką lokomotywą europejskiej gospodarki, ale ostatnie dane nie są optymistyczne (...)".

Dodał, że polscy eksporterzy nie odczują mocnego tąpnięcia. "Jeszcze przez jakiś czas będziemy obserwować spadającą liczbę zamówień napływających do polskich firm. Będziemy mieć wyraźne spowolnienie, ale dramatu nie powinno być" - podkreślił.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...