REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekonomiści podzieleni co do przyszłych wyników eksporterów

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści są podzieleni ws. oceny przyszłej kondycji polskich eksporterów. Część sądzi, że będą mieli mniej zamówień z powodu gorszej kondycji gospodarek naszych partnerów handlowych. Inni twierdzą, że popyt na polskie towary będzie trzymał się mocno.

Niedawno opublikowane przez GUS dane dotyczące produkcji przemysłowej mocno rozczarowały. W marcu zwiększyła się o jedynie 0,7 proc. w ujęciu rocznym, wobec 4,6 proc. miesiąc wcześniej. Tymczasem rynek oczekiwał 4,3-procentowej dynamiki.

Ekonomiści wskazywali po publikacji danych, że ewidentnie pokazują one osłabianie się polskiej gospodarki. Eksperci ocenili, że winę ponosi za to m.in. eksport, gdyż to branże typowo eksportowe zanotowały słabe wyniki, m.in. produkcja mebli.

Część ekonomistów, opierając się na danych wyprzedzających opublikowanych w Niemczech, nie widzi większych powodów do niepokoju. Według nich wskazują na to m.in. wyniki niemieckich indeksów ZEW oraz Ifo. Pierwszy z nich obrazuje prognozy 350 ekspertów, dotyczące przyszłości niemieckiej gospodarki; drugi mówi o prognozach finansowych 7 tys. przedstawicieli niemieckich firm.

W kwietniu wskaźnik ZEW wzrósł do 23,4 pkt. z 22,3 pkt. miesiąc wcześniej. Dane były dużo lepsze od prognoz ekonomistów, które mówiły o spadku do 11 pkt.

Kolejną pozytywną niespodzianką był odczyt indeksu Ifo, który w kwietniu wyniósł 109,9 pkt., wobec 109,8 pkt. w marcu. Ekonomiści oczekiwali spadku do 109,2 pkt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Główna ekonomistka PKPP Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek oceniła, że to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki. Dodała, że dane obrazujące nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, to sygnał dla naszych firm, że sytuacja gospodarcza naszego zachodniego sąsiada się poprawia. "To znaczy, że nasz eksport na tamtejszy rynek wcale nie będzie się kurczyć, co wieszczą pesymiści. Od stycznia indeks oczekiwań, będący komponentem Ifo, poprawia się. W kwietniu, co prawda wyniósł tyle samo, co w marcu, ale analitycy spodziewali się wyraźnego osłabienia" - powiedziała.

"Dla polskiej gospodarki, eksportu i eksporterów to bardzo istotne informacje, bowiem Niemcy odbierają ponad jedną czwartą naszego eksportu. W ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji, zatem poprawa sytuacji gospodarczej w tym kraju powinna pozytywnie wpływać na nasz przemysł, eksport oraz tempo wzrostu gospodarczego.

Według danych GUS po dwóch miesiącach 2012 r. eksport do Niemiec, naszego największego partnera handlowego, stanowił 26,3 proc. całego eksportu Polski. Eksport do tego kraju wyrażony w euro wyniósł ponad 5,6 mld euro, i był o 0,6 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2011 r.

"Mam informacje od firm, iż nie widzą obecnie żadnych przesłanek, aby wnioskować, że w tym roku będą miały jakieś poważne kłopoty. Mimo to przyznają, że są ostrożne" - powiedziała.

REKLAMA

Dodała, że doświadczenie nas uczy, iż w momencie, kiedy nasi partnerzy handlowi zaczynają mieć problemy, szukają takich dostawców, którzy zaoferują im produkty w lepszej cenie. "My w tej chwili jesteśmy absolutnie konkurencyjni i nie tylko pod względem ceny, ale też jakości" - podkreśliła.

Ekonomistka Lewiatana dodała, że nie wszyscy jednak polscy eksporterzy będą mieć ułatwione zadanie ze zdobyciem niemieckich klientów. Jej zdaniem, gorzej radzić mogą sobie m.in. branże: meblarska i motoryzacyjna.

Krzysztoszek wskazała, że polskie firmy powinny postawić na nowe rynki, znajdujące się nie tylko w sąsiedztwie Polski. "Polscy przedsiębiorcy powinni zacząć patrzeć nie tylko na te rynki, które są dla nich łatwe, ale też na te troszkę dalsze. Szczególnie w Azji, bo tam jest olbrzymi potencjał i można robić fantastyczne biznesy" - podkreśliła.

Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak podchodzi do danych z Niemiec sceptycznie i uważa, że eksporterów czeka jednak chudszy okres. "Myślę, że eksporterzy z Polski mają się jednak czego obawiać. Niemcy do niedawna była taką lokomotywą europejskiej gospodarki, ale ostatnie dane nie są optymistyczne (...)".

Dodał, że polscy eksporterzy nie odczują mocnego tąpnięcia. "Jeszcze przez jakiś czas będziemy obserwować spadającą liczbę zamówień napływających do polskich firm. Będziemy mieć wyraźne spowolnienie, ale dramatu nie powinno być" - podkreślił.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA