"Cel polityki klimatycznej UE słuszny, ale za drogi dla Polski"

© IKO - Fotolia.com / Fotolia
Cel polityki klimatycznej UE jest słuszny, wymusza pozytywne zmiany, ale trzeba ją modyfikować, bo w przypadku Polski jej koszty są bardzo wysokie - mówili uczestnicy dyskusji na temat pakietu klimatycznego UE, która odbyła się na warszawskiej GPW.

Debatę "Pakiet klimatyczny - szanse czy zagrożenia dla gospodarki" zorganizowano z okazji inauguracji na GPW Akademii Energii Fundacji 2065 im. Lesława Pagi.

Otwierając debatę prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora przypomniał, że 70 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z transportu, a z energetyki tylko - 11 proc. Podkreślił też, że zawetowane ostatnio przez Polskę podniesienie redukcji emisji CO2 w UE, w skali globalnej odpowiada dwutygodniowej emisji CO2 Chin.

Prezes spółki Energa Mirosław Bieliński ocenił z kolei, że "Polska to drugorzędny gracz na drugorzędnym rynku, w skali świata się nie liczymy i świat zrobi swoje".

W jego ocenie przykład z Chinami jest chybiony, bo - jak przypomniał - emisja CO2 na jednego mieszkańca w Europie jest znacznie wyższa niż w Chinach. "Czyli kto ma ograniczać emisję - chyba niestety my" - mówił Bieliński.

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski stwierdził, że polityka UE, która zakłada m.in. 20 proc. ograniczenie emisji CO2 do 2020 r. to zły sposób realizacji dobrych celów. Wskazał, że problem klimatu jest globalny, a izolowane działania w samej UE pogarszają konkurencyjność i nie przyczyniają się co realizacji celu, czyli globalnego ograniczenia emisji. "Politykę klimatyczną trzeba reformować, a nie brnąć w złe rozwiązania. Polska nie jest największym trucicielem na mieszkańca, ale koszty (redukcji CO2 w UE - PAP) dla nas są największe" - mówił.

Podkreślił też, że UE subsydiuje niektóre technologie energetyczne i zmianie obecnej polityki klimatycznej przeciwni będą ci, którzy dużo zainwestowali w subsydiowanych sektorach np. panele słoneczne, turbiny wiatrowe.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian ocenił, że UE wymusza inne, bardziej efektywne i innowacyjne podejście do problemów energetycznych i to jest dobre. Inną sprawą - według niego - jest to, że taka polityka stawia Polskę w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o konkurencyjność - mówił Kilian. Podkreślił, że mamy narzędzie polityczne do zajmowania się tą kwestią - jest nim rząd i powinien działać.

Zdaniem Piotra Łuby z firmy doradczej PwC efekty polityki klimatycznej są dobre i złe. Płacenie za prawo do emisji CO2 spowodowało, że energia zdrożała, więc zaczęto ją oszczędzać. Samej branży energetyce łatwiej podejmować decyzje o budowie nowych, bardziej sprawnych bloków. Nowa sytuacja zmusiła Europę do innowacyjności, a koszty klimatyczne pomagają nam podjąć decyzję o poszukiwaniu gazu łupkowego - wyliczał Łuba. "Polityka klimatyczna kosztuje, jest nieefektywna w stosunku do klimatu w skali globalnej, ale niesie kilka bardzo dobrych elementów dla gospodarki Polski i UE" - zaznaczył.

Gdyby nie pakiet klimatyczny, nie rozmawialibyśmy teraz o nowych inwestycjach w energetyce - podkreślił wiceprezes spółki Tauron Krzysztof Zamasz. Zauważył jednocześnie, że obecny globalny kryzys finansowy pozwolił na osłabienie "skrajnego dogmatyzmu UE i niektórych środowisk" w kwestiach klimatycznych.

Akademia Energii to projekt edukacyjny dla studentów i absolwentów zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju rynków energii w Polsce. Ma być też platformą do dyskusji i wymiany myśli na tematy związane z energetyką dla młodych osób i ekspertów sektora energetyki.

Współorganizatorami projektu są: Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Towarowa Giełda Energii. W projekcie wezmą udział m.in. największe spółki z sektora: Energa, Gaz-System, JSW, PGE, PGNiG, PKN Orlen, Polenergia, Tauron Polska Energia oraz PKO Bank Polski.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...