REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Cel polityki klimatycznej UE słuszny, ale za drogi dla Polski"

© IKO - Fotolia.com
© IKO - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cel polityki klimatycznej UE jest słuszny, wymusza pozytywne zmiany, ale trzeba ją modyfikować, bo w przypadku Polski jej koszty są bardzo wysokie - mówili uczestnicy dyskusji na temat pakietu klimatycznego UE, która odbyła się na warszawskiej GPW.

Debatę "Pakiet klimatyczny - szanse czy zagrożenia dla gospodarki" zorganizowano z okazji inauguracji na GPW Akademii Energii Fundacji 2065 im. Lesława Pagi.

Otwierając debatę prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora przypomniał, że 70 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z transportu, a z energetyki tylko - 11 proc. Podkreślił też, że zawetowane ostatnio przez Polskę podniesienie redukcji emisji CO2 w UE, w skali globalnej odpowiada dwutygodniowej emisji CO2 Chin.

Prezes spółki Energa Mirosław Bieliński ocenił z kolei, że "Polska to drugorzędny gracz na drugorzędnym rynku, w skali świata się nie liczymy i świat zrobi swoje".

W jego ocenie przykład z Chinami jest chybiony, bo - jak przypomniał - emisja CO2 na jednego mieszkańca w Europie jest znacznie wyższa niż w Chinach. "Czyli kto ma ograniczać emisję - chyba niestety my" - mówił Bieliński.

REKLAMA

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski stwierdził, że polityka UE, która zakłada m.in. 20 proc. ograniczenie emisji CO2 do 2020 r. to zły sposób realizacji dobrych celów. Wskazał, że problem klimatu jest globalny, a izolowane działania w samej UE pogarszają konkurencyjność i nie przyczyniają się co realizacji celu, czyli globalnego ograniczenia emisji. "Politykę klimatyczną trzeba reformować, a nie brnąć w złe rozwiązania. Polska nie jest największym trucicielem na mieszkańca, ale koszty (redukcji CO2 w UE - PAP) dla nas są największe" - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił też, że UE subsydiuje niektóre technologie energetyczne i zmianie obecnej polityki klimatycznej przeciwni będą ci, którzy dużo zainwestowali w subsydiowanych sektorach np. panele słoneczne, turbiny wiatrowe.

REKLAMA

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Krzysztof Kilian ocenił, że UE wymusza inne, bardziej efektywne i innowacyjne podejście do problemów energetycznych i to jest dobre. Inną sprawą - według niego - jest to, że taka polityka stawia Polskę w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o konkurencyjność - mówił Kilian. Podkreślił, że mamy narzędzie polityczne do zajmowania się tą kwestią - jest nim rząd i powinien działać.

Zdaniem Piotra Łuby z firmy doradczej PwC efekty polityki klimatycznej są dobre i złe. Płacenie za prawo do emisji CO2 spowodowało, że energia zdrożała, więc zaczęto ją oszczędzać. Samej branży energetyce łatwiej podejmować decyzje o budowie nowych, bardziej sprawnych bloków. Nowa sytuacja zmusiła Europę do innowacyjności, a koszty klimatyczne pomagają nam podjąć decyzję o poszukiwaniu gazu łupkowego - wyliczał Łuba. "Polityka klimatyczna kosztuje, jest nieefektywna w stosunku do klimatu w skali globalnej, ale niesie kilka bardzo dobrych elementów dla gospodarki Polski i UE" - zaznaczył.

Gdyby nie pakiet klimatyczny, nie rozmawialibyśmy teraz o nowych inwestycjach w energetyce - podkreślił wiceprezes spółki Tauron Krzysztof Zamasz. Zauważył jednocześnie, że obecny globalny kryzys finansowy pozwolił na osłabienie "skrajnego dogmatyzmu UE i niektórych środowisk" w kwestiach klimatycznych.

Akademia Energii to projekt edukacyjny dla studentów i absolwentów zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju rynków energii w Polsce. Ma być też platformą do dyskusji i wymiany myśli na tematy związane z energetyką dla młodych osób i ekspertów sektora energetyki.

Współorganizatorami projektu są: Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Towarowa Giełda Energii. W projekcie wezmą udział m.in. największe spółki z sektora: Energa, Gaz-System, JSW, PGE, PGNiG, PKN Orlen, Polenergia, Tauron Polska Energia oraz PKO Bank Polski.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Komu pracodawca musi podać wysokość twoich zarobków

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

Bardzo trudny QUIZ z geografii. Pytamy o mało znane miejsca. Polegniesz już na 3. pytaniu?
W tym quizie zadajemy Wam pytania dotyczące geografii. Pytamy o miejsca mało znane, które znają tylko prawdziwi znawcy i koneserzy tej dziedziny nauki. Odpowiesz na wszystkie pytania? Nawet, jeśli czegoś nie wiesz, spróbuj. Zawsze można się przecież czegoś dowiedzieć.
Aktywnie w żłobku: Wiadomo, kiedy ZUS wypłaci pierwsze świadczenia za październik

ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty świadczenia Aktywnie w żłobku znajdą się na rachunkach żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów 29 listopada 2024 r. W tym dniu ZUS przekaże na rachunki tych placówek świadczenie za październik. Placówki powinny wprowadzać dane do rejestrów żłobków (tzw. RKZ-5) do 5 dnia roboczego danego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową

Sejm: Ochrona praw zwierząt a ingerencja w gospodarkę narodową. W piątek 22 listopada 2024 r. odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Nowy obowiązek: Tysiące firm w Polsce złoży raport ESG za 2024 r. Sejm znowelizował przepisy

21 listopada Sejm przyjął nowelizację ustawy dot. obowiązków sprawozdawczych w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obowiązek złożenia raportu ESG za 2024 r. obejmie ponad 3 tysiące firm w Polsce. W kolejnych latach regulacje obejmą szerszą grupę – w 2026 r. także małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych.

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Pierwszy urlop wypoczynkowy. Jak ustalić prawo do urlopu i jego wymiar?

W pierwszym roku swojej pierwszej w życiu pracy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednak zasady ustalania prawa do urlopu i jego wymiar nie są takie same jak pracowników z dłuższym stażem pracy.

Tylko do 30 listopada 2024 r. można składać wnioski o dodatkowe wsparcie na uczniów do 24 roku życia 150 lub 300 zł. Jest jeden wyjątek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do 30 listopada 2024 r. przyjmuje wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" (150 lub 300 zł). Jest jednak jeden wyjątek, w którym wniosek o dodatkowe pieniądze można złożyć później. Jaki?

REKLAMA

Czy 24 listopada to niedziela handlowa?

Czy 24 listopada to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA