REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lotnisko Chopina szuka ok. 120 kobiet umiejących posługiwać się bronią

© Robert Wilson - Fotolia.com
© Robert Wilson - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ok. 120 sprawnych fizycznie kobiet, umiejących posługiwać się bronią, może dostać pracę na Lotnisku Chopina - poinformował rzecznik portu Przemysław Przybylski. Kobiety mają odpowiadać za kontrolę bezpieczeństwa. Miesięcznie zarobią. ok. 3 tys. zł.

Lotnisko potrzebuje pracowników, ponieważ przejmuje kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Ma na to czas do końca sierpnia, dlatego - jak informuje rzecznik - port w Warszawie musi zatrudnić dodatkowo ok. 250 osób.

"W związku z nowymi przepisami, od kilku tygodni prowadzimy nabór do Służby Ochrony Lotniska (SOL). O ile zainteresowanie wśród mężczyzn jest duże, to w przypadku kobiet - małe. Do tej pory zostało zakwalifikowanych ok. 20 pań, a potrzebujemy jeszcze ok. 100" - powiedział rzecznik. Kobiety są potrzebne do sprawdzania podróżujących pań, gdy te np. wymagają szczegółowej kontroli.

REKLAMA

Od kandydatów i kandydatek port oczekuje m.in. co najmniej średniego wykształcenia, umiejętności praktycznego posługiwania się bronią, dobrej sprawności psychofizycznej, a także wysokiej kultury osobistej i odporności na stres. Oferty można składać w siedzibie portu do 16 kwietnia.

Jak poinformował Przybylski, lotnisko zapewnia zakwalifikowanym osobom specjalistyczne szkolenie. "SOL to elitarna jednostka ochroniarska, odpowiada za bezpieczeństwo specyficznego obiektu, jakim jest lotnisko" - powiedział rzecznik.

Nowe prawo lotnicze wymaga, by zarządzający portami przejęli kontrolę bezpieczeństwa od Straży Granicznej. Zgodnie z nim, Straż Graniczna przestaje odpowiadać za część zadań związanych z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. Przejmie je zarządzający lotniskiem, który będzie mógł powierzyć kontrolę własnej Służbie Ochrony Lotniska lub zatrudnić w tym celu zewnętrzną firmę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami w gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa. Pod koniec grudnia władze Lotniska Chopina oraz Straży Granicznej podpisały porozumienie, na mocy którego lotnisko przejmie całość obowiązków związanych z kontrolą. Straż Graniczna będzie ją nadzorować.

W czerwcu 2011 r. nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. 18 sierpnia ubiegłego roku nowe prawo lotnicze zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych punktów, np. przejęcia przez władze lotniska kontroli bezpieczeństwa pasażerów.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło 1,88 mln pasażerów, czyli o 5,5 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2011 r.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA