REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"W kolejnych miesiącach sprzedaż będzie rosła wolniej"

Subskrybuj nas na Youtube
fot. shutterstock
fot. shutterstock
/
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ekonomiści BZ WBK o poniedziałkowych danych GUS dotyczących sprzedaży detalicznej i bezrobocia. W lutym sprzedaż urosła o 13,7 proc. rdr. Stopa bezrobocia wyniosła 13,5 proc.:

"Wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł w lutym 13,7 proc. rok do roku, niewiele mniej niż w styczniu - 14,3 proc. i wyraźnie więcej niż wskazywała nasza prognoza - 9,6 proc. rok do roku oraz konsensus rynkowy - 9,8 proc.

REKLAMA

Największym zaskoczeniem był mocny wzrost sprzedaży pojazdów samochodowych i motocykli - 10,2 proc. miesiąc do miesiąca i 23,6 proc. rok do roku, oraz tzw. pozostałej sprzedaży detalicznej prowadzonej w niewyspecjalizowanych sklepach - 17,2 proc. mdm i 33,9 proc. rdr. Mocniej niż zakładaliśmy wzrosła również sprzedaż paliw - 2,9 proc. mdm i 21,6 proc. rdr. W sumie, te trzy kategorie odpowiadały za około 10 punktów procentowych rocznego wzrostu sprzedaży ogółem. Według naszych szacunków wzrost sprzedaży detalicznej po wyłączeniu pojazdów i paliw spowolnił do około 7,4 proc. licząc rok do roku z 7,9 proc. w styczniu.

Wzrost sprzedaży samochodów mógł być w pewnym stopniu powiązany z przyspieszonymi w tym roku wypłatami rocznych premii w niektórych firmach. Zazwyczaj większy przypływ gotówki do gospodarstw domowych następuje dopiero w marcu i wtedy właśnie rośnie sprzedaż aut, ale w tym roku część firm wypłaciła premie przed wejściem w życie podwyżki składki rentowej, przez co klienci mogli wcześniej pojawić się w salonach. Niemniej zaskoczeniem jest, że efekt ten nie był widoczny w śledzonych przez nas danych o rejestracji nowych samochodów - w lutym nastąpił spadek rejestracji o 1,8 proc. miesiąc do miesiąca.

REKLAMA

Znacznie trudniej jest wyjaśnić przyczynę wzrostu sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach, którego skala jest zupełnie nietypowa jak ten miesiąc. W kolejnych miesiącach spodziewamy się spowolnienia wzrostu sprzedaży, któremu będzie sprzyjała stopniowo pogarszająca się sytuacja na rynku pracy i hamowanie wzrostu dochodów gospodarstw domowych.

Luty, zgodnie z oczekiwaniami, przyniósł wzrost stopy bezrobocia do 13,5 proc., najwyższego poziomu od 2007 roku, z 13,2 proc. w styczniu. Z danych GUS wynika, że na koniec lutego liczba bezrobotnych zarejestrowanych wyniosła 2168,2 tys. osób, co oznacza wzrost o 2,2 proc. miesiąc do miesiąca. Wśród osób nowo zarejestrowanych największy odsetek stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny - około 79,5 proc. Warto wspomnieć, że w lutym pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 60,8 tys. ofert pracy, więcej niż miesiąc wcześniej i w lutym 2011 r. Co więcej, na koniec lutego mniej zakładów pracy deklarowało zwolnienia w najbliższym czasie. Niemniej, sytuacja na rynku pracy w najbliższym czasie nie będzie sprzyjała wzrostowi wydatków gospodarstw domowych."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mam orzeczenie o niepełnosprawności dziecka. Co dalej?

„Moja córka otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności. Co powinnam teraz zrobić? O jakie świadczenia mogę się starać i gdzie?” – pyta Czytelniczka.

„Pragnę złożyć petycję w sprawie wprowadzenia zmiany godzin czasu pracy względnie dodatkowych dni urlopu dla osób 55+”. Resort pracy reaguje: 28 kwietnia 2025 r. zaproponowano: praca 6 godzin dziennie zamiast 8., a może 3 dni wolne w tygodniu. Mniej godzin pracy – ale to samo wynagrodzenie

Praca, szczególnie osób powyżej 50. roku życia, nie jest towarem, a wypłacane wynagrodzenie nie powinno być jedynym miernikiem jej wartości. Współczesne tempo życia, ciągły stres i zmęczenie wymagają od pracowników więcej wypoczynku i bardziej elastycznego oraz krótszego czasu pracy, aby zapobiegać negatywnym skutkom zdrowotnym. Resort pracy wsłuchuje się w głosy pracowników, w doświadczonych pracowników. W dniu 28 kwietnia 2025 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje, które mogłyby zrewolucjonizować dotychczasowy model. Rozważa się między innymi skrócenie dnia pracy do 6 godzin oraz wprowadzenie systemu pracy dającego trzy dni wolne w tygodniu.

Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą? Zasady przystąpienia w innym terminie

W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe, które mogą pokrzyżować nawet najstaranniej przygotowane plany. Choroba, nagłe pogorszenie stanu zdrowia czy inne nieprzewidziane okoliczności mogą sprawić, że uczeń nie będzie w stanie przystąpić do egzaminu maturalnego w wyznaczonym, głównym terminie. Co zrobić, gdy zachoruję przed maturą?

Wyższe pensje dla rezydentów od lipca 2025 roku. Oto nowe stawki wynagrodzenia

Od 1 lipca 2025 roku lekarze i dentyści odbywający specjalizację w ramach rezydentury otrzymają wyższe wynagrodzenie. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia przewiduje podwyżki zarówno dla specjalizacji priorytetowych, jak i pozostałych dziedzin. Sprawdź, ile będą zarabiać rezydenci po zmianach.

REKLAMA

Gwarantowana rekompensata dla pracownika za 3 maja 2025 r. [PRAWO]

Święto 3 maja w 2025 r. wypada w sobotę. Co na to prawo? Przewidywana jest gwarantowana rekompensata dla pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy w maju?

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Skład komisji maturalnej 2025 – kto może być członkiem?

Matury ustne 2025: jaki jest skład komisji maturalnej? Kto może być członkiem zespołu przedmiotowego na maturze ustnej? Czy może być nauczyciel z tej samej szkoły albo nawet nauczyciel, który uczył zdającego maturzystę?

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty, gdyż bezpośrednio dotyczą dochodów emerytów i rencistów

Ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma korespondencję z ZUS. Należy dokładnie przeczytać otrzymane dokumenty. Chodzi o marcową waloryzację i dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastkę.

REKLAMA

Konklawe 2025 i najdłuższe konklawe w historii [WYWIAD]

Data konklawe 2025 to 7 maja (środa). Jaka jest historia wyborów papieża? Kto był pierwszym Polakiem biorącym udział w elekcji papieża? Dlaczego Polska ma tak mało kardynałów? Ile trwało najdłuższe konklawe w historii? Na te i inne pytania odpowiada ksiądz dr Przemysław Śliwiński, który jest autorem książki "Konklawe. Tajemnica wyborów papieskich".

Konklawe rozpocznie się 7 maja

Agencja Ansa poinformowała, że konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, rozpocznie się 7 maja. Decyzja w tej sprawie zapadła w poniedziałek po kongregacji kardynałów, obradujących w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej.

REKLAMA