REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: trudno będzie osiągnąć zastępowalność pokoleń

fot. shutterstock
fot. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Poziom dzietności w przyszłości się zwiększy, ale trudno będzie osiągnąć zastępowalność pokoleń - przewidują eksperci. Podczas II Kongresu Demograficznego przekonywali, że trzeba zachęcać do posiadania dzieci, umożliwiając rodzicom łączenie pracy z życiem rodzinnym.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim rozpoczął się II Kongres Demograficzny, na którym zaprezentowano m.in. wyniki przeprowadzonego w zeszłym roku spisu powszechnego.

Jak mówił prezes GUS prof. Janusz Witkowski, wyniki spisu potwierdziły, że polskie społeczeństwo się starzeje: maleje liczba dzieci i młodzieży, jednocześnie zwiększa się odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym. Uczestnicy kongresu zastanawiali się, czy te procesy da się odwrócić.

REKLAMA

Prof. Janina Jóźwiak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH, zwróciła uwagę, że w Polsce poziom niskiej dzietności utrzymuje się niepokojąco długo. Prognozy GUS do 2035 r., choć zakładają łagodny wzrost dzietności, wskazują jednak, że liczba urodzeń wciąż będzie spadać. Jej zdaniem podejmując natychmiastowe działania zmierzające do ułatwienia realizacji planów rodzinnych, można zahamować lub złagodzić skutki aktualnego niżu urodzeniowego.

Jak dodała, obecnie najwyższy udział wśród rodzących mają kobiety z wyższym wykształceniem (ok. 40 proc.), które jednak rzadziej niż pozostałe kobiety decydują się posiadanie drugiego lub kolejnego dziecka. Jednocześnie pracujące kobiety częściej decydują się na dziecko niż kobiety niepracujące, ale w przypadku kolejnego dziecka jest odwrotnie. Dlatego - zdaniem prof. Jóźwiak - to do kobiet przede wszystkim powinna być adresowana polityka rodzinna.

Zwróciła uwagę, że to kobiety ponoszą w głównej mierze ciężar związany z łączeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Szczególnie trudny - jak podkreśliła - jest początkowy okres dorosłości, gdy równocześnie inwestuje się w karierę zawodową i rodziną. Jak dodała, wytwarza się wtedy silne napięcie między dwoma najważniejszymi aktywnościami młodych ludzi i łagodzenie tego napięcia powinno być głównym celem polityki rodzinnej, która powinna skupić się m.in. na rozbudowie instytucjonalnej opieki nad dziećmi, ułatwieniem powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, wprowadzaniu elastycznych form zatrudnienia itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tylko przemyślana, zintegrowana i konsekwentna polityka wspierająca rodziny może być remedium na niekorzystne trendy dzietności i środkiem do odnowy demograficznej Polski" - przekonywała prof. Jóźwiak.

REKLAMA

Przewodniczący Rządowej Rady Ludnościowej prof. Zbigniew Strzelecki także podkreślał, że tylko systemowe i kompleksowe reformy mogą przynieść rezultaty. Jak mówił, muszą zmienić się m.in. postawy pracodawców wobec rodziców, dostęp do usług medycznych, pomocy społecznej. Zwrócił także uwagę na związek problemów mieszkaniowych z poziomem dzietności - z badań wynika, że choć decyzja o pierwszym dziecku nie jest na ogół uzależniona od warunków mieszkaniowych, to w bardzo wysokim stopniu wpływają one na decyzję o drugim i kolejnym dziecku.

Zaznaczył jednak, że w polityce ludnościowej nie można skupiać się tylko na ludziach młodych; nie można stosować tylko rozwiązań przygotowanych z myślą o młodych i służących podwyższaniu dzietności, ale tak kształtować politykę, by ludzie starsi nie czuli się grupą wykluczoną. Tym bardziej że będą oni stanowić grupę coraz większą.

Strzelecki wskazywał na potrzebę reformy systemu emerytalnego - całego, a nie poszczególnych jego elementów - ograniczanie rozbudowanych świadczeń i wysokich zasiłków, zreformowanie rynku pracy wydłużające aktywność zawodową i zwiększanie partycypacji w zatrudnieniu w tych grupach, w których jest ono wciąż za niskie (kobiety, osoby w wieki okołoemerytalnym).

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA