REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie program wsparcia dla młodych bezrobotnych

fpt. shutterstock
fpt. shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kończymy przygotowanie pilotażowego programu dla młodych bezrobotnych, który zakłada konieczność zatrudnienia pracownika przez sześć miesięcy po wcześniejszym półrocznym stażu - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas konferencji prasowej w Starachowicach (Świętokrzyskie) minister mówił, że program ma dotyczyć osób do 30. roku życia.

"Za utrzymanie pracownika przez pół roku po stażu pracodawca otrzyma dodatkowy bonus finansowy. Wychodzimy z założenia, że utrzymanie pracownika w firmie przez rok, poświęcenie pracodawcy i przekazanie umiejętności i związanie zatrudnionego z zakładem spowoduje, że dużo trudniej będzie się rozstawać z takim pracownikiem niż po trzymiesięcznym stażu" - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że to głównie staże umożliwiają młodym ludziom zdobycie pierwszego "realnego doświadczenia" na rynku pracy.

REKLAMA

Program, na który resort pracy chce przeznaczyć 40 mln zł, będzie uruchomiony prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 r. Początkowo będzie mogło z niego skorzystać w całym kraju ponad 20 powiatów o najwyższej stopie bezrobocia wśród młodych bezrobotnych, a także powiaty specyficzne pod względem struktury społecznej czy wielkości.

Program będzie umożliwiał również udzielenie pomocy finansowej osobom, które w poszukiwaniu pracy migrują z rodzinnych miejscowości - chodzi m.in. o dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii ministra aktywizacja na rynku pracy młodych bezrobotnych oraz osób powyżej 50. roku życia to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi państwo.

Dodał, że trzeba przeanalizować funkcjonowanie programu "50 plus", by wiedzieć, które elementy projektu warto kontynuować, a które odrzucić - bo się nie sprawdziły.

Minister odwiedził Powiatowy Urząd Pracy w Starachowicach. W 100-tysięcznym powiecie jest ponad 7 tys. bezrobotnych. W 1995 r. ponad 30 proc. mieszkańców tych przemysłowych terenów było bez pracy - najwięcej w regionie.

Dzięki realizowanym przez pośredniak projektom, czyli głównie finansowaniu podejmowania działalności gospodarczej przez bezrobotnych, refundacji kosztów doposażenia stanowisk pracy dla pracodawców, stażom dla młodych - bezrobocie spadło do 18,3 proc. mieszkańców. To najmniej w porównaniu z innymi powiatami o charakterze przemysłowym w Świętokrzyskiem.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA