Pracodawcy nie chcą zatrudniać osób chorych psychicznie

© micha - Fotolia.com / Fotolia
Aktywnych zawodowo jest jedynie 1 proc. chorych na schizofrenię. Trudno przekonać pracodawców, by zatrudniali osoby chore psychicznie lub niepełnosprawne intelektualnie - poinformowała Elżbieta Gołębiewska ze Stowarszyszenia Ekon.

Stowarzyszenie Ekon zatrudnia ponad tysiąc osób niepełnosprawnych, w tym ponad 40 proc. osób chorych psychicznie. Niepełnosprawni pracują m.in. przy sortowaniu surowców wtórnych, a także w firmach, z którymi stowarzyszenie współpracuje.

Gołębiewska mówiła, że mimo zachęt, jak dopłata do wynagrodzenia, pracodawcy oferują zbyt mało miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. "Po skończeniu warsztatów terapii zajęciowej osoby niepełnosprawne, nie znajdują zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Z kolei z rynku znikają zakłady pracy chronionej" - dodała.

Oceniła, że pracodawców odstrasza to, że zatrudniając osobę niepełnosprawną, muszą przygotować dla niej specjalne miejsce pracy, przygotować do tego współpracowników, a także przestrzegać prawa w zakresie przysługującego niepełnosprawnemu pracownikowi dłuższego urlopu, krótszego dnia pracy, dłuższej przerwy w ciągu dnia.

Gołębiewska podkreśliła, że najtrudniej jest przekonać do zatrudniania osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. Z danych stowarzyszenia wynika, że zatrudnienie znajduje 10 proc. osób chorych psychicznie i 1 proc. osób ze schizofrenią. Podkreśliła, że część osób chorych psychicznie nie chce orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż obawia się stygmatyzacji.

Dodała, że stowarzyszenie zatrudnia osoby z różnym wykształceniem. "Schizofrenia dotyka na różnym etapie życia. Niektóre osoby nie zdążyły się wykształcić, są też osoby z dwoma fakultetami" - zaznaczyła. Podkreśliła, że praca związana z ochroną środowiska daje zatrudnionym poczucie misji, ale przede wszystkim daje możliwość zarobienia pieniędzy, mobilizuje do większej samodzielności, kontaktów z ludźmi.

Według Gołębiewskiej w bogatszych krajach Europy w miarę godne życie osobom niepełnosprawnym gwarantuje opieka społeczna, natomiast w Polsce, zatrudnienie jest dla tych osób często kwestią przeżycia.

Według danych GUS w Polsce jest blisko 3,4 mln osób niepełnosprawnych. Liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym to ok. 2,1 mln i stanowi ok. 9,1 proc. ludności w tym wieku. 15,6 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnych jest bezrobotna - są to osoby, które nie pobierają świadczeń np. renty.

Stowarzyszenie Ekon powstało 2003 r. Jest organizacją non profit, która pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie chorym psychicznie i niepełnosprawnym intelektualnie. Współpracuje m.in. z siecią marketów Carrefour. Fundacja Carrefour przekazała stowarzyszeniu 147 tys. euro na realizację projektu, dzięki któremu zostanie przeszkolonych ok. 150 osób psychicznie chorych i upośledzonych umysłowo.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu > www.zmianyprawa.infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...