REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warszawa, druga po Paryżu pod względem liczby budowanych biur

© Artur Bogacki - Fotolia.com
© Artur Bogacki - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warszawa znalazła się drugim, po Paryżu, miastem w Europie pod względem ilości budowanych biurowców - wynika z opublikowanego raportu firmy doradczej CBRE "Rynek powierzchni biurowych w Polsce 2012 r.".

CBRE podkreśla w swoich badaniach, że stolica znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem ilości metrów kwadratowych biur w trakcie budowy lub planowanych na lata 2012/2013. Zwraca jednak uwagę na spore różnice między Warszawą, gdzie jest 700 tys. m kw. powierzchni biurowej, która ma być oddana do użytku w latach 2012-2013, a pierwszym na liście Paryżem (1 mln 455 tys. m kw.)

Analitycy podkreślają, że Warszawa ze swoimi zasobami 3,6 mln m kw. nowoczesnych powierzchni biurowych jest największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce. Jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi - np. Paryżem (54 mln mkw.), Londynem (20 mln m kw.), Monachium (20 mln m kw.), Mediolanem (12 mln m kw.) czy Wiedniem (10 mln m kw.) stolica wciąż jest we wczesnej fazie rozwoju.

W Polsce na kolejnych miejscach za Warszawą pod względem ilości nowoczesnej powierzchni biurowej, są: Kraków (540 tys. m kw.), Wrocław (400 tys. m kw.) oraz Trójmiasto (380 tys. m kw.).

REKLAMA

Analitycy CBRE podkreślają, że niezależnie od kryzysu, nie brakowało najemców, jak również deweloperów budujących nowe biura. Na początku 2012 roku w dziewięciu głównych miastach Polski było prawie 6 milionów metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych, włączając 252 tys. m kw. oddane do użytku w zeszłym roku.

Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku, CBRE Joanna Mroczek zwróciła uwagę na to, że pod względem popytu 2011 r. był kolejnym rekordowym rokiem. Całkowita wielkość wynajętej powierzchni biurowej wyniosła 900 tys. m kw., z czego ponad połowa umów podpisana została w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Obserwując wzrost zapytań wśród najemców, przewidujemy, iż 2012 r. również będzie bardzo aktywny pod względem wynajmu, nie tylko w Warszawie, ale przede wszystkim w pozostałych miastach" - powiedziała PAP Mroczek.

Dodała, że w przeciwieństwie do stolicy, rynki regionalne są nadal niedojrzałe, a ich rozwój związany jest głównie ze światowymi trendami przenoszenia operacji biznesowych do bardziej konkurencyjnych lokalizacji.

Firma CBRE, z siedzibą w Los Angeles jest międzynarodową firmą doradczą, która działa w sektorze nieruchomości komercyjnych. CBRE zatrudnia około 34 tys. pracowników i obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 placówkach na całym świecie (z wyłączeniem firm stowarzyszonych i partnerskich). CBRE jest jedną z 500 firm świata znajdujących się na listach sporządzonych przez magazyn Fortune oraz agencję ratingową Standard & Poor`s.

Także inne firmy doradcze zwracają uwagę na to, że w Warszawie w 2011 r. popyt na nieruchomości biurowe ponownie pobił rekord w historii branży w Polsce.

REKLAMA

Według opublikowanego w poniedziałek raportu "Marketbeat Polska - Wiosna 2012" firmy Cushman & Wakefield popyt był rekordowy, jednak podaż biur w dalszym ciągu spadała, w reakcji na zaostrzone kryteria kredytowania inwestycji przez banki. Z tego względu po raz kolejny bardzo wzrosło znaczenie umów przednajmu, zawieranych przed rozpoczęciem realizacji poszczególnych obiektów.

"W Warszawie ze względu na małą podaż nowych inwestycji spadł poziom biurowych pustostanów. Nie wpłynęło to jednak znacząco na wzrost czynszów - powiedziała Paulina Misiak z Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

Twój Biznes - pierwszy magazyn stworzony z myślą o potrzebach małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA