Koniec zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy
REKLAMA
REKLAMA
20 stycznia 2012 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającejzasady opłacania składek na Fundusz Pracy. Dokument zawierapropozycję nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocjizatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz.415 ze zm.).
Posłowie proponują zmianę zasad zwalniania zopłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników w wieku powyżej55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
Zdaniem projektodawców powyższa zmiana jestkonieczna, gdyż w przyszłości umożliwi tym osobom korzystanie zzasiłku dla bezrobotnych.
W obecnym stanie prawnym składki naFundusz Pracy opłacane są przez pracodawców lub inne jednostkiorganizacyjne za osoby:
• pozostające w stosunku pracy lub stosunkusłużbowym,
• wykonujące pracę na podstawie umowy o pracęnakładczą,
REKLAMA
• wykonujące pracę na podstawie umowyagencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług,do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje sięprzepisy dotyczące zlecenia, oraz za osoby z nimi współpracujące, zwyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowyuaktywniającej, o której mowa w ustawie z 4 lutego 2011 r. o opiecenad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz.235) - do momentuosiągnięcia przez nie 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat wprzypadku mężczyzn (art. 104 ustawy o promocji zatrudnienia iinstytucjach rynku pracy).
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek naFundusz Pracy za wyżej wspomnianych pracowników, którzy osiągnęliwymagany wiek, zostało wprowadzone ustawą z 19 grudnia 2008 r. ozmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracyoraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 6, poz. 33ze zm.). Ustawa ta weszła w życie 1 lipca 2009 r. Od tej datypracodawcy nie opłacają składek na FP za osoby, które ukończyły conajmniej 55 lat - kobieta i co najmniej 60 lat - mężczyzna (art.104b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynkupracy).
Kup publikację:Kodeks pracy 2012 z komentarzem >>
Funkcjonujące obecnie rozwiązania, zgodnie zintencją ustawodawcy, miały uatrakcyjnić zatrudnianie osób w wiekuemerytalnym, jednak jednocześnie wykluczyły możliwość pobieraniaprzez te osoby zasiłków dla bezrobotnych. Warunkiem uzyskania prawado pobierania zasiłków dla bezrobotnych jest opłacanie składki naFundusz Pracy przez co najmniej 6 miesięcy w okresie 18 miesięcyprzed datą zarejestrowania w urzędzie pracy (art. 71 ustawy opromocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
REKLAMA
Omawiany projekt nowelizacji ustawy o promocjizatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera regulacjeuchylające przepisy, które zwalniają z opłacania składek na FunduszPracy za pracowników, którzy ukończyli co najmniej 55 lat wprzypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn.
Zdaniem projektodawców wprowadzenie obowiązkuopłacania składek niezależnie od wieku osób pozostających wstosunku pracy oraz zatrudnionych z innych tytułów określonych wustawie spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia pracowników.Jednocześnie wspomniana zmiana wpłynie na zwiększenie liczby osób wwieku emerytalnym kontynuujących zatrudnienie na podstawie stosunkupracy, jak również z innych tytułów prawnych.
Ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie,zmiany przepisów wejdą w życie 1 stycznia 2013 r.
Więcej na ten temat w: Serwisie Prawno-Pracowniczym
REKLAMA