REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Według dyrektorów finansowych 2012 r. będzie dobry dla inwestycji

© wawritto - Fotolia.com
© wawritto - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 33 proc. dyrektorów finansowych ankietowanych w Polsce ocenia, że ten rok będzie dobrym czasem na przeprowadzenie inwestycji. Wydatki zamierzają finansować kredytami bankowymi, bo klimat dla publicznych emisji akcji oceniają jako niekorzystny - informuje Deloitte.

Około 75 proc. dyrektorów finansowych w Polsce oczekuje w 2012 roku wzrostu PKB, część z nich nawet do poziomu 3 proc. - wynika z drugiej edycji międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli 260 dużych firm w Polsce i Europie Środkowej.

REKLAMA

Ten optymizm wyróżnia polskich menedżerów. W pozostałych krajach dyrektorzy przewidują stagnację, czyli wzrost nieprzekraczający 1,5 proc. Najmniej optymistyczne są oczekiwania na Węgrzech, gdzie prawie 40 proc. dyrektorów finansowych (CFO) przewiduje recesję. W prognozach wyników własnych spółek polscy menedżerowie są mniej optymistyczni. Około 31 proc. oczekuje pogorszenia wyników. W Czechach takie obawy prezentuje tylko 20 proc. dyrektorów finansowych, ale już na Słowacji 40 proc.

"W czerwcu optymizm polskich dyrektorów był o kilka procent większy" - przyznał podczas spotkania z dziennikarzami Krzysztof Pniewski, partner w Dziale Konsultingu Deloiotte. Tłumaczył to raptownym załamaniem w gospodarce, które przyszło w sierpniu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że z 25 do 35 proc. w porównaniu z czerwcem wzrosła skłonność do inwestowania. Wyjaśnił, że ten optymizm występuje niezależnie od obaw menedżerów o ryzyko kursowe, zmiany popytu czy ryzyko recesji w strefie euro.

REKLAMA

W tym roku głównym celem dla 80 proc. polskich dyrektorów finansowych będzie wzrost przychodów na rynkach, na których są obecni. Najniższy priorytet przypisują natomiast poprawie płynności. W ocenie Pniewskiego, wynika to z faktu zgromadzenia przez polskie firmy gotówki dzięki poprawie wyników. Menedżerowie z innych państw Europy Środkowej również za priorytet uznają zwiększanie przychodów, ale dużo większą wagę niż Polacy przywiązują do redukcji kosztów i poprawy płynności w nadchodzących 12 miesiącach.

Także w przeciwieństwie do innych krajów, w Polsce wyższe są oczekiwania dotyczące aktywności na rynku fuzji i przejęć, co może mieć związek z poszukiwaniem możliwości wykorzystania zgromadzonego przez firmy kapitału. Około 60 proc. dyrektorów finansowych w naszym kraju prognozuje niewielki wzrost procesów akwizycji. Jest to najwyższy wskaźnik wśród badanych państw. Średnia nie przekracza 50 proc., a w Chorwacji wynosi niewiele ponad 30 proc. "Największe obawy u dyrektorów finansowych wzbudzają zmiany kursowe. Sytuacja firm jest stosunkowo dobra, dlatego przepowiednie dotyczące kryzysu są traktowane z powagą, ale nie wywołują dużego niepokoju" - powiedział Pniewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejskie badanie dyrektorów finansowych przeprowadzono w okresie grudzień 2011 - styczeń 2012 na grupie 260 dyrektorów z listy 500 największych firm w Europie Środkowej - w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Chorwacji i na Węgrzech.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA