Pracodawcy proponują "work sharing"
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważają, że przepis umożliwiający taką organizację pracy powinien znaleźć się w Kodeksie pracy.
REKLAMA
- To rozwiązanie, które zapobiega bezrobociu.Pracownicy, którym skraca się czas pracy, znaleźliby się bowiem wgrupie bezrobotnych i otrzymywaliby zasiłki z Funduszu Pracy. Dlapracodawcy jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może utrzymaćzatrudnienie, zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych pracowników,specjalistów i nie ponosić wysokich kosztów zwolnień z pracy, anastępnie rekrutacji personelu w warunkach poprawy funkcjonowaniafirmy - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentuDialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.
Dzielenie się pracą to również dobrerozwiązanie dla osób starszych, których wydajność jest mniejsza iuzasadnia ograniczenie wymiaru czasu pracy. To dobre rozwiązaniedla przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej, kiedynie ma już możliwości korzystania z rozwiązań ustawyantykryzysowej.
Ta forma organizacji pracy nie zwiększa wydatkówbudżetowych na świadczenia społeczne. W Polsce nie ma barierprawnych dzielenia się pracą jako szczególną formą elastycznościzatrudnienia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie tejformuły na mocy porozumienia stron.
Regulację prawną ułatwiającą dzielenie siępracą zawiera art. 185 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawospółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848). Wmyśl tego przepisu, w razie gospodarczej konieczności walnezgromadzenie, w celu zapewnienia pracy wszystkim członkom, możeskrócić równomiernie czas pracy i zmniejszyć odpowiedniowynagrodzenie bez wypowiedzenia spółdzielczej umowy o pracę lub jejwarunków. Uchwała walnego zgromadzenia powinna dotyczyć, conajmniej jednego działu pracy lub wszystkich członków wykonującychpracę tego samego rodzaju.
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu:www.zmianyprawa.infor.pl
Zdaniem PKPP Lewiatan tego rodzaju przepispowinien być wprowadzony na stałe także do Kodeksu pracy.Merytorycznie wiąże się on z art. 91 k.p., jednak powinienprzewidywać prostszy tryb zastosowania - tj. bez koniecznościzawierania porozumienia ze związkami zawodowymi lubprzedstawicielstwem pracowników.
źródło: PKPP Lewiatan
REKLAMA