REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy chcą zlikwidować 400 szkół

© lightpoet - Fotolia.com
© lightpoet - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium oświaty wpłynęło 57 wniosków intencyjnych o likwidacji szkół od samorządów. Władze lokalne chcą zlikwidować m.in. 17szkół podstawowych, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych, z których większość to technika i licea profilowane. Jak poinformowano w Kuratorium Oświaty w Poznaniu wnioski intencyjne nie są pełne (nie manp. informacji z Poznania) i zazwyczaj jest ich więcej niż rzeczywiściepóźniej likwidowanych szkół.

W Poznaniu na pierwszej w tym roku sesji rady miasta radni wyrazili wolę zamknięcia Zespołu Szkół Chemicznych, czterech gimnazjów i jednego z liceów ogólnokształcących. Zdecydowali też o połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum na poznańskim Strzeszynie, a także włączeniu Gimnazjum nr 1, do Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ma to przynieść 7 mln zł oszczędności.

Wedługpoznańskich samorządowców zmiany w sieci szkół spowodowane są względamidemograficznymi - np. w ciągu trzech ostatnich lat liczba gimnazjalistów w mieście zmniejszyła się z 13,6 tys. do 11,7 tys.

Dolubelskiego kuratora oświaty wpłynęło dotychczas 56 wniosków o opinie wsprawie likwidacji bądź przekształcenia różnych placówek. Najwięcej - 28 - dotyczy likwidacji szkół podstawowych i filialnych, w których liczba uczniów nie przekracza 41. Jedno zgłoszenie dotyczy likwidacji gimnazjum, dwa wnioski - przekształcenia szkoły podstawowej w filię innej szkoły. Formalnie zlikwidowane ma być też 19 szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, do których już od kilku lat nie prowadzono naboru. W trzech przypadkach samorządy chcą przekazać szkoły do prowadzenia stowarzyszeniom.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

Wśród szkół, jakie samorząd chce zlikwidować w woj. lubelskim jest gimnazjum w Chełmie, liczące 180 uczniów. Jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Stanisław Mościcki, dwainne gimnazja w Chełmie znajdują się w promieniu 1,5-2,5 km. Poinformował także, że po wygaszeniu gimnazjum nr 3 do tego budynku przeniesione będzie przedszkole, które obecnie funkcjonuje nieopodal, w budynku o gorszym standardzie. Mościcki tłumaczył, że w Chełmie konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę, które pochłaniają ok.połowę budżetu miasta.

Jak poinformowano w śląskim kuratoriumoświaty samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne dotyczące likwidacji51 szkół i jednego przedszkola. Na liście szkół do likwidacji znalazło się: pięć szkół podstawowych, pięć gimnazjów, 14 liceów ogólnokształcących, w tym licea uzupełniające dla dorosłych, 13 techników z technikami uzupełniającymi dla dorosłych, sześć liceów profilowanych, trzy szkoły zawodowe, pięć szkół policealnych.

Wedługrzeczniczki śląskiego kuratora Anny Wietrzyk, główną przyczyną likwidacji szkół dla dzieci i młodzieży jest niż demograficzny, natomiast w przypadku szkół dla dorosłych brakuje po prostu chętnych do nauki. Jak do tej pory największą w woj. śląskim liczbę wśród zgłoszonych do likwidacji szkół stanowią licea ogólnokształcące. Z analizy uchwał intencyjnych przeprowadzonych w kuratorium oświaty wynika, że w niektórych uzasadnieniach do nich pojawiły się informacje, że na przykład od kilku lat w szkole nie było naboru do klasy pierwszej iw czerwcu ostatni rocznik kończy naukę.

Do zachodniopomorskiego kuratorium oświaty wpłynęło do tej pory 50 wniosków dotyczących likwidacji szkół. Najwięcej - 31 dotyczy szkół ponadgimnazjalnych, 14 - szkół podstawowych, dwie przedszkoli i placówek oświatowych. Do kuratorium wpłynęły ponadto trzy wnioski o połączeniu szkół podstawowychi gimnazjów. Część z wniosków jest już pozytywnie zaopiniowana przez kuratorium.

Według danych szczecińskiego urzędu miasta, połączonych zostanie sześć szkół. W wyniku tego likwidacji ulegnie jednaszkoła podstawowa i jedno gimnazjum. Będą zlikwidowane również: trzy licea profilowane, pięć techników uzupełniających, dwa uzupełniające licea ogólnokształcące, jedno uzupełniające liceum dla dorosłych i jednotechnikum dla dorosłych.

Jak dotąd pomorskie kuratorium oświaty otrzymało informację o planie likwidacji (z końcem roku szkolnego lub np. za dwa lata - przez wygaszenie) około 40 placówek oświatowych w województwie. W większości dotyczą one szkół ponadgimnazjalnych, w tym 12 techników (ośmiu dla młodzieży i czterech dla dorosłych), siedmiu liceów profilowanych (w tym jednego przez wygaszenie) oraz kilku liceów ogólnokształcących. Samorządy zgłosiły też dotychczas chęć zamknięcia dwóch gimnazjów (w tym jednego przez wygaszenie) i dwóch szkół podstawowych (w tym jednej filii szkoły).

Z danych podkarpackiego kuratora oświaty wynika, że gminy chcą zlikwidować 22 szkoły, w tym cztery podstawowe, sześć filialnych, dwa gimnazja i 10 ponadgimnazjalnych; utworzyć cztery zespoły szkół, łącząc w trzech przypadkach szkoły podstawowe z gimnazjami, a w jednym jeszcze dodatkowoz przedszkolem. Jedną szkołę podstawową zamierzają przekształcić w szkołę filialną. Gminy chcą jeszcze utworzyć pięć zespołów przedszkolnych.

Jak poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis, do kuratorium wpłynęło 21 wniosków o likwidację szkół w województwie podlaskim. To cztery szkoły podstawowe, 14 szkół ponadgimnazjalne, dwa schroniska młodzieżowe oraz specjalistyczny ośrodek szkolno-wychowawczy. Wśród szkół, które samorząd chce zamknąć jest Szkoła Podstawowa w Krynickich, gdzie uczy się tylko 23 dzieci.

Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęły uchwały intencyjne dotyczące likwidacji 23 szkół: 18 szkół podstawowych, jednej szkoły podstawowej filialnej, jednego gimnazjum, jednej zasadniczej szkoły zawodowej, jednego technikum i jednego liceum ogólnokształcącego działającego w ramach zespołu szkół. Jak zaznaczył rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki dane te pokazują sytuację na dzień 1 lutego. Nie obejmują też Warszawy.

Rada Warszawy podjęła uchwały przewidujące zlikwidowanie ośmiu szkół. Jedna szkoła podstawowa oraz przedszkole zostaną przekształcone, kolejnych pięć placówek będzie wygaszanych, co oznacza, że nie będzie donich już prowadzony nabór, ale uczniowie będą kontynuować naukę.

KuratoriumOświaty w Krakowie ma informacje o zamiarze likwidacji w Małopolsce czterech przedszkoli, ośmiu szkół podstawowych lub gimnazjów (w tym dwóch filii szkół podstawowych) oraz 16 szkół ponadgimnazjalnych - w sześciu z nich nie był już prowadzony nabór. W pięciu przypadkach samorządy proponują przejęcie szkół przez osoby fizyczne lub stowarzyszenia.

Dane te nie obejmują jednak Krakowa, w którym planowana jest likwidacja i przeniesienie dzieci do innych placówek: z jednego przedszkola, jednego gimnazjum, dwóch liceów ogólnokształcących,Zespół Szkól Mechanicznych i jednego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Likwidacja poprzez wygaszanie ma dotyczyć jednego gimnazjum i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jedno gimnazjum ma być przekazane do powodzenia innemu organowi.

Do warmińsko-mazurskiegokuratorium w Olsztynie wpłynęło 17 wniosków organów prowadzących o opinie kuratora w sprawie zmian organizacyjnych w szkołach. Osiem wniosków dotyczy likwidacji szkół podstawowych, trzy wnioski dotyczyły przekształcenia szkół podstawowych w filie, trzy wnioski w sprawie likwidacji szkoły z zamiarem przekazania placówki stowarzyszeniu, pozostałe wnioski dotyczyły zmian organizacyjnych. Niektóre samorządy likwidują szkoły mimo negatywnej opinii kuratorium - powiedział wicekurator Marek Szter.

Dotychczas do dolnośląskiego kuratorium oświaty wpłynęło 13 uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół. To uchwały dotyczące szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Cześć z tych uchwał dotyczy likwidacji liceów czy techników wchodzących w skład zespołów szkół.

Do końca stycznia Kuratorium Oświaty w Kielcach rozpatrzyło dziewięć wniosków gmin, dotyczących likwidacji szkół - chodzi o szkoły podstawowe.

Poradnik Oświatowy - miesięcznik przygotowany z myślą o dyrektorach szkół/placówek

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA