REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy chcą zlikwidować 400 szkół

© lightpoet - Fotolia.com
© lightpoet - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do końca lutego samorządy muszą podjąć ostateczne decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji szkół. Z danych wynika, że do kuratoriów wpłynęły dotąd uchwały samorządów dotyczące zamiaru likwidacji około 400 szkół.

Najwięcej takich uchwał jak dotąd przekazały samorządy w województwach: wielkopolskim, lubelskim, śląskim i zachodniopomorskim.

Do wielkopolskiego kuratorium oświaty wpłynęło 57 wniosków intencyjnych o likwidacji szkół od samorządów. Władze lokalne chcą zlikwidować m.in. 17szkół podstawowych, 12 gimnazjów i 16 szkół ponadgimnazjalnych, z których większość to technika i licea profilowane. Jak poinformowano w Kuratorium Oświaty w Poznaniu wnioski intencyjne nie są pełne (nie manp. informacji z Poznania) i zazwyczaj jest ich więcej niż rzeczywiściepóźniej likwidowanych szkół.

W Poznaniu na pierwszej w tym roku sesji rady miasta radni wyrazili wolę zamknięcia Zespołu Szkół Chemicznych, czterech gimnazjów i jednego z liceów ogólnokształcących. Zdecydowali też o połączeniu szkoły podstawowej i gimnazjum na poznańskim Strzeszynie, a także włączeniu Gimnazjum nr 1, do Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Ma to przynieść 7 mln zł oszczędności.

Wedługpoznańskich samorządowców zmiany w sieci szkół spowodowane są względamidemograficznymi - np. w ciągu trzech ostatnich lat liczba gimnazjalistów w mieście zmniejszyła się z 13,6 tys. do 11,7 tys.

Dolubelskiego kuratora oświaty wpłynęło dotychczas 56 wniosków o opinie wsprawie likwidacji bądź przekształcenia różnych placówek. Najwięcej - 28 - dotyczy likwidacji szkół podstawowych i filialnych, w których liczba uczniów nie przekracza 41. Jedno zgłoszenie dotyczy likwidacji gimnazjum, dwa wnioski - przekształcenia szkoły podstawowej w filię innej szkoły. Formalnie zlikwidowane ma być też 19 szkół ponadgimnazjalnych w Lublinie, do których już od kilku lat nie prowadzono naboru. W trzech przypadkach samorządy chcą przekazać szkoły do prowadzenia stowarzyszeniom.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

Wśród szkół, jakie samorząd chce zlikwidować w woj. lubelskim jest gimnazjum w Chełmie, liczące 180 uczniów. Jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Stanisław Mościcki, dwainne gimnazja w Chełmie znajdują się w promieniu 1,5-2,5 km. Poinformował także, że po wygaszeniu gimnazjum nr 3 do tego budynku przeniesione będzie przedszkole, które obecnie funkcjonuje nieopodal, w budynku o gorszym standardzie. Mościcki tłumaczył, że w Chełmie konieczna jest racjonalizacja wydatków na oświatę, które pochłaniają ok.połowę budżetu miasta.

Jak poinformowano w śląskim kuratoriumoświaty samorządy podjęły dotąd uchwały intencyjne dotyczące likwidacji51 szkół i jednego przedszkola. Na liście szkół do likwidacji znalazło się: pięć szkół podstawowych, pięć gimnazjów, 14 liceów ogólnokształcących, w tym licea uzupełniające dla dorosłych, 13 techników z technikami uzupełniającymi dla dorosłych, sześć liceów profilowanych, trzy szkoły zawodowe, pięć szkół policealnych.

Wedługrzeczniczki śląskiego kuratora Anny Wietrzyk, główną przyczyną likwidacji szkół dla dzieci i młodzieży jest niż demograficzny, natomiast w przypadku szkół dla dorosłych brakuje po prostu chętnych do nauki. Jak do tej pory największą w woj. śląskim liczbę wśród zgłoszonych do likwidacji szkół stanowią licea ogólnokształcące. Z analizy uchwał intencyjnych przeprowadzonych w kuratorium oświaty wynika, że w niektórych uzasadnieniach do nich pojawiły się informacje, że na przykład od kilku lat w szkole nie było naboru do klasy pierwszej iw czerwcu ostatni rocznik kończy naukę.

Do zachodniopomorskiego kuratorium oświaty wpłynęło do tej pory 50 wniosków dotyczących likwidacji szkół. Najwięcej - 31 dotyczy szkół ponadgimnazjalnych, 14 - szkół podstawowych, dwie przedszkoli i placówek oświatowych. Do kuratorium wpłynęły ponadto trzy wnioski o połączeniu szkół podstawowychi gimnazjów. Część z wniosków jest już pozytywnie zaopiniowana przez kuratorium.

Według danych szczecińskiego urzędu miasta, połączonych zostanie sześć szkół. W wyniku tego likwidacji ulegnie jednaszkoła podstawowa i jedno gimnazjum. Będą zlikwidowane również: trzy licea profilowane, pięć techników uzupełniających, dwa uzupełniające licea ogólnokształcące, jedno uzupełniające liceum dla dorosłych i jednotechnikum dla dorosłych.

Jak dotąd pomorskie kuratorium oświaty otrzymało informację o planie likwidacji (z końcem roku szkolnego lub np. za dwa lata - przez wygaszenie) około 40 placówek oświatowych w województwie. W większości dotyczą one szkół ponadgimnazjalnych, w tym 12 techników (ośmiu dla młodzieży i czterech dla dorosłych), siedmiu liceów profilowanych (w tym jednego przez wygaszenie) oraz kilku liceów ogólnokształcących. Samorządy zgłosiły też dotychczas chęć zamknięcia dwóch gimnazjów (w tym jednego przez wygaszenie) i dwóch szkół podstawowych (w tym jednej filii szkoły).

Z danych podkarpackiego kuratora oświaty wynika, że gminy chcą zlikwidować 22 szkoły, w tym cztery podstawowe, sześć filialnych, dwa gimnazja i 10 ponadgimnazjalnych; utworzyć cztery zespoły szkół, łącząc w trzech przypadkach szkoły podstawowe z gimnazjami, a w jednym jeszcze dodatkowoz przedszkolem. Jedną szkołę podstawową zamierzają przekształcić w szkołę filialną. Gminy chcą jeszcze utworzyć pięć zespołów przedszkolnych.

Jak poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Białymstoku Małgorzata Palanis, do kuratorium wpłynęło 21 wniosków o likwidację szkół w województwie podlaskim. To cztery szkoły podstawowe, 14 szkół ponadgimnazjalne, dwa schroniska młodzieżowe oraz specjalistyczny ośrodek szkolno-wychowawczy. Wśród szkół, które samorząd chce zamknąć jest Szkoła Podstawowa w Krynickich, gdzie uczy się tylko 23 dzieci.

Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęły uchwały intencyjne dotyczące likwidacji 23 szkół: 18 szkół podstawowych, jednej szkoły podstawowej filialnej, jednego gimnazjum, jednej zasadniczej szkoły zawodowej, jednego technikum i jednego liceum ogólnokształcącego działającego w ramach zespołu szkół. Jak zaznaczył rzecznik kuratorium Andrzej Kulmatycki dane te pokazują sytuację na dzień 1 lutego. Nie obejmują też Warszawy.

Rada Warszawy podjęła uchwały przewidujące zlikwidowanie ośmiu szkół. Jedna szkoła podstawowa oraz przedszkole zostaną przekształcone, kolejnych pięć placówek będzie wygaszanych, co oznacza, że nie będzie donich już prowadzony nabór, ale uczniowie będą kontynuować naukę.

KuratoriumOświaty w Krakowie ma informacje o zamiarze likwidacji w Małopolsce czterech przedszkoli, ośmiu szkół podstawowych lub gimnazjów (w tym dwóch filii szkół podstawowych) oraz 16 szkół ponadgimnazjalnych - w sześciu z nich nie był już prowadzony nabór. W pięciu przypadkach samorządy proponują przejęcie szkół przez osoby fizyczne lub stowarzyszenia.

Dane te nie obejmują jednak Krakowa, w którym planowana jest likwidacja i przeniesienie dzieci do innych placówek: z jednego przedszkola, jednego gimnazjum, dwóch liceów ogólnokształcących,Zespół Szkól Mechanicznych i jednego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Likwidacja poprzez wygaszanie ma dotyczyć jednego gimnazjum i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jedno gimnazjum ma być przekazane do powodzenia innemu organowi.

Do warmińsko-mazurskiegokuratorium w Olsztynie wpłynęło 17 wniosków organów prowadzących o opinie kuratora w sprawie zmian organizacyjnych w szkołach. Osiem wniosków dotyczy likwidacji szkół podstawowych, trzy wnioski dotyczyły przekształcenia szkół podstawowych w filie, trzy wnioski w sprawie likwidacji szkoły z zamiarem przekazania placówki stowarzyszeniu, pozostałe wnioski dotyczyły zmian organizacyjnych. Niektóre samorządy likwidują szkoły mimo negatywnej opinii kuratorium - powiedział wicekurator Marek Szter.

Dotychczas do dolnośląskiego kuratorium oświaty wpłynęło 13 uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji szkół. To uchwały dotyczące szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Cześć z tych uchwał dotyczy likwidacji liceów czy techników wchodzących w skład zespołów szkół.

Do końca stycznia Kuratorium Oświaty w Kielcach rozpatrzyło dziewięć wniosków gmin, dotyczących likwidacji szkół - chodzi o szkoły podstawowe.

Poradnik Oświatowy - miesięcznik przygotowany z myślą o dyrektorach szkół/placówek

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA