REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy najbardziej zadowoleni w Europie z poziomu oszczędności

© Jakub Krechowicz - Fotolia.com
© Jakub Krechowicz - Fotolia.com
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Połowa badanych Polaków czuje się komfortowo lub bardzo komfortowo pod względem poziomu posiadanych oszczędności, podczas gdy średnia dla krajów europejskich wyniosła 38 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez ING.

Odsetek wskazań tylko na odpowiedź "czuję się bardzo komfortowo" pod względem posiadanych oszczędności był w Polsce najwyższy spośród wszystkich krajów w Europie (18 proc.). W następnej kolejności byli Niemcy - 10 proc. wskazań.

"Po zsumowaniu odpowiedzi "czuję się bardzo komfortowo" i "czuję się komfortowo" okazało się, że połowa Polaków jest zadowolona ze stanu swoich oszczędności, co dało nam trzecie miejsce w Europie, po Holandii i Luksemburgu" - powiedział w środę na konferencji ekonomista ING Banku Śląskiego Grzegorz Ogonek.

Dodał, że wyniki badania "Finansowy Barometr ING" były zaskakujące, gdyż mało kto spodziewał się, że tak wielu Polaków jest zadowolonych z poziomu swoich oszczędności.

REKLAMA

Jednocześnie z badania wynika, że tylko 36 proc. Polaków czuje się komfortowo pod względem swoich wydatków, podczas gdy średnia dla badanych krajów w Europie wynosi 42 proc. "To mniej zaskakujący wynik, gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę, że płace mamy na poziomie krajowym, a nie takim jak na zachodzie Europy" - powiedział PAP Ogonek.

Dodał, że z badania wynika, że 49 proc. Polaków oszczędza mniej z powodu obecnej sytuacji gospodarczej. Najwięcej osób, które deklarują, że odkładają mniej niż wcześniej, mieszka w Rumunii (74 proc.), Hiszpanii (64 proc.) i we Włoszech (64 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badania wynika, że poczucie komfortu Polaków nie idzie w parze z bogactwem (mierzonym jako ilością łatwo dostępnych środków np. na niespodziewany wydatek). Posiadanie więcej niż 7 tys. zł (1500 euro) oszczędności zadeklarowało 17 proc. Polaków, co dało Polsce dziewiąte miejsce w Europie.

REKLAMA

Jednocześnie 38 proc. Polaków deklaruje, że w wyniku obecnej sytuacji gospodarczej, stan ich finansów nie zmienił się lub uległ poprawie. Blisko połowa respondentów z Polski (47 proc.) odpowiedziała, że stan ich finansów się pogorszył, ponieważ ceny rosną szybciej niż ich dochody. Tylko 12 proc. Polaków nie zamierza w ciągu najbliższego roku naruszyć swoich oszczędności, podczas gdy średnia dla europejskich państw, które wzięły udział w badaniu, wynosi 22 proc. Na wypadek wyjątkowych, niespodziewanych zdarzeń odkłada 29 proc. obywateli Europy i 12 proc. Polaków.

Badanie "Finansowy Barometr ING" zrealizowano w listopadzie 2011 r. i uzupełniono w styczniu 2012 r. Na grupie ok. 20 tys. respondentów w 19 krajach, m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Rumunii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Australii, USA, Chinach, Indiach.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Grupy ING przez ośrodek badań TNS NIPO.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Profesor z SGH: równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn w Polsce to absolutna konieczność; minimum 65 lat. Większość państw Europy to już rozumie

Jaki wpływ zmiany demograficzne wywrą na życie Polaków, tłumaczy w rozmowie z PAP dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak. Jej zdaniem zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, rozwój sztucznej inteligencji i praca cudzoziemców mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego rynku pracy.

Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec takich kominków na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, wysokość, warunki, wniosek, terminy, przepisy, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

REKLAMA

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg o ofiarach ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości. W artykule prezentujemy depesze agencyjne za okres ostatnich kilkudziesięciu godzin. Artykuł aktualizujemy na bieżąco.

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

REKLAMA