Udaremniono 1,6 tys. prób wyłudzenia kredytów

© fergregory - Fotolia.com / Fotolia
W czwartym kwartale 2011 r. udaremniono 1605 prób wyłudzenia kredytów, było ich o 19 proc. mniej, niż w analogicznym okresie 2010 r. Topnieje optymizm na rynku kredytów - poinformowały na wtorkowej konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Pentor.

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że odnotowane w okresie październik - grudzień 2011 r. 1605 prób wyłudzeń kredytów, to najmniejsza liczba takich prób w całej historii badania, prowadzonego od 2008 r. Było ich o 33 proc. mniej, niż w rekordowym pod względem liczby usiłowań wyłudzeń trzecim kwartale 2008 r.

Łączna kwota kredytów, które chciano wyłudzić w czwartym kwartale ub.r., wyniosła ponad 113 mln zł. To wynik o 31 proc. niższy od rekordu z IV kwartału 2010 r., kiedy było to ponad 163 mln zł.

Zdaniem prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza, system bankowy staje się coraz bardziej szczelny, głównie dzięki powiększającej się bazie dokumentów zastrzeżonych.

"Wciąż przypominamy o tym, aby jak najszybciej zastrzec utracone dokumenty i dzięki temu wiele prób wyłudzeń pozostaje tylko próbami" - powiedział PAP Pietraszkiewicz.

Dodał, że wystarczy zastrzec dokument w jednym banku, aby informacja trafiła do wszystkich pozostałych. Ponadto wiele banków przyjmuje zastrzeżenia dokumentów nie tylko od swoich klientów.

Według TNS Pentor topnieje optymizm na rynku kredytów. W styczniu br. zaostrzył się trend spadkowy na rynkach kredytowych. Bankowcy oczekują osłabienia popytu klientów indywidualnych na kredyty konsumpcyjne. Nieznacznie wzrosła wartość kredytów zagrożonych.

Zdaniem Marcina Idzika z TNS Pentor topniejący optymizm na rynku kredytów nie ma swojego uzasadnienia w sytuacji gospodarczej. "Raczej mamy tu do czynienia ze zjawiskiem psychologicznym. Potencjalni kredytobiorcy obawiają się tego, co może zdarzyć się w przyszłości"- powiedział Idzik.

Dodał, że największe obawy dotyczą utrzymania w przyszłości poziomu zarobków i samego zatrudnienia.

Według danych TNS Pentor w styczniu poprawę koniunktury odnotowano przede wszystkim w bankach z przewagą kapitału zagranicznego, w pozostałych sytuacja nie zmieniła się znacząco lub odnotowano spadki. W dwóch trzecich badanych placówek sytuacja finansowa jest porównywalna do obserwowanej przed miesiącem. Poprawę odnotowano w co trzeciej placówce banków spółdzielczych i banków z przewagą kapitału zagranicznego oraz w co czwartej placówce banków z przewagą kapitału krajowego. Poprawy spodziewa się prawie jedna trzecia placówek, pogorszenia - co dziesiąta.

Wartość indeksu koniunktury bankowej Pengab utrzymała się na poziomie zbliżonym do zeszłego miesiąca: wynosi 24 punkty, o 0,1 punktu więcej niż w grudniu zeszłego roku.

Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...