Warszawska giełda pierwsza w Europie pod względem liczby debiutów

Warszawska giełda jest pierwszym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz trzecim pod względem wartości ofert publicznych (IPO) w całym 2011 r. - wynika z najnowszej ankiety IPO Watch Europe, przygotowanej przez PwC.

W najnowszej kwartalnej ankiecie firma doradcza PwC przeanalizowała zarówno liczbę, jak i wartość pierwszych ofert publicznych (Initial Public Offering - IPO) na najważniejszych giełdach europejskich. Aż 47 proc. wszystkich debiutów w całym 2011 r. miało miejsce w Warszawie (203 spółki). Zapewniło to GPW pozycję niekwestionowanego lidera w Europie pod względem liczby debiutujących spółek. W ujęciu wartościowym GPW zajęła trzecie miejsce na naszym kontynencie z wartością IPO na poziomie 2,2 mld euro. Ustąpiła jedynie giełdom londyńskiej i madryckiej.

Eksperci z PwC wskazali, że dominująca pozycja GPW w kategorii liczby debiutów to zasługa rekordowej aktywności na rynku NewConnect.

Ze znaczących wydarzeń na rynku głównym eksperci wymienili IPO Jastrzębskiej Spółki Węglowej o wartości 1,35 mld euro, które odbyło się w trzecim kwartale. Była to największa oferta na GPW oraz czwarta największa w Europie w całym 2011 r.

"W każdym kwartale minionego roku Warszawa była najbardziej aktywnym rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. Trzeba pamiętać, iż jest to w głównej mierze zasługa rynku NewConnect (...). Miejmy nadzieję, że część spółek debiutujących na rynku alternatywnym rozwinie się z czasem w znacznie większe i bardziej dojrzałe podmioty, które będą stanowić o sile polskiego rynku kapitałowego" - stwierdził starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Filip Gorczyca.

W samym czwartym kwartale 2011 r. w Europie odnotowano zaledwie 78 IPO o łącznej wartości 866 mln euro, co oznacza spadek o odpowiednio 81 oraz 83 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2011 r. i czwartego kwartału 2010 r. "Zarówno inwestorzy, jak i emitenci żywili nadzieję, że po sierpniowym załamaniu na światowych giełdach rynek IPO nabierze rozpędu w końcówce roku. Niestety nadzieje te zostały rozwiane przez przeciągające się problemy gospodarcze Europy, a zwłaszcza zawirowania w strefie euro. Mimo iż kryzys ten nie przełożył się jeszcze w istotnym stopniu na gospodarkę polską, to nasza giełda ucierpiała w stopniu podobnym do innych rynków, o czym najlepiej świadczy zerowa wartość ofert na rynku głównym w minionym kwartale. Jest to zjawisko o tyle nietypowe, że czwarty kwartał to zazwyczaj okres wzmożonej aktywności pod względem IPO" - ocenił wiceprezes PwC w Polsce Jacek Socha.

Mimo znacznego pogorszenia nastrojów w drugim półroczu, w skali całego roku odnotowano 1-procentowy wzrost łącznej wartości IPO w Europie w stosunku do 2010 r. - z 26,3 do 26,5 mld euro. Wzrost zanotowano też w kategorii liczby debiutów: o 13 proc., do 430.

Ponad połowa łącznej wartości ofert przypadła na giełdę w Londynie (14,6 mld euro). Z kolei 15 największych IPO stanowiło 75 proc. łącznej wartości wszystkich ofert w skali roku. Największymi IPO były oferty: Glencore (surowce mineralne) w Londynie, Bankia (bank) i Dia (sieć supermarketów) w Madrycie oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (górnictwo) w Warszawie.

Zdaniem PwC, 2012 r. przyniesie poprawę koniunktury na rynku ofert publicznych, jednak zdecydowane polepszenie sytuacji nastąpi najwcześniej w drugiej połowie roku.

"Spółki rozważające wejście na giełdę w 2012 roku powinny już teraz przygotowywać ofertę i prospekt emisyjny tak, by wykorzystać sprzyjające warunki, które w każdej chwili mogą pojawić się na rynku. Inwestorzy są już wyraźnie zmęczeni aktualną sytuacją, należy więc oczekiwać, że poprawa nastrojów wkrótce nadejdzie i może być to równie niespodziewane jak wcześniejsze pogorszenie" - stwierdził partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny.

Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...