REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost PKB w 2011 roku przekroczy 4 proc.

REKLAMA

Wzrost PKB w tym roku przekroczy 4 proc. - uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Podsumowując 2011 rok minister gospodarki podkreślił, że poziom polskiego handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego.

"Niewątpliwie rok zakończymy na poziomie powyżej 4 proc. wzrostu, to jest dużo więcej, niż przewidywano o tej samej porze ubiegłego roku" - powiedział Pawlak w czwartek dziennikarzom. "To pokazuje dużą witalność i siłę polskiej gospodarki" - dodał.

REKLAMA

"Poziom handlu zagranicznego przewyższył ten z okresu przedkryzysowego. Oznacza to, że relacje zewnętrzne zostały odbudowane" - podkreślił. Dodał, że w tym zakresie mamy kolejny bardzo dobry rok, pokazujący, że towary emigrują z naszego kraju, a miejsca pracy zostają tu, u nas.

"Z perspektywy polskiej ten rok, po tych doświadczeniach kryzysu, będziemy wspominać dobrze" - ocenił wicepremier. "Ponad 4 proc. PKB to znacznie więcej, niż przewidywano rok temu i jak wynikało z bieżącej obserwacji procesów gospodarczych w Europie. To są dobre przesłanki do myślenia o przyszłym roku i szansach, które Polska ma przed sobą, szczególnie w relacjach europejskich" - zaznaczył na konferencji prasowej w Warszawie.

W ocenie Pawlaka wynik w przyszłym roku powinien być lepszy niż założenia budżetowe. "Jeżeli patrzymy na przyszły rok - biorąc pod uwagę, że nieco słabszy złoty jest motorem napędzającym eksport naszych towarów - możemy mieć dobre rezultaty. Jestem przekonany, że będą to wyniki lepsze niż te założenia, które są przy budżecie" - powiedział.

REKLAMA

"Gdy spojrzymy na sytuację gospodarczą Polski w tym roku, to widać wyraźne, korzystne procesy, które pozwalają mówić, że jesteśmy w tej chwili na dobrej ścieżce gwarantującej stabilny rozwój" - powiedział. "Jeśli nie będzie zakłóceń zewnętrznych, to wydaje się, że przyszły rok będzie znacznie lepszy, niż to dzisiaj przewidujemy - szczególnie jeśli chodzi o prognozy dotyczące budżetu" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To był rok bardzo dynamiczny, jeśli chodzi o procesy gospodarcze" - ocenił Pawlak. "Gdyby ktokolwiek mówił rok temu, że euro bezie miało takie problemy i strefa euro będzie przeżywała takie dramatyczne chwile, to byłoby to odczytane za coś zupełnie nieprawdopodobnego" - mówił.

Wśród osiągnięć mijającego roku wymienił nowy ogólnopolski system rejestracji firm. "Cichym bohaterem z perspektywy Ministerstwa Gospodarki jest system centralnej ewidencji i informacji o ewidencji gospodarczej" - powiedział. "Zaczęło to funkcjonować 1 lipca; obecnie praktycznie kończymy migrację danych z urzędów gmin do jednolitego systemu krajowego" - podał.

"System pozwala na rejestrację działalności gospodarczej przez internet i sprawia, że rejestracja firmy może się praktycznie odbyć w ciągu 24 godzin, razem z nadaniem wszystkich numerów" - podkreślił.

System zarejestruje ok. 3 mln podmiotów gospodarczych. Będziemy mogli sprawdzać bezpośrednio firmę, która jest naszym kontrahentem - powiedział. "To ważne również z perspektywy europejskiej, bo w UE wprowadzany jest mechanizm pozwalający zweryfikować firmę z każdego kraju europejskiego - dodał.

Przypomniał, że w 2011 r. został wprowadzony blok zmian deregulacyjnych i zamiana zaświadczeń na oświadczenia i zmniejszenie obowiązków informacyjnych dla firm. "To rozwiązanie będzie miało istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Przyznał, że do deregulacji pozostały sprawy dotyczące budownictwa, bo łatwiej i szybciej fizycznie postawić sam dom, niż uzyskać zezwolenia i dokumenty pozwalające na jego postawienie. Drugim obszarem do deregulacji są przepisy podatkowe. "Potrzebna jest bardziej klarowna konstrukcja tych przepisów, by nie było tak dużo wątpliwości i niejasności" - mówił.

"Z punktu widzenia resortu gospodarki mamy optymistyczne podejście do nadchodzącego roku dla gospodarki, rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorczości" - mówił. Trzeba będzie znaczącego wysiłku, żeby zmniejszyć opory biurokratyczne, regulacyjne, jeśli chodzi o funkcjonowanie gospodarki - dodał Pawlak.

W jego ocenie Polska powinna stać się reprezentantem naszego regionu - Europy środkowej i wschodniej. "Potencjał ludnościowy i PKB naszego regionu - 10 krajów UE, Ukrainy i Białorusi - razem jest większy od ludności i PKB Federacji Rosyjskiej" - podkreślił.

"Ważne, by Polska była reprezentantem regionu, wówczas w dyskusji europejskiej i światowej będziemy mieli znaczącą rolę" - powiedział. "Reprezentantem, bo trudno sobie wyobrazić, żebyśmy byli przywódcą czy liderem, jak to się przeplata w pomysłach politycznych" - zaznaczył.

"Jeśli będziemy reprezentantem, którzy wie, na czym zależy Czechom, Węgrom, krajom bałtyckim, to skutecznie możemy wpływać i na proces europejski, i na procesy w skali światowej" - ocenił. "To będzie też podnosiło rangę naszego kraju, który ma w tym regionie jedną czwartą ludności, ale jednocześnie aż jedną trzecią PKB" - dodał.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

REKLAMA

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?

REKLAMA