REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska Izba Handlowa powstaje w Szanghaju

REKLAMA

W Szanghaju powstaje Polska Izba Handlowa (PCC), która zajmie się promocją polskiego biznesu i tworzeniem społeczności biznesowej w tym jednym z najlepiej rozwijających się chińskich miast - powiedział PAP główny organizator PCC Piotr Dubicki.

"Poza siedmioma założycielami Izby, członkostwo zadeklarowało już ok. 20 firm" - dodał. Dubicki wziął udział w forum inwestycyjnym, które odbywało się w poniedziałek w Szanghaju w ramach kilkudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach. Celem wizyty jest m.in. zachęcanie Chińczyków do inwestowania w Polsce.

Założyciel PCC podkreślił, że dzięki takim wydarzeniom jak szanghajskie forum ogromnie wzrosło zainteresowanie zrzeszeniem. Po zakończeniu forum zgłosiło się do niego już kilkadziesiąt kolejnych firm i organizacji.

Jak wyjaśnił Dubicki, Polska Izba Handlowa w Szanghaju powstała jako "odnowienie izby, która istniała tutaj przed wojną przy polskim konsulacie do 1941 roku".

REKLAMA

PCC chce przygotowywać "comiesięczne prelekcje i dyskusje panelowe"; ma być też platformą do wymiany know how i pomagać działającym na chińskim rynku firmom z Polski w - jak to określił - "znalezieniu skutecznych sposobów prowadzenia działalności w stanowiącej dla Europejczyków duże wyzwanie rzeczywistości biznesowej w Chinach".

Przedstawiciel PCC podkreślił, że od wielu lat w Szanghaju są ludzie, którzy prowadzą swój własny biznes. "Mieszka tu ok. 500 Polaków, natomiast firm, do których udało nam się dotrzeć, jest ok. 50. Są to zarówno jednoosobowe przedstawicielstwa polskich firm handlowych, jak i naprawdę duże, takie jak Chipolbrok czy KGHM Polska Miedź" - zauważył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Dubickiego, polskie zaangażowanie na tutejszym rynku powinno pojawić się ok. 10 lat temu.

"W Szanghaju działają już inne izby handlowe jak australijska, amerykańska, kanadyjska, niemiecka, szwedzka. My jesteśmy pierwszą z regionu Europy Środkowej, stąd mamy nadzieję stanowić wspólną platformę dla wszystkich firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział.

Jak wyjaśnił, "PCC jest instytucją non profit, nie robimy tego dla własnych zysków".

"W ramach tej instytucji staramy się łączyć kilka celów - czysto biznesowy, ale też społeczny, czyli odnowienie wcześniej istniejącej tradycji Związku Polaków, który organizował Polonię szanghajską, prowadził polską szkołę, jak również nadanie nowej formy wydawanej w latach 1936-1949 w Szanghaju polskiej gazecie Echo Szanghajskie" - dodał.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA