W 2011 r. na Głównym Rynku GPW pojawiło się 38 nowych spółek

W 2011 na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych pojawiło się 38 nowych spółek. Pod koniec roku notowanych jest na nim blisko 430 firm - poinformowali w przesłanym podsumowaniu mijającego roku przedstawiciele GPW.

Wyjątkową aktywność wykazali emitenci na rynku NewConnect - zadebiutowało na nim w tym roku blisko 170 spółek. W rezultacie, w ciągu jednego roku niemalże podwojona została liczba spółek na alternatywnym parkiecie GPW. Obecnie na NewConnect jest 345 spółek.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także rynek papierów dłużnych Catalyst, uruchomiony przez warszawska giełdę jesienią 2009 roku. Tylko w tym roku zadebiutowało na nim już 56 emitentów. W listopadzie na rynek Catalyst wprowadzone zostały obligacje PKO Finance - pierwsze notowane w obcej walucie. Na koniec roku na Catalyst notowanych jest ponad 200 serii papierów dłużnych wyemitowanych przez około 100 podmiotów.

Wobec dynamicznego rozwoju zarówno giełdowego rynku obligacji, jak i rynku skarbowych papierów dłużnych prowadzonego przez spółkę zależną Bond Spot, GPW uruchomiła w lutym 2011 pierwszy oficjalny indeks obligacji skarbowych w Polsce - Treasury BondSpot Poland (TBSP.Index).

Mimo niepewnej sytuacji na rynkach, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie notowaniem na GPW ze strony zagranicznych emitentów. Z 46 spółek spoza Polski notowanych na warszawskim parkiecie, aż 15 zadebiutowało w 2011 r. - podała Giełda.

Wśród zagranicznych debiutantów na głównym parkiecie znalazło się m.in. kolejnych 6 ukraińskich spółek, 2 litewskie, a ostatnio 2 bułgarskie, w tym największy producent farmaceutyków, Sopharma AD. Obecnie na GPW notowane są spółki zagraniczne z 20 krajów. Największą grupę stanowią spółki ukraińskie, których 11 jest obecnych na obydwu rynkach akcji warszawskiej giełdy. W lutym 2011 r. Kernel Holding, jako pierwsza spółka z Ukrainy, znalazł się w indeksie WIG20 GPW. Drugą najliczniejszą grupą są emitenci z Republiki Czeskiej (7 spółek).

W związku z rosnącą liczbą emitentów ukraińskich na warszawskim parkiecie, GPW wprowadziła 4 maja 2011 roku nowy indeks, WIG-Ukraine - pierwszy i jedyny indeks poza Ukrainą, w którego portfelu znalazły się wyłącznie spółki z tego kraju.

Wśród nowości indeksowych ważnym wydarzeniem był obliczany od początku roku indeks WIGdiv, skupiający spółki regularnie wypłacające dywidendę dla akcjonariuszy. 1 grudnia 2011 do grupy indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 dołączył indeks WIGPlus, który umożliwił śledzenie koniunktury w grupie najmniejszych spółek notowanych na głównym rynku GPW. Ponadto, w tym roku wprowadzony został subindeks sektorowy - WIG-surowce.

W mijającym roku Giełda poszerzyła paletę instrumentów inwestycyjnych. Wprowadzone zostały warranty, nowe kontrakty terminowe, m.in. na akcje Grupy Lotos oraz Petrolinvest i CD Projekt Red. W listopadzie do obrotu giełdowego zostały wprowadzone nowe kontrakty terminowe na akcje spółek: TVN, Globe Trade Centre, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Kernel Holding, pierwszej zagranicznej spółki.

Jak poinformowali przedstawiciele GPW, jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku było zawarcie w listopadzie przez Giełdę umowy o zakupie pakietu 80,33 proc. akcji Towarowej Giełdy Energii.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...