340 mln euro na połączenie energetyczne z Litwą

Dzisiaj podpisane zostaną dwie umowy ws. rozbudowy infrastruktury energetycznej, części połączenia sieci elektroenergetycznych Polski i Litwy; wartość umów to ponad 340 mln euro - podało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Chodzi o budowę energetycznej linii Ostrołęka-Narew wraz z rozbudową stacji Ostrołęka i stacji Narew oraz linii Miłosna-Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów. Umowy dotyczą dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Beneficjentem jest zarządca krajowej sieci energetycznej PSE Operator.

Projekt dotyczący budowy połączenia elektroenergetycznego między Polską a Litwą jest jedną z trzech inwestycji o najwyższej wartości dofinansowania w ramach sektora energetyki POIiŚ.

Na inwestycję, której zakończenie planowano na w 2015 roku, składa się kilka etapów: budowa stacji Ołtarzew, linii Narew - Ostrołęka wraz z rozbudową stacji Ostrołęka oraz rozbudową stacji Narew, budowa linii Ełk - Łomża wraz z rozbudową stacji Ełk oraz budową stacji Łomża, budowa linii Miłosna - Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów oraz budowa właściwego połączenia Ełk - granica RP wraz z rozbudową stacji Ełk.

W marcu 2011 r. podpisano pierwszą umowę o dofinansowaniu projektu budowy stacji Ołtarzew na ponad 116 mln zł.

Połączenie z Litwą buduje spółka LitPol Link. Jak szacował w rozmowie z PAP jej prezes Jarosław Niewierowicz, koszt linii energetycznej Ełk-Alytus to ok. 320 mln euro, łącznie ze wstawkami prądu stałego na granicy. Są one konieczne, ponieważ poradziecka sieć energetyczna w krajach bałtyckich nie jest zsynchronizowana z siecią europejską. Niewierowicz zaznaczył, że ta kwota nie uwzględnia koniecznych inwestycji w sieć po stronie polskiej.

Właściwe połączenie energetyczne z Litwą ma liczyć 154 km: 106 km po stronie polskiej i 48 km po litewskiej. Linia połączy Ełk z litewskim Alytus. Połączenie będzie mogło przesyłać moc 500 MW, w 2018 r. będzie już w stanie przesyłać energię z pełną mocą 1000 MW. Polska planowała m.in. sprowadzanie tą drogą prądu z elektrowni atomowej Visaginas, ale na początku grudnia br. Polska Grupa Energetyczna zawiesiła swój udział w projekcie budowy siłowni.

Projekt połączenia z Litwą jest również jednym z elementów inicjatywy Komisji Europejskiej BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan), której celem jest integracja systemów elektroenergetycznych trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii z Europą Zachodnią.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...