REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przybywa zagranicznych inwestycji

REKLAMA

Do końca listopada Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zakończyła 51 projektów inwestycyjnych wartych w sumie 1,135 mld euro. To o 87 proc. więcej niż przed rokiem - poinformowali przedstawiciele agencji na konferencji prasowej.

Jak powiedział we wtorek prezes PAIiIZ Sławomir Majman, inwestycje te dadzą ponad 10 tys. miejsc pracy. "To o 8 proc. więcej niż przed rokiem" - poinformował.

Dodał, że nieźle wygląda również portfel zamówień, nad którymi agencja pracuje. Jest to 159 inwestycji o łącznej wartości 6,48 mld euro. Jeśli dojdą one do skutku, to dadzą ponad 42 tys. miejsc pracy. "Liczba prowadzonych projektów jest o 30 proc. większa niż w roku ubiegłym" - powiedział Majman.

Inwestorzy, którzy ukończyli tegoroczne projekty inwestycyjne w naszym kraju, najczęściej pochodzili z USA (12 projektów), Japonii (5), a także Chin, Francji i Korei Południowej (po 4 inwestycje).

REKLAMA

Jak wskazał prezes PAIiIZ, wśród inwestorów największym pracodawcą są Chiny - cztery inwestycje dadzą w sumie 2853 miejsca pracy. Z kolei największym inwestorem jest Japonia - tegoroczne inwestycje z tego kraju są warte łącznie 176 mln euro.

"Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę projektów, są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi niemal 1/3 wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce. Dalej są Francja i Wielka Brytania. W tym roku mamy też urodzaj inwestycji japońskich, po raz pierwszy poważne inwestycje chińskie oraz wielki come back inwestycji koreańskich" - wymienił Majman.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zainteresowanie naszym krajem i inwestycjami w Polsce nie słabnie, a wręcz potęguje się i to mimo tych trudnych czasów, jakie mamy obecnie. (...) To, co cieszy, to fakt, że dla inwestorów Polska jest atrakcyjna nie tylko ze względu na wielkość rynku i konkurencyjność cenową, ale coraz więcej mówi się o jakości kapitału ludzkiego - o tym, że mamy młodych, dobrze wykształconych i przedsiębiorczych ludzi. Myślę, że to bardzo dobrze o nas świadczy i dobrze wróży na przyszłość" - powiedziała na konferencji prezes firmy doradczej PwC Olga Grygier-Siddons.

REKLAMA

Główny doradca ekonomiczny PwC prof. Witold Orłowski powiedział, że sytuacja gospodarcza na świecie teraz nie jest najlepsza. "Polska natomiast nadal jest +zieloną wyspą+ i nie chodzi tu włącznie o wzrost PKB. Jesteśmy nielicznym z miejsc w Europie, gdzie się nadal inwestuje" - powiedział ekonomista.

Dodał, że to nie przypadek, że Polska notuje dobre wyniki w przyciąganiu inwestycji. "Gdyby to był jeden rok, kiedy mamy dobre wyniki, to można by uznać to za przypadek. Tymczasem trwa to już cztery lata. To powoduje, że zmienia się wizerunek Polski w Unii Europejskiej, bo Europa ledwo zipie, a my radzimy sobie znakomicie" - ocenił Orłowski.

Ekonomista powiedział też, że trend wzrostowy w odniesieniu do napływu inwestycji zagranicznych może się utrzymać, ale wiele zależy od nas samych. "To nie jest rzecz gwarantowana. Musimy zrobić wysiłek, aby to się utrzymało nie tylko przez rok czy półtora, ale latami" - powiedział Orłowski.

Eksperci wskazali, że wśród rzeczy, które należy jeszcze poprawić, są m.in.: większa liczba zachęt bezpośredniej pomocy dla inwestorów, większa promocja Polski za granicą oraz ograniczenie biurokracji.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA