Od 20 grudnia domena ".pl" chroniona przed fałszywymi stronami
REKLAMA
REKLAMA
Internet opiera się o system nazw domenowych, tak zwany DNS (ang. Domain Name System). Łącząc się z każdą stroną WWW, np. serwisu społecznościowego czy banku, a nawet korzystając z poczty elektronicznej, wykorzystujemy nazwy domenowe, nie zastanawiając się, jak odbywa się proces przekształcania ich na adresy protokołu internetowego (IP), z którymi łączy się nasz komputer.
REKLAMA
Obecnie funkcjonujący system nazw domenowych nie gwarantuje, że wpisując w przeglądarce WWW adres strony internetowej, łączymy się z właściwym serwisem czy usługą. W rzeczywistości może się zdarzyć, iż niezauważenie zostaniemy przekierowani na prawie identyczny, również zabezpieczony serwis, ale nienależący do instytucji, z którą chcemy się połączyć. Podając nasze hasło i login, oddamy w ten sposób dostęp do naszych danych osobowych cyberprzestępcom.
Od 20 grudnia NASK udostępni zarządzane przez siebie domeny (zarówno funkcjonalne, np. .com.pl, .net.pl, jak i regionalne, np.: .waw.pl, .wroclaw.pl) w formie zabezpieczonej rozwiązaniem DNSSEC (ang. DNS Security Extensions).
"Ten skomplikowany technicznie i kosztowny proces realizowany jest w całości siłami NASK. W powiązaniu z innymi projektami realizowanymi przez NASK, rozwiązanie to wymiernie zwiększa poziom bezpieczeństwa internetu w Polsce" - podkreślił dyrektor NASK Michał Chrzanowski. Wdrożenie DNSSEC w Polsce realizowane będzie etapami, a jego zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2012 roku.
Dzięki zabezpieczaniu informacji DNS przed sfałszowaniem i modyfikacją internauci będą chronieni przed atakami, które na przykład kierują na spreparowaną stronę WWW banku i wyłudzają jego identyfikator wraz z hasłem.
NASK jest instytutem badawczym, podległym Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem badań naukowych prowadzonych w instytucie jest opracowywanie rozwiązań zwiększających niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych. Reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci zajmuje się zespół CERT Polska (Computer Emergency Response Team), a w ramach Akademii NASK prowadzone są szkolenia - szczególnie z obszaru bezpieczeństwa w internecie. NASK prowadzi także rejestr narodowej domeny ".pl".
REKLAMA